GT 430 monitörde 3-4 saniyelik siyah ekran

Contento

Kilopat
Yer
İstanbul
Merhabalar, bugün bir sorunumu sizlerle paylaşacağım net çözümünü bilenler cevaplarsa sevinirim, biraz detaylı anlatacağım ki sonradan eksiklik duymayalım.

Öncelikle 2013'de toplanılmış bir bilgisayarım var elimde, şu ana kadar çok iyi baktım sayılır her zaman bakımını yapmışımdır/yaptırmışımdır, ve bir ara hard diskim bad sector denilen bir şey olmuştu yani ekran donuyor ve hiçbir şey olmuyor bu soruna bad sector deniliyormuş sanırsam, o yüzden 250GB'lik bir SSD'i aldım ve Windows'u onu kurdum, diğer hard diski de depolama alanı olarak çar çur çöp için kullanıyordum. 10 gün önce memlekete gitmiştim ve ablam bana bir mouse almıştı internetten ve bunu denemek için bilgisayarı açmış denemiş, daha sonra kapatamamış ve fişinden çekmiş. Bilgisayarı fişinden çekince kısa devre oluyor ve tekrar açıldığında ekrana görüntü gelmiyordu ve bunun çözümünü de şöyle çözüyordum, öncelikle tüm arkasındaki kabloları çıkartıp kasayı yere yan yatırıp, RAM'leri daha sonra BIOS pilini çıkartıp takıp çalıştırıyordum 3, 4 defa yaptığımda ekran geri geliyordu. Ben bugün köyden geldim ve yine kısa devre olmuş, aynı çözümü denedim birkaç defa olmadı daha sonra birkaç defa daha denedim ve oldu ve bir sorun ile karşılaştım. Bilgisayar açıldı güncelleme varsa güncellemesini yapıp Valorant'a girdim ve oyunun yarısında ekran kartınız güncel değil hatası verdi, tekrar girdim oyunun sonunda da aynı hatayı verip attı. Ben oyundan kaynaklıdır diye umursamadım ve internetten araştırırken, sadece Valorant değil normalde bilgisayarda bir video izlerken veya Discord'da yazı yazarken bile 3, 4 saniyeliğine siyah ekran geliyor ondan sonra geri gidiyordu. Ekran kartı güncel, fakat anlamadım neden böyle bir hata verdi, bilgisayar özelliklerini aşağıya bırakıyorum. Buraya kadar okuyup bana yardımcı olmaya çalışan kişilerden Allah razı olsun iyi ki varsınız.

Bilgisayar özellikleri;

• İşlemci: Intel(R) Core(TM) i3-2100 CPU @ 3.10GHz (4 CPUs), ~3.1GHz
  • Bellek: 8192MB RAM
  • DirectX Sürümü: DirectX 12
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 430
  • DAC Türü: Integrated RAMDAC
  • Yaklaşık Top. Bellek: 5056 MB
  • Görüntü Belleği (VRAM): 969 MB
  • Paylaşılan Bellek: 4087 MB

Dipnot: Daha önce böyle bir sorun yaşamadım ve Valorant gibi bir oyunu rahatlıkla 60, 70, 80 FPS dropsuz oynuyordum. Ekstra GTA V bile oynanılıyordu.

Geri
Yukarı