GT 755M SLI laptop oyunların hata verip kapanması

Öncelikle bu model dizüstü sistemde bariz bir ısınma problemi var. O kasa içerisine bu kadar güçlü bir işlemci ve 2 adet fiziksel GPU sıkıştırmak haliyle bunlara sebep oluyor.

Ekran kartı slotlarınla uğraşma, kartın tanımlanamaması - görülmemesi tarzı bir problem olsa 2 ekran kartı da aktif ve SLI modundayken belirli bir süre oyun oynayamazsın zaten. Hiç içerisini açıp kurcalama, kartın zaten yuvadan kendiliğinden çıkma veya gevşeme gibi bir lüksü yok.

GPU'nun yük altındaki sıcaklık değerlerine bakmanı rica edeceğim. AIDA64 ile oyun esnasında GPU1 ve 2'deki sıcaklıkların ne durumda olduğunu görebilirsin. Konusunu bulup atayım sana. Sıcaklık olayına bir el atıp denemede bulunalım öncelikle.

AIDA64 ile sistem raporu da yollamanı isteyeceğim. BIOS vs bilgilerini kontrol etmem gerekiyor. Birazdan rehber konu linklerini yollarım.

AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi
Hocam bu rapor;
İndir Report htm
Bu da 10 dakikalık testten sonraki GPU sıcaklık değerleri..

Dosya Ekleri

• test.png
    test.png
    17 KB · Görüntüleme: 266
Bu SLI ile alakalı problemin BIOS sürücünden kaynaklanabileceğine dair bir takım bilgilere rastladım.
GPU - CPU sıcaklıkların da elbette çok büyük bir problem o oyunları oynayabilmenin önünde.

BIOS versiyonunu kontrol edip dönüyorum hemen, gerekirse Update yapacağız öncelikli olarak.
Son olarak kullandığın işletim sistemi nedir?

Bu linkten, 64bit kullanıyorsan sürücüyü yüklemeni rica edeceğim. Ardından restart et sistemini : https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/gt755m2ndvgayx10p.exe

Daha sonra bahsi geçen oyunlarda tekrar test et. Sorun devam ediyor mu bak.
Sorun devam ederse Valley Unugine Benchmark testini resmi sitesinden indir ve başlat. Gerekirse buzdolabında dursun leptop :) Sıcaklıkların herhangi bir etkisi olup olmadığını da görelim.

Kontrol amaçlı bir oda sıcaklığında test et birde buzdolabında, sonradan. Toparlamak gerekirse sürücüyü yükle ve tekrar başlat. Bahsi geçen programı indirip test et, düzelse de düzelmese de buzdolabında tekrar test et. Test sonuçlarını not alarak kaydet masaüstüne.

Bu SLI ile alakalı problemin BIOS sürücünden kaynaklanabileceğine dair bir takım bilgilere rastladım.
GPU - CPU sıcaklıkların da elbette çok büyük bir problem o oyunları oynayabilmenin önünde.

BIOS versiyonunu kontrol edip dönüyorum hemen, gerekirse Update yapacağız öncelikli olarak.

Bu linkten, 64bit kullanıyorsan sürücüyü yüklemeni rica edeceğim. Ardından restart et sistemini : https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/gt755m2ndvgayx10p.exe

Sorun devam ederse Valley Unugine Benchmark testini resmi sitesinden indir ve başlat. Gerekirse buzdolabında dursun leptop :) Sıcaklıkların herhangi bir etkisi olup olmadığını da görelim.

Kontrol amaçlı bir oda sıcaklığında test et birde buzdolabında, sonradan. Toparlamak gerekirse sürücüyü yükle ve tekrar başlat. Bahsi geçen programı indirip test et, düzelse de düzelmese de buzdolabında tekrar test et. Test sonuçlarını not alarak kaydet masaüstüne.
Çok teşekkürler hocam il dışına çıkmam gerekti birkaç günlüğüne, döndüğümde dediklerinizi uygulayıp sonucu yazacağım. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Dediklerinizi yaptım ancak bu sefer hata verme süresi her zamankinden çok daha hızlı oldu. Bilgisayar soğukken 2 dakika geçmeden yine aynı hata.. Format son çare sanırım.

Çok teşekkürler hocam il dışına çıkmam gerekti birkaç günlüğüne, döndüğümde dediklerinizi uygulayıp sonucu yazacağım. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Dediklerinizi yaptım ancak bu sefer hata verme süresi her zamankinden çok daha hızlı oldu. Bilgisayar soğukken 2 dakika geçmeden yine aynı hata.. Format son çare sanırım.
Ek olarak eklemek istiyorum bilgisayar garip bir şekilde kasmaya başladı, chromde gezinirken bile donmalar olmaya başladı.. SLI devredışı bıraktım ve bu donma sorunu ortadan kalktı. Benim SLI hasta mı oldu acaba yahu bu nedir ?

Ben de Kurban Bayramı nedeniyle memleketteyim. Anakartının BIOS sürümünü de bir kontrol et.

Yani ne gerek var dizüstü sistemlere SLI entegre etmenin. Zaten masaüstü sistemlerde bile önermediğim, tam performans alınamayan, güç tüketimini artıran bir teknoloji. Yazılım tarafinda bir problem olduğu aşikar.

Boş vaktin varsa bir de Windows 8 indirip dener misin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de Kurban Bayramı nedeniyle memleketteyim. Anakartının BIOS sürümünü de bir kontrol et.

Yani ne gerek var dizüstü sistemlere SLI entegre etmenin. Zaten masaüstü sistemlerde bile önermediğim, tam performans alınamayan, güç tüketimini artıran bir teknoloji. Yazılım tarafinda bir problem olduğu aşikar.

Boş vaktin varsa bir de Windows 8 indirip dener misin?
Aynen öyle illallah ettirdi artık şu SLI sorunsuz kafa rahatlığıyla oynayabildiğim hiçbir oyun yok illaki bir şeyler yapmam gerekiyor ekstra.. Format atacağım birkaç gün içinde umarım bu sefer düzelir bu sorun.. Çünkü eskiden böyle bir şey yoktu, formattan sonra bu hatalar meydana gelmeye başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden de Windows10 mu kullanıyordun peki?

Herhangi bir güncelleme yaprıktan sonra mı bu sorunu yaşamaya başladın?
Evet Windows 10 kullanıyordum. 1 ay önce format attım o formattan sonra bu olmaya başladı.

1 ay sonra format attım ancak yine aynı hata. Her oyunda ilk 5-10 dakika sorunsuz oynayabiliyorum ama bir anda ne oluyorsa oyun donuyor ve hata veriyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı