Gsync ve V-Sync

Hayır, açmanıza gerek yok. G-Sync yeterli. Yırtılma gibi sorunlar olursa da Nvidia veya AMD'nin panele girip FPS'i monitör yenileme hızınıza göre sabitlersiniz. Ben mesela Nvdia denetim masasından FPS'i 143'e sabitliyorum ve G-Sync açık olarak kullanıyorum. V-Sync mümkün olduğunca kullanmamaya çalışın. Sorunuza gelecek olursak, açarsanız da sıkıntı olmaz fakat gerek yok.

Eski ama değerli:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Özet: G-Sync: Monitör ile ekran kartının senkronize olmasını sağlıyor. V-Sync (Vertical Synchronization) ise dikey senkron/eşitleme yapıyor. Diğer bir deyişle biri (V-Sync) ekran kartını sürekli kareyi üretmesi için zorlarken diğeri (G-Sync) ürettiği kare sayısı ile monitöre yansıtılacak olan kare sayısını dengeleyerek/eşitleyerek artık nasıl atfederseniz, sadece sabitlenen (60 -144 kaç ise) kare sayısı değil o kare sayısının azalması ya da yükselmesi durumunda da görüntünün bozulmamasını sağlıyor.

Hayır, açmanıza gerek yok. G-Sync yeterli. Yırtılma gibi sorunlar olursa da Nvidia veya AMD'nin panele girip FPS'i monitör yenileme hızınıza göre sabitlersiniz. Ben mesela Nvdia denetim masasından FPS'i 143'e sabitliyorum ve G-Sync açık olarak kullanıyorum. V-Sync mümkün olduğunca kullanmamaya çalışın. Sorunuza gelecek olursak, açarsanız da sıkıntı olmaz fakat gerek yok.
Arkadaştan bağımsız olarak yazıyorum. Ben FreeSync'i açtım ama görüntüde yırtılma oluyor. V-sync açınca yırtılma gidiyor fakat görüntü memnun edici olmuyor. V-sync açmadan nasıl yırtılma önlenir?

Arkadaştan bağımsız olarak yazıyorum. Ben FreeSync'i açtım ama görüntüde yırtılma oluyor. V-sync açınca yırtılma gidiyor fakat görüntü memnun edici olmuyor. V-sync açmadan nasıl yırtılma önlenir?
Monitör ve ekran kartı sürücüsü üzerinden de açtınız mı? Monitör kaç hz? Ekran kartı modeliniz nedir?

FreeSync kullanmak için AMD ekran kartınızın olması gerekir. G-Sync kullanmak için ise Nvidia ekran kartı gerekir. Sizde Nvidia ekran kartı olduğunu varsayarak ve monitörünüzün G-Sync desteklemediğini düşünürsek, Nvidia denetim masasına girip FPS sabitlemenizi öneririm, bir de öyle deneyin. Yine de en akıcı oyun deneyimini V-Sync açarak elde edebilirsiniz. Görüntü neden memnun etmiyor V-Sync açınca?

VX2257 Freesync monitör
RX 570 Nitro+
Paugge FreeSync sertifikalı DP kablo.

Monitör ve ekran kartından açtım.
Monitörünüz 75Hz. Ekran kartınız AMD olduğu için FreeSync destekler. Oyunlarda FPS 75'in üzerine çıktığı zaman yırtılmalar görürsünüz. Büyük ihtimal oyunlarda 75 FPS üstü alıyorsunuz. V-Sync direk 75 FPS'e sabitlediği için ekran görüntünüz yırtılmıyor. AMD Catalyst Control girerek FPS'i 74'e sabitleyin. Böyle bir ayar var mı AMD'nin panelinde bilmiyorum. Dediğim yöntem ile V-Sync açmadan, FreeSync kullanıp yırtılma yaşamazsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı