GT 730 Sistem Donma Sorunu

Kalfa14

Decapat
Arkadaşlar uzun süredir yaşadığım bir sorunum var, bunu çözmek için size danışmak istedim. Öncelikle 2 - 3 sene önce bir bilgisayar aldım, markası Casper masaüstü. Aldıktan sonra Windows 7 idi, 8.1 format attırdım bir sıkıntı yok şu zamana kadar. Bilgisayarın 2 GB RAM'i vardı ve ekran kartı yoktu. Ben de yeni bir ekran kartı aldım ve taktım. RAM'i ise eski bilgisayarımdan 2 GB'lik RAM daha taktım 4 GB oldu. Aldığım ekran kartının markası Nvidia GeForce GT 730 Gigabyte. Taktıktan sonra oyunlarda kasma sıfıra indi diyebilirim. Kasma yok ama bilgisayarı açıyorum 10-15 dakika oynuyorum hoparlörden darrr diye ses geliyor ve PC donuyor. Mouse'yi sallıyorum mouse falan donuk, 30 sn sonra geri geliyor. Bir 5 dakika sonra tekrar donuyor, 2-3 kere devam ediyor. En sonunda bir donuyor darrr diye kalıyor, ne kadar beklersen bekle geri gelmiyor.

Ben de bilgisayarın açma kapama düğmesine basılı tutup bilgisayarı kapatıyorum. Daha sonra bilgisayarı tekrar açıyorum ve hiç donma yok, istersen 12 saat oyna gene de bir donma belirtisi yok. Ama bilgisayarı normal bir şekilde tekrar kapatıp açtığımda gene 15dk, 20dk veya 1 saat sonra (süresi belli olmuyor azalıp artabilir) darr diye tekrar donuyor. Bu böyle devam ediyor.

Bilgisayarın içini güzelce temizledim, macunu değiştirdim gene bu sıkıntı devam ediyor. Şunu da not olarak ekliyeyim ekran kartı ve RAM'i taktıktan sonra bilgisayara format atmadım. Ekran kartı güncel durumda, Nvidia'nın kendi sitesinden son sürüm yükledim. Drive Booster 5 de bilgisayarın sürücülerini güncelledim ama sorun hala devam ediyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Bilgisayar Özelliklerim:
  • İşlemci Pentium(R) Dual-Core CPU E6700 @ 3.20Ghz
  • RAM 4.00 GB (Kullanılabilir miktar: 3.50 GB)
  • Sistem Türü: 32 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci
  • İşletim Sistemi: Media Center içeren Windows 8.1 Pro
  • Ekran Karı: Nvida Geforce GT 730 2 GB (dxdiagda baktığımda 3700 MB diyor anakartla birleşiyor galiba).
Başka bilgisayar özelliklerim lazım ise yazabilirim.
Yardımcı olabilecek var mı ?

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba.Bu kısımda kendi şahsi görüşümü yazıyorum.Bence aldığın hata ram veya psu ile alakalı yeni takdığın ramı çıkartıp öyle denemeni isteyicem.Sorun devam ederse başka bir psu ile de deneye bilirsin.Bu arada 64 bit sisteme geçmeni tavsiye ederim.İyi günler

Son düzenleme:
Maalesef ben sorunun ekran kartında olduğunu düşünüyorum ama. Çünkü ekran kartını takınca böyle oluyor. Elektirik gücü mü yetersiz kalıyor. Çok fazla bilgim yok bu konuda.

psu sorunsuz. bende de aynı ekran kartı var ve aynı şekilde donuyor. muhtemelen fazla fizik içeren efeklerle dolu işleri yapınca bu şekilde donuyor. (bende böyle)

Yeni konular

Geri
Yukarı