GT 1030 sürücüsü kurulurken bilgisayar yeniden başlıyor

Xaraca

Hectopat
Aslında benim sıkıntım 2 adımlı.
İlk başta oyun oynarken (FIFA19) bilgisayar kilitlendi, oyunun görüntüsü dondu ve en son çıkan ses sürekli yankılandı. Bilgisayarı düğmesine basılı tutarak kapattım, biraz bekleyip tekrar açtım. Aynı oyuna yeniden MSI Afterburner'i açarak girdim. 5-10 dakika sonra oyun yine aynı şekilde kilitlendi. Anladığım kadarıyla kilitlendiği an sıcaklıklarda anormal bir şey yoktu, GPU 46 derece, işlemci 63 derecede, HDD ise 28 derecedeydi.
Ben de önce kasayı açıp temizledim, sonra da PC'ye format attım, yazılımsal bir sıkıntı olmasını umarak.
Formattan sonra ise ekran kartının driverini kurarken, görüntünün gidip geldiği kısımda, monitörden görüntü gitti ve tekrar gelmedi. 3-4 saniye sonra ise PC kendine reset attı. Bunu her driver yükleme girişimimde yaptı. Bu sorunu, eski sürüm bir driveri güvenli modda kurarak çözdüm, şimdilik bir sıkıntı yok. Oyundaki kilitlenme de gitti.

Bu konuyu da meraktan açtım, sizce neden böyle şeyler oldu? GPU'da veya PSU'da bir sıkıntı olabilir mi?

Sistemim;
NVIDIA MSI Aero GT1030
2x4GB Kingston-Crucial RAM
i3-4130 işlemci
250W PSU(Yaklaşık 5-6 yıllık)
Windows 10 Home Single Language
Ayrıca sistemin bu halini 1,5 yıldır kullanıyorum (1,5 yıl önce GPU ve RAM değişikliği yaptım.), ilk defa böyle bir şey yaşadım.

FIFA'nın böyle problemleri var. Benim 1050ti ekran kartımı da 1GB veya daha düşük VRAM uyarısı veriyordu açılmıyordu. Sizin yaptığınız yolla çözmüştüm. Problemin neyden kaynaklandığını bulamadım çok araştırdım. Bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Sürücü çakışması probleme neden olabilir. Sürücü kurarken DDU yazılımı ile önceki sürücüleri kaldırın. En güncel WHQL sürücüyü kurun. Sorunsuz şekilde kurulacaktır.

DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp güncel sürücü kurmayı denediniz mi?

GPU güncellemesinde görüntü gitmesi gibi olaylar doğaldır.
Evet öyle ancak sıkıntı şu, görüntü gidiyor, geri gelmiyor ve PC reset atıyor. Bu yüzden driveri kuramıyordum.
Sürücü çakışması probleme neden olabilir. Sürücü kurarken DDU yazılımı ile önceki sürücüleri kaldırın. En güncel WHQL sürücüyü kurun. Sorunsuz şekilde kurulacaktır.
Format attıktan sonra DDU ile kaldırmam gereken sürücü oluyor mu?
DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp güncel sürücü kurmayı denediniz mi?
Söylediğim gibi, formattan sonra ilk kez driver kurarken yaşadım bu reset atma sorununu.

Evet öyle ancak sıkıntı şu, görüntü gidiyor, geri gelmiyor, ve PC reset atıyor. Bu yüzden driveri kuramıyordum.

Format attıktan sonra DDU ile kaldırmam gereken sürücü oluyor mu?
Hayır, temiz kurulumdan sonra zaten sürücüyü ilk defa yüklemiş oluyorsunuz.

Yazılımsal bir sorun olmuştur. Eğer kartınızda sorun olduğundan şüphe ediyorsanız FurMark gibi stres testlerine sokabilirsiniz?
Yazmayı unutmuşum, CPU ve GPU'yu stres testine soktum, kapanma kilitlenme gibi herhangi bir problemle karşılaşmadım. Sanırım dediğiniz gibi yazılımsal bir sıkıntı. Ancak şu da kafamı karıştırıyor, herhangi bir driver güncellemesi yapmadım, durup dururken yazılımsal sıkıntı çıkabiliyor mu?

Yazmayı unutmuşum, CPU ve GPU'yu stres testine soktum, kapanma kilitlenme gibi herhangi bir problemle karşılaşmadım. Sanırım dediğiniz gibi yazılımsal bir sıkıntı.
Son zamanlar da ekran kartı sürücüsü güncellemesi yaptınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı