Intel Xeon X3440'a ne kadar OC yapılabilir?

• Konuyu başlatan styp
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 5B
Biraz bilgi verirseniz daha iyi olur. RAM'leri dediğim gibi 0.6 yapıp dener misinSystem Memory Multiplier kısmından. Ayrıca voltajı 1.325'te mi denediniz. Tek aşama artırıp veya azaltıp dener misin.
Böyle olması gerekmiyor mu?
1580339933725-901617563.jpg
15803400603801780509145.jpg

Hocam 1.325V diyorum + RAM'ler için 0.6 SPD diyorum. 3.6GHz için fazla bir voltaj ancak iş de böyle yapılıyor. Düşüre düşüre en düşük hangi voltajda çalışabildiğini test edeceksiniz. Her voltaj düşürmede 3 Cinebench R15 skoru alınız ve 10DK OCCT testi yapınız. Bu sırada HWInfo ile sıcaklıkları gözlemleyiniz.

Valla kusuruma bakmayım anlamadım nasıl yapacağim?
Neyi anlamadığınızı tam anlamadım. System Memory Multiplier kısmını 0.6 yapmanızı istiyorum. CPU VCore kısmını 1.300V yapıp diğer ayarlara dokunmadan 19 çarpan 190BCLK değerleri ile windowsu açmayı deneyiniz. Eğer açılmazsa önce 2 kademe Voltaj artırın, yine açılmazsa 1.3V'dan 1 kademe düşürün. Açılırsa testleri yapınız, testlerde mavi vermezse tekrar BIOS dönüğ voltajı 1 kademe düşürünüz ve en düşük voltajda 3.6 değerinde stabil olana kadar deneyiniz.

Neyi anlamadığınızı tam anlamadım. System Memory Multiplier kısmını 0.6 yapmanızı istiyorum. CPU VCore kısmını 1.300V yapıp diğer ayarlara dokunmadan 19 çarpan 190BCLK değerleri ile windowsu açmayı deneyiniz. Eğer açılmazsa önce 2 kademe Voltaj artırın, yine açılmazsa 1.3V'dan 1 kademe düşürün. Açılırsa testleri yapınız, testlerde mavi vermezse tekrar BIOS dönüğ voltajı 1 kademe düşürünüz ve en düşük voltajda 3.6 değerinde stabil olana kadar deneyiniz.
Hocam kusura bakmayın gece gece valla kafanızı şişirdim şimdi voltaj düşüre düşure deniyorum.

Hocam konuyu biraz böleceğim ama kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum: Turbo'yu neden kapatmalıyız? Bende stock fan ile 3.20 GHz yaptım ve biraz daha üstüne yaparsam bilgisayar sapıtıyor sıcaklık 70 e bile ulaşmıyor oysaki. Herneyse sorum turbo, neden kapatmalıyız bende kapattım yaparken ama nedenini bilmiyorum izlediğim kanal öyle yapıyordu. (Ufak bir araştırmayla öğrendim.)

Yalnız hocam sürekli mavi ekran veriyor bu anlamadım.
RAM SPD kısmı 0.6 di mi? Ayrıca VCore değeri 1.30V'dan başladınız? 3.6 GHz için yeterli olmalıydı aslında ama siz biraz yükseltin o zaman düşürmek yerine. VCore değerini 1.318V'a çekip dener misin.
Hocam konuyu biraz böleceğim ama kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum: Turbo'yu neden kapatmalıyız? Bende stock fan ile 3.20 GHz yaptım ve biraz daha üstüne yaparsam bilgisayar sapıtıyor sıcaklık 70 e bile ulaşmıyor oysaki. Herneyse sorum turbo, neden kapatmalıyız bende kapattım yaparken ama nedenini bilmiyorum izlediğim kanal öyle yapıyordu.
Turbo açık şekilde benim anakartımda çarpan 20'e çıkabiliyor ama ne yaptıysam stabilliği yakalayamadım 4GHz'de. Turboyu kapatıp çarpan 19 iken BCLK'ı agresif bir değer olan 215'e çekip 4.1GHz ile bile Cinebench skoru alabiliyorum ancak anakartın aziz VRM'leri sağolsun yetmiyor 4.1 için verdiğim 1.412 V değerine :) Ben de çözümü 4GHz ile yetinmekte buldum. İnşallah yakın zamanda sistemin anakart-RAM-işlemci-soğutucu dörtlüsünü elden çıkarıp R5 1600AF'li bir sistem dizeceğim. Çünkü 4GHz ile bile bazı oyunlarda yetmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı