GTA 5 Online sürekli FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10

Ysn1111

Picopat
Yer
Büyükçekmece, İstanbul
Daha fazla  
RAM
Oloy 2x8 GB 3200 MHz CL 16
Ekran kartı
Asus HD 7850 2 GB
Anakart
AS320M S2H
İşlemci
Ryzen 5 1600
GTA 5 Online'da ilk girdiğim zaman ayarlar high da 75 FPS alıyorum fakat aynı yerde durduğum ve yanıma hiçbir oyuncu gelmemesine rağmen FPS düşüş sorunu yaşıyorum. Bir farklı olaysa ayarlarımın hepsini Normal'e alınca FPS düşüyor. Bazı ayarları high, bazı ayarları Normal'de bırakınca FPS artıyor fakat bir süre sonra gene düşüyor. Afterburner ile değerlerde bunlar:
GPU 62 derece.
GPU kullanılımı %90
CPU kullanılımı %50
Son olarak ekran kartının Core Clock değerini 860'dan 920'ye çıkarttım, Memory Clock'uda 1200'den 1250 yaptım.

Ben darboğazı, ekran kartı güçlü işlemci güçsüz olursa olur diye biliyordum. @Shote17 Hocam'a güvenip bende yanlış biliyorum sanmıştım. İnternette araştırdım ve işlemci güçlü ekran kartı güçsüz olunca darboğaz olmazmıs.
Evet olmuyor. İşlemci ekran kartının tam performansta çalışmasına yetecek kadar kendini kullanır. Sizin sorununuza gelirsek başka bir sebepten muhtemelen. Başka bir oyunda bu sorunu yaşıyor musunuz?

Ben darboğazı, ekran kartı güçlü işlemci güçsüz olursa olur diye biliyordum. @Shote17 Hocam'a güvenip bende yanlış biliyorum sanmıştım. İnternette araştırdım ve işlemci güçlü ekran kartı güçsüz olunca darboğaz olmazmıs.

Madem işlemci güçlü ekran kartı güçsüz olunca darboğaz olmuyor neden uzmanlar R9 3950X işlemciye HD 6570 ekran kartı takmıyor? Darboğaz parçaların güç bakımından uyumsuz olmasına denir örneğin işlemci güçlü ekran kartı güçsüz ya da tam tersi. Ekran kartı almak hariç ne yaparsanız yapın pek fark olmayacaktır.

İşlemci güçlü ekran kartı güçsüz olunca ekran kartı işlemciye yetişmek için hep çok güç tüketmek zorunda kalır bu da ısınmaya yol açar ısınma da ekran kartının yanmasına yol açar (belirli bir dereceden sonra)

Madem işlemci güçlü ekran kartı güçsüz olunca darboğaz olmuyor neden uzmanlar R9 3950X işlemciye HD 6570 ekran kartı takmıyor? Darboğaz parçaların güç bakımından uyumsuz olmasına denir örneğin işlemci güçlü ekran kartı güçsüz ya da tam tersi. Ekran kartı almak hariç ne yaparsanız yapın pek fark olmayacaktır.

İşlemci güçlü ekran kartı güçsüz olunca ekran kartı işlemciye yetişmek için hep çok güç tüketmek zorunda kalır bu da ısınmaya yol açar ısınma da ekran kartının yanmasına yol açar (belirli bir dereceden sonra)
Bana niye soru soruyorsun? Bende tam bilmiyorum. İnternette öyle yazıyordu. Ekran kartının derecesi hep 60 ile 65 arası geziyor. Çok normal hatta HD 7850 için soğuk bile.

Son düzenleme:

Neden r9 3950x e HD6570 takılsın ki. Ekran kartının işlemciye yetişme gibi bir şeyide olmaz. Tam gücünü kullanır.

Evet olmuyor. İşlemci ekran kartının tam performansta çalışmasına yetecek kadar kendini kullanır. Sizin sorununuza gelirsek başka bir sebepten muhtemelen. Başka bir oyunda bu sorunu yaşıyor musunuz?
Başka bir oyunda sorun yaşamıyorum. Sadece GTA 5'te. Bu arada sorun GTA 5'in story modunda da oluyor. 110 fps alırken 15 dakika sonra FPS 80'e düşüyor. Sanki zaman geçtikçe daha çok alan yükleniyor ve bu da FPS düşmesine yol açıyor gibi.

Bilmediğiniz konularda kesin konuşmanıza o kadar gülüyorum ki. Ben aylarca eski ekran kartı kullandım diyorum bende yaşardım o zaman? İşlemci güçlü diye ekran kartı işlemciye yetişmeye çalışacakmış ne alakaysa. İşlemci ekran kartına yetecek gücü verip kendini fazla yormayacak ve normalde olması gerektiği gibi ekran kartı kendini sürekli tam yükte kullanacak.

Geri
Yukarı