GT730'a ne kadar OC yapılabilir?

Its only my echo

Hectopat
Kart %99 kullanımda 56 dereceye falan ulaşıyor. OC yaparak FPS'yi 5-10'da olsa arttırmak istiyorum. 1-2 aya yeni ekran kartı alacağım ama o zamana kadar idare etsin bari.
R3 3100.
8 GB G.Skill 3200 MHz.

ASUS GT730 2 GB DDR3 128 Bit / 388.43 driver sürümü (NVIDIA'nın sitesinde GDDR5 olan için yeni driverlar var. ASUS'un sitesinde ise en son sürüm olarak bunu bulabildim. Daha yenisi varsa yüklerim.)

CS:GO ayarlarım: 1024X768 / doku detayı - yüksek / efekt detayı - yüksek / shader detayı - çok yüksek / çoklu CPU kullanımı - açık (ayarları en düşüğe çeksem bile Max 2-3 FPS arttırıyor, NVIDIA denetim masasındaki ayarlar FPS'ye etki etmiyor. Rekabetçide en düşükte kullanıyorum.)

Fotoğrafta hızları görüyorsunuz. Neyi ne kadar arttırırsam FPS'ye katkısı olur? Kart zaten ısınmıyor. (FPS artışını görmek için aım haritasında fotoğraf çektim.)

20201025_121415.jpg

Son düzenleme:
Kart %99 kullanımda 56 dereceye falan ulaşıyor. OC yaparak FPS'yi 5-10'da olsa arttırmak istiyorum. 1-2 aya yeni ekran kartı alacağım ama o zamana kadar idare etsin bari.
R3 3100.
8 GB G.Skill 3200 MHz.

ASUS GT730 2 GB DDR3 128 Bit / 388.43 driver sürümü (NVIDIA'nın sitesinde GDDR5 olan için yeni driverlar var. ASUS'un sitesinde ise en son sürüm olarak bunu bulabildim. Daha yenisi varsa yüklerim.)

CS:GO ayarlarım: 1024X768 / doku detayı - yüksek / efekt detayı - yüksek / shader detayı - çok yüksek / çoklu CPU kullanımı - açık (ayarları en düşüğe çeksem bile Max 2-3 FPS arttırıyor, NVIDIA denetim masasındaki ayarlar FPS'ye etki etmiyor.)

Fotoğrafta hızları görüyorsunuz. Neyi ne kadar arttırırsam FPS'ye katkısı olur? Kart zaten ısınmıyor. (FPS artışını görmek için aım haritasında fotoğraf çektim.)

Eki Görüntüle 714023

OC yapmaya gerek yok değmez.

Core Clock'u her 15 arttırdığımda FPS birer birer artıyor. 59'dan 62'ye çıktı. Kartın ısınmadığını düşünürsek, 65 derece olana kadar arttırdığımda 70'e kadar artmaz mı bu FPS? Deneyip görmek en iyisiyken en fazla 3 artar diye kesin ifadeler vermeniz üzüyor beni. Core Clock haricinde arttırmam gereken bir şey var mı?

@Its only my echo Sadece sıcaklıkla olmuyor maalesef. Yani sıcaklığı yüksek olmadığı sürece sonsuz O.C yapabilirim diye bir şey yok. Kartın bir sınırı var. Ayrıca ortalama bir O.C ile aşağı-yukarı %5-7 civarı bir performans artışı olur. Yani 100 FPS'de 5-7 FPS demek bu. Uğraştığınıza ve sıcaklığı artırdığınıza değmez bence.

@Its only my echo Sadece sıcaklıkla olmuyor maalesef. Yani sıcaklığı yüksek olmadığı sürece sonsuz O.C yapabilirim diye bir şey yok. Kartın bir sınırı var. Ayrıca ortalama bir O.C ile aşağı-yukarı %5-7 civarı bir performans artışı olur. Yani 100 FPS'de 5-7 FPS demek bu. Uğraştığınıza ve sıcaklığı artırdığınıza değmez bence.
En azından oyunlardaki drop yaşama oranını düşürür. Zaten bu kartla sadece rekabetçi oyunlar oynuyorum. Core Clock 800 - Memory Clock 900 MHz olarak ayarladım. Sıcaklıkta artış yok, kart gayet stabil çalışıyor. Furmark testi de yapacağım. CSGO'da 56'dan 64'e çıktı. Rocket League'de 81'den 91'e çıktı. CSGO Benchmark testi de aşağıda. 99 ortalamadan 112'ye çıktı. Riske attım ama canımı sıkıyo bu kart. Yavaş yavaş arttırmaya devam edeceğim.
20201025141421_1.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı