GT 540M Valorant ani FPS düşüşleri

İşletim sistemi
Windows 10

Zegitos

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bu sorunu çözmeye ne kadar uğraşsam da olmadı. Son çare olarak buraya yazıyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi Valorant oynarken, özellikle oyunun başlarında hep "FPS drobu" yiyorum. Hemen sistem özelliklerimi belirteyim.

NVIDIA GeForce GT540M 1GB VRAM. Sürücü sürümü 391.35.
Intel Core i7 2670QM 2.20GHz.
4 GB 2x2 DDR3 RAM.
Toshiba MK255GSX H 250GB HDD.
Windows 10 Home X64.

Oyunu 1600X900 çözünürlüğe de alsam 1024X768'e de alsam pek FPS farkı olmuyor. V-Sync kapalı olduğunda FPS'deki dalgalanmalar ve ani düşüşler artıyor. O yüzden genelde V-Sync açık oynuyorum. V-Sync'i kapattığımda 1600X900 ve yüksek ayarlarda 50-85FPS alıyorum. Çözünürlüğü ve kaliteyi düşürdüğümde 60-150FPS arası gelip gidiyor. Fakat düşüş sorunu gitmiyor bir türlü. YouTube'da bulunan bütün klasik "Valorant FPS arttırma" videolarını izledim, uyguladım. Arka planda RAM'den yiyor diye Windows Defender'ı da kapattım. Oosu10 adlı programla gereksiz şeylerden de kurtuldum. Sistem boşta 1.1GB RAM kullanıyor. NVIDIA üzerinden bütün performans ayarlarını yaptım. Tam ekran geliştirmelerini devre dışı bırak gibi seçenekleri de uyguladım. Görev yöneticisinden öncelik verme gibi seçenekler de cepte. Ayrıca sistem normal bir laptopun ısınabileceği kadar ısınıyor. Fikirlerinize açığım, şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba. Bu sorunu çözmeye ne kadar uğraşsam da olmadı. Son çare olarak buraya yazıyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi Valorant oynarken, özellikle oyunun başlarında hep "FPS drobu" yiyorum. Hemen sistem özelliklerimi belirteyim.

Intel Core i7 2670QM 2.20GHz.
4 GB 2x2 DDR3 RAM.
Toshiba MK255GSX H 250GB HDD.
Windows 10 Home X64.

Oyunu 1600X900 çözünürlüğe de alsam 1024X768'e de alsam pek FPS farkı olmuyor. V-Sync kapalı olduğunda FPS'deki dalgalanmalar ve ani düşüşler artıyor. O yüzden genelde V-Sync açık oynuyorum. V-Sync'i kapattığımda 1600X900 ve yüksek ayarlarda 50-85FPS alıyorum. Çözünürlüğü ve kaliteyi düşürdüğümde 60-150FPS arası gelip gidiyor. Fakat düşüş sorunu gitmiyor bir türlü. YouTube'da bulunan bütün klasik "Valorant FPS arttırma" videolarını izledim, uyguladım. Arka planda RAM'den yiyor diye Windows Defender'ı da kapattım. Oosu10 adlı programla gereksiz şeylerden de kurtuldum. Sistem boşta 1.1GB RAM kullanıyor. NVIDIA üzerinden bütün performans ayarlarını yaptım. Tam ekran geliştirmelerini devre dışı bırak gibi seçenekleri de uyguladım. Görev yöneticisinden öncelik verme gibi seçenekler de cepte. Ayrıca sistem normal bir laptopun ısınabileceği kadar ısınıyor. Fikirlerinize açığım, şimdiden teşekkür ederim.
Bence anormal bir durum yok. Ekran kartı çok eski ve ramler tam olarak yeterli değil.

Intel Core i7 2670qm 2.20GHz.
4 GB 2x2 DDR3 RAM.
Toshiba MK255GSX h 250GB HDD.
Windows 10 Home X64.

Oyunu 1600x900 çözünürlüğe de alsam 1024x768'e de alsam pek FPS farkı olmuyor. V-Sync kapalı olduğunda FPS'deki dalgalanmalar ve ani düşüşler artıyor. O yüzden genelde V-Sync açık oynuyorum. V-Sync'i kapattığımda 1600x900 ve yüksek ayarlarda 50-85FPS alıyorum. Çözünürlüğü ve kaliteyi düşürdüğümde 60-150FPS arası gelip gidiyor. Fakat düşüş sorunu gitmiyor bir türlü. YouTube'da bulunan bütün klasik "Valorant FPS arttırma" videolarını izledim, uyguladım. Arka planda RAM'den yiyor diye Windows Defender'ı da kapattım. Oosu10 adlı programla gereksiz şeylerden de kurtuldum. Sistem boşta 1.1GB RAM kullanıyor. NVIDIA üzerinden bütün performans ayarlarını yaptım. Tam ekran geliştirmelerini devre dışı bırak gibi seçenekleri de uyguladım. Görev yöneticisinden öncelik verme gibi seçenekler de cepte. Ayrıca sistem normal bir laptopun ısınabileceği kadar ısınıyor. Fikirlerinize açığım, şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar selamlar sistem özelliklerim böyle:
Ryzen 3 3200u with Radeon Mobile Graphics
Vega 3 ekran kartı
Radeon R530 ekran kartı
4 GB RAM (sorunu RAM'den kaynaklı zannedip 12ye çıkardım)
Öncelikle sorunumu tam olarak anlatayım sonra geçeceğim. Laptopumu ilk aldığımda yüksek FPS'le CS:GO oynayabiliyordum hiçbir problem yoktu aradan 8 9 ay geçtikten sonra CS:GO'da 2 3 raund geçtikten sonra FPS 5 10 seviyesine düşüyordu sonradan eski haline geliyordu bu sorun tekrarlıyordu.

Çözüm: (çift ekran kartı olan laptoplar için geçerli bu çözüm arkadaşlar )aygıt yöneticisine girip görüntü bağdaştırıcıları kısmından iki ekran kartınızdan herhangi birine sağ tıklayıp devre dışı bırak deyin ve PC'yi̇ yeniden başlatıp oyuna girin sorun devam ederse aynı kısımdan devre dışı bıraktığınız ekran kartını etkinleştirip diğer ekran kartınızı devre dışı bırakmayı deneyin. Ben sorunumu böyle çözdüm.

Önemli not: Tek ekran kartınız varsa onu sakın devre dışı bırakmayın size ciddi sorunlara mal olabilir.

bende de aynı sorun vardı(gt610m).nvidia denetim masasından ayar yapın ve oyunu harici gpu da çalıştırdığınızdan emin olun.Ben de harici gpu ya alınca akıcı bir şekilde 30 fps sabitlemesiyle oynuyorum:)(NOT:sistemim: intel core i5 2450m 2.50Ghz Nvidia Geforce GT610m 4gb ram ddr3)
VALORANT EN DETAYLI FPS ARTTIRMA REHBERİ!! (VALORANT FPS Arttırma) - YouTube
nvidia denetim masasında yapman gerekenler burada ek olarak fps yükselmesi istiyorsan bu videodaki diğer şeyleri de yapabilirsin.Video açılmazsa VALORANT HELLİAN FPS ARTIRMA diye arat ve ilk çıkan video bu video olacaktır.Umarım çözersin iyi şanslar:D

Yeni konular

Geri
Yukarı