GT 1030 ve Q9400 sistem aktifken görüntü gidiyor

Onlyastral

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Elimizde eski DDR3 bir sistem mevcut. Sisteme bir senedir Update'ler yapıyoruz. İşlemci ekran kartı RAM SSD tavsiyesi yaptık şimdiye kadar. 2 hafta önce ekran kartı olarak 1030 taktık Q9400 işlemciyle kullanıyoruz. Genel olarak Valorant veya CS:GO oynadığında sıkıntı olmuyor. Lakin GTA 5 ve Sea of Thieves gibi oyunlar oynadığı zaman 20 dakika içerisinde monitör ekranı gidiyor ve sistem aktif olarak kalıyor. Monitör eski VGA girişli olduğunda DP to VGA aparatı kullanarak bağlıyoruz. Bir de ekran kartı pasif soğutmalı GTA 5 üzerinde test yaptım 50 derece olduğunda sistemde ekran gidiyor. Sorunun çözümü nedir?

Q9400.
GT 1030.
Foxconn 41MXE anakart.
8 GB RAM 1333MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci ısındığından olabilir bu sıkıntı.

O işlemciler 73 dereceye kadar sınırı var o sınırı aştıktan sonra bozulabilir.

Ve darboğaz olduğundan dolayı kapanmış olabilir zaten %100 darboğaz vardır.

Arkadaşlar yazmış ama güç kaynağı ile siyah ekran hatasının arasındaki bağlantıyı anlamadım. Sorun yüksek ihtimalle yener hocamızın da dediği gibi ya ekran kartı sıcaklığı ya da dönüştürü ile alakalı. GTA 5'te saniyesi saniyesine kontrol etmeniz gerekiyor. Siyah ekrana tam düşmeden önceki değeri yakalamanız lazım. Birde ekran kartı sıcaklığı diye yanlış şeylere bakmamaya dikkat edin.

İşlemci GTA üzerinde 65 66 seviyelerindeydi.
Arkadaşlar yazmış ama güç kaynağı ile siyah ekran hatasının arasındaki bağlantıyı anlamadım. Sorun yüksek ihtimalle yener hocamızın da dediği gibi ya ekran kartı sıcaklığı ya da dönüştürü ile alakalı. GTA 5'te saniyesi saniyesine kontrol etmeniz gerekiyor. Siyah ekrana tam düşmeden önceki değeri yakalamanız lazım. Bir de ekran kartı sıcaklığı diye yanlış şeylere bakmamaya dikkat edin.

MSI Afterburner üzerinden kontrol ettim. Değer tam olarak 50'de idi.

Güç kaynağı 11 senede verimini kaybetmiş büyük ihtimalle en ucuz 400W Aerocool PSU var.

Güç kaynağından sıkıntı olacağını sanmam.

Anakartın BIOS pilini çıkar prizden kes biraz bekle ondan sonra GTA 5'deki sonuçları söyler misin?

Büyük ihtimalle işlemciye OC yapılmış.

93 derecede OC ile kullandım ve bir sıkıntı olmadı. Bir de işlemci ile siyah ekran sorununun arasındaki bağlantıyı anlatır mısınız hocam? Bilmiyorum da.
İşlemci GTA üzerinde 65 66 seviyelerindeydi.

MSI Afterburner üzerinden kontrol ettim. Değer tam olarak 50'de idi.
Bir daha bakmaktan zarar gelmez. Yanlış görmüş olabilirsiniz.

Güç kaynağından sıkıntı olacağını sanmam.

Anakartın BIOS pilini çıkar prizden kes biraz bekle ondan sonra GTA 5'deki sonuçları söyler misin?

Büyük ihtimalle işlemciye OC yapılmış.

Ekran kartı takıldıktan sonra Valorant o zamanlar mavi ekran hatası verdiğinden sistem direkt açılır açilmaz mavi ekran veriyordu. Ondan dolayı formatlama da birkaç sıkıntı oldu. Kasa çalısıyordu ekrana görüntü gelmiyordu. O zamanlar hiç değilse 6 7 kere BIOS pili çikarılıp takıldı. Onun dışında kimse BIOS'la ilgili bir ayar yapmadı.

93 derecede OC ile kullandım ve bir sıkıntı olmadı. Bir de işlemci ile siyah ekran sorununun arasındaki bağlantıyı anlatır mısınız hocam? Bilmiyorum da.

Bu resimde yazıyor hatta ben daha iyimser söylemişim 71 derece imiş sınır.
İşlemci kendisini korumaya alır yüksek sıcaklıklarda ve bu sınır 71 derece.
Ama bu sınırı geçtiğinde de çalışır fakat darboğazda belli olur sonuç.
Genelde bu sorun işlemciye FSB üzerinden OC yapıldığında RAM frekansının tam ayarlanamamasından olur.
Başıma benzerleri gelmişti oradan biliyorum.
Ekstra olarak belki GPU hızını bir tık düşürebilirsiniz bazen buradan da yapabiliyor.

Ekran kartı takıldıktan sonra Valorant o zamanlar mavi ekran hatası verdiğinden sistem direkt açılır açilmaz mavi ekran veriyordu. Ondan dolayı formatlama da birkaç sıkıntı oldu. Kasa çalısıyordu ekrana görüntü gelmiyordu. O zamanlar hiç değilse 6 7 kere BIOS pili çikarılıp takıldı. Onun dışında kimse BIOS'la ilgili bir ayar yapmadı.

CPU Z programından RAM'in hızını ve CL değerlerini paylaşır mısınız?

İdeal RAM hız ve CL değerleri

800 MHz hızında CL 5 değeri yüksek voltaj ile daha da düşebilir.

1066 MHz hızında CL 7 değeri yüksek voltaj ile CL 5 yapan RAM üreticileri de var.

1333 MHz hızında CL 9 değeri yüksek voltajda CL 7 olanı var.

1600 MHz hızında yüksek voltaj ile CL 10 veya CL12 arasında olanları var.

Bu değerlere göre RAM hızını ayarlarsınız.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    17,6 KB · Görüntüleme: 21

Ama bu sınırı geçtiğinde çalışır fakat darboğazda belli olur sonuç.

Genelde bu sorun işlemciye FSB üzerinden OC yapıldığında RAM frekansının tam ayarlanamamasından olur.

Ekstra olarak belki GPU hızını bir tık düşürebilirsiniz bazen buradan da yapabiliyor.

Hemen paylaşıyorum.

1066 MHz hızında CL 7 değeri yüksek voltaj ile CL 5 yapan RAM üreticileri de var.

Sistem bana ait değil. Arkadaşim 2 kere normal kullanımda da gittiğini söyledi. Discorda konuşurken ve google da gezinirken.

Dosya Ekleri

• IMG-20210604-WA0003.jpg
    IMG-20210604-WA0003.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG-20210604-WA0002.jpg
    IMG-20210604-WA0002.jpg
    91,3 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Sorun RAM hızlarında CL değerini BIOS'tan 9-9-9-24 yapın geri kalan aşağıdaki değerleride 75 ve 15 değerlerini girin yani hepsi üst sınırında olsun.

RAM voltajı otomatikte kalsın.

Bu RAM hızını chipset ayarından SPD bölümünden girebilirsiniz.

SPD değerini otomatikten el ile ayarlayacaksınız.

Bu değerleri deneyin sırası ile benim ASUS P5G41 anakarttan hatırladığım kadarı ile 9-9-9-15-75-15-15-15 şeklinde olması lazım 3 tane 9 olacak ilk 3 kısım geri kalanın 1 tanesi 75 oluyor diğerleri 15'e kadar çıkıyor.

Benim 1333 MHz de en stabil ayarım buydu.

Hatta ben 1460 MHz'ye kadar 1.8v ile çıkartıyordum ama deneyim kazandıktan sonra bunu yapınız.

Eğer RAM MHz'sini değiştikten sonra PC görüntü gelmez ise bilgisayarı tuşundan kapayın bekleyin tekrar açın yeterli açtığınızda OC failure diye yazar zaten.

Geri
Yukarı