GT 730 144 Hz monitör 60 Hz çalışıyor

KemSay

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Art Director
Selamlar. 144Hz monitör aldık arkadaşa. Ekran kartı GT 730 ve HDMI girişi dışında DP girişi mevcut değil. Bundan sebep maksimum 60Hz alabiliyor. Bunu nasıl çözebiliriz? Her şeyine baktım, sürücülerini güncelledim vs. HDMI to DP çevirici alsak işimize yarar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
HDMI 2.0 kablo alın ve onunla deneyin. Evde başka bulduğunuz HDMI'leri de deneyebilirsiniz.
Çoğu yeni kablo 120 ile 144 arası veriyor.

Ben de 144 Hz monitör aldım kendisiyle beraber HDMI kablosu geldi HDMI 2.0'mı onu bilemiyorum şu an. Ama bu Hz ölçen internet sitelerinde 144 Hz gözüküyor. Siz 60 Hz'de çalıştığını nereden tespit ettiniz ki? Bende DP girişi var ama DP kablom olmadığı için HDMI kullanıyorum sizin gibi. Bu arada ekran kartı driver arayüz programındada özel çözünürlük atadıysanız oradan da Hz değiştiriliyor oraya da bir bakın derim. Çeviricinin işe yarıycağını da sanmıyorum 144 Hz verecek teklnolojiye sahip olmayan bir kablo çeviriciyle 144 Hz'yi nasıl desteklesin ki. Bahçe hortumu tazyiksiz akıyor sen ucunu sıkıştırıp bir de üzerine geniş hortum eklesem daha hızlı akar mı diyosun hekljhekljh (bilmediğim konuda yorum yaparken ben) Neyse cahil cahil yorum yapmayayım. Çözüldü: GT 730 144 Hz verir mi?

Son düzenleme:
HDMI 2.0 değil mi?

HDMI 2.0 olması lazım diye düşünüyorum altın uçlu 2K ve 3D destekleyen bir kablo aldık çünkü

HDMI 2.0 kablo alın ve onunla deneyin. Evde başka bulduğunuz HDMI'leri de deneyebilirsiniz.
Çoğu yeni kablo 120 ile 144 arası veriyor.

Mesela benim evde Acer 75Hz monitör var ve GTX 1050 ekran kartım var. O direkt 75 veriyor ama arkadaşın bilgisayarında maksimum 60Hz alıyoruz. Her şeyini yaptım, sürücüleri sildim ve en baştan yükledim vs ama eski bir ekran kartı GT 730 mevcut acaba ekran kartından dolayı mı diyeceğim?

Ben de 144 Hz monitör aldım kendisiyle beraber HDMI kablosu geldi HDMI 2.0'mı onu bilemiyorum şu an. Ama bu Hz ölçen internet sitelerinde 144 Hz gözüküyor. Siz 60 Hz'de çalıştığını nereden tespit ettiniz ki? Bende DP girişi var ama DP kablom olmadığı için HDMI kullanıyorum sizin gibi. Bu arada ekran kartı driver arayüz programındada özel çözünürlük atadıysanız oradan da Hz değiştiriliyor oraya da bir bakın derim. Çeviricinin işe yarıycağını da sanmıyorum 144 Hz verecek teklnolojiye sahip olmayan bir kablo çeviriciyle 144 Hz'yi nasıl desteklesin ki. Bahçe hortumu tazyiksiz akıyor sen ucunu sıkıştırıp bir de üzerine geniş hortum eklesem daha hızlı akar mı diyosun hekljhekljh (bilmediğim konuda yorum yaparken ben) Neyse cahil cahil yorum yapmayayım.

Bu monitörden HDMI çıkmadı, DP kablo çıktı ve bizim kasada da DP girişi yok. HDMI kablosu aldık fakat maksimum aldığımız 60Hz 1080P'de. Anlayamadım, çözemedim de acaba çok eski ekran kartı o yüzden mi diyeceğim?.. Çözemedim.

Ekran kartı ile alakası yok yazmışlar. Ekran kartı çıkışında birden fazla HDMI portu varsa kabloyu diğer porta takıp deneyin yazmışlar birkaç yerde. Bir de kablo üzerindeki teknolojisi 1.4'ten az ise 144 Hz desteklemez yazmışlar. Bir de NVIDIA Denetim Masası'ndan özel çözünürlük eklemen gerekiyor da olabilir orada çözünürlük eklerken Hz'yi de seçiyorsun. Ama ben direkt taktım 144 Hz seçeneği çıktı yani HDMI ile içinden çıkan kendi kablosu ile. Bence kablo ile alakalı.

"Hocam dediğiniz gibi ben yanlış anlamışım, kendime özel çözünürlük oluşturdum.
1920x1080p + 144Hz olarak ayarladım ve çalıştı.
Emeğiniz ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim.

Çözüm:

1) NVIDIA Denetim Masası
2) Çözünürlük Değiştirme
3) Özelleştir
4) 1920x1080p + (Monitörünüzün desteklediği yenileme hızı)

Tekrardan çok teşekkür ederim, sorunum çözülmüştür."

Ekran kartı ile alakası yok yazmışlar. Ekran kartı çıkışında birden fazla HDMI portu varsa kabloyu diğer porta takıp deneyin yazmışlar birkaç yerde. Bir de kablo üzerindeki teknolojisi 1.4'ten az ise 144 Hz desteklemez yazmışlar. Bir de NVIDIA Denetim Masası'ndan özel çözünürlük eklemen gerekiyor da olabilir orada çözünürlük eklerken Hz'yi de seçiyorsun. Ama ben direkt taktım 144 Hz seçeneği çıktı yani HDMI ile içinden çıkan kendi kablosu ile. Bence kablo ile alakalı.

Çözüm:

1) NVIDIA Denetim Masası
2) Çözünürlük Değiştirme
3) Özelleştir

Yeni monitör alanların hep unuttuğu şey bu. :D

Çözüm:

1) NVIDIA Denetim Masası
2) Çözünürlük Değiştirme
3) Özelleştir

Ben onu kendim 75hz monitörümde yaptım demin 144 diye monitör gitti aklım çıktı ahahah

Siyah ekran olur evet ama bir süre sonra kendisi normale dönüyor 😁 Ama sen monitörünü 80-90 Hz deneyebilirsin siyah ekran verene kadar overclock yap monitörüne 😁 vallahi ben rakiplerden daha çıkarken milisaniyelik headshot yiyorum diye 144Hz monitör aldım zaten monitör eskiydi bu arada ölüydü. Bir şey fark etmedi yine headshot atıyorlar herkes Xantares peek atıyor mübarekler herhalde oyundaki ping ve tepkime süresi sözde 1ms ama hep 7-8 Ms'lerde dolaşıyor monitörün bunlarla da alakalı galiba. Belki 1ms tepkimeye çekmek için ayar yapmam gerekiyor. Monitör de almayın zengin değilseniz paraya yazık ben pişmanım. PUBG Mobile oynarken ekran dalgalanması kasma falan oluyordu. İnternet kafeye gittim aynı işlemci aynı ekran kartı ama tek fark monitördü orada. Hmm dedim monitör alırsam belki ben de böyle akıcı oynarım. Aldım monitör hiçbir fark yok yine kasıyor herhalde benim bilgisayar zora gelemiyor. Almayın monitör bir şeye yaramıyor

Çözüm:

1) NVIDIA Denetim Masası
2) çözünürlük değiştirme
3) özelleştir
4) 1920x1080p + (monitörünüzün desteklediği yenileme hızı)

Teşekkür ederim aga çok sağ ol. Gerçekten işime yaradı ama benim ekran kartı GT730 4 GB ve monitörüm 165Hz ve mesela Valorant'ta 143Hz kadar alabıldım ekran kartı duşuk oldugu için. Sizde de benim gibiyse özelleştir kısmından yapabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı