GTA 5'i PS3 nasıl kaldırıyor ?

Kısa cevap: Pek de kaldırdığını söyleyemeyiz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uzun cevap:

GTA V PS3'de 1280xx720 çözünürlükte çalışıp 30 kare/saniye performansı hedefliyor. Bazen bu hedefi dahi tutturmayıp 20 fps'ye düşüldüğü oluyor.

PC'de olduğu gibi MSAA kullanmadığı için framebuffer tasarrufu sağlıyor ve VRAM'de daha az alana ihtiyaç duyuyor.

Oyunlarda ekran kartı belleğini en çok işgal eden şey genelde kaplamalar oluyor. GTA V'in PC versiyonunda Very High ile Normal seçeneklerini seçip VRAM kullanımındaki farka bakabilirsiniz. PS3'de ise textureların çoğu low diye tanımlayabileceğimiz kalitede. Düşük çözünürlükteler ve çamur gibi gözüküyorlar.

Ayrıca textureları patatese çevirmelerin rağmen eğer hala bellek yetersiz gelirse disk cache ile engeli aşabilirler.

Sonuç olarak düşük çözünürlük, düşük kalite kaplamalar ve MSAA'nın yokluğu sayesinde PC'ye oranla bellekten tasarruf ediyorlar.

Peki PC'de çalışmak için güçlü bir sistem isteyen bu oyun PS3'ün zayıf donanımı ile nasıl çalışıyor?

En başta belirttiğim gibi oyun çok düşük çözünürlükte. Grafik işlemcinin halletmesi gereken iş yükünün önemli bir kısmı ekrandaki piksel sayısı ile doğru orantılıdır. Ekrandaki piksel sayısı ile birlikte hem shaderlara hem kaplama konumlandırma birimlerine binen yük hem de bant genişliği ihtiyacı artar.

Düşük çözünürlükle beraber oyundaki grafik kalitesi PC'deki en düşük ayarlara denk neredeyse. Tüm ayarları low'a getirip oyunun performansındaki değişmeyi gözlemleyebilirsin.

Oyunun hedefinin 30 fps olduğunu ve zaman zaman 20lere kadar düştüğünden de bahsetmiştim.

PS3'ün PC'den en önemli farklarından biri orada DirectX 11 gibi hantallaştırıcı bir API'ın olmaması. DirectX 11'in gereksiz olarak yüklediği bir yük var.

Ayrıca programcıların üzerinde çalışması gereken tek bir donanım olması da optimizasyon avantajını getiriyor. PS3'de özel donanım komutlarını kullanabilirler. Sineğin yağını kullanma şansına sahip adamlar.

Umarım cevabım açıklayıcı olmuştur.

Oyunda hiçbir ayrıntı yoktu ben oynadığımda. Grafik düşkünü olmadığım halde kızmıştım. Orta ayarlarda biraz ayrıntı biraz anti aliasing varsa ben tamamım demektir. Ps3'te bütün ayrıntılar kapalı. Aldığınız bütün zevk ölmüş. Derinlik gitmiş. Hikayeye seslere odaklanıyorsunuz. Sonuçta oyun konsolu bu. Neden konsolu sevmediğimi de anlamıştım. Çünkü daraltıyor beni. Ancak konsolda oynamak bana göre sağlam bir kültür. Hep var olmalı. Aynen müzik zevki ıfın plaklar ya da diskleri kullanmak gibi. Kalıcı bir zevk. Bilgisayar başında bir elini sağa bir elini sola atıp saatlerce öyle kalmak tuhaf ama alıştık bir kere. Konsolda oynayanların bir havası var. Teknik ayrıntılarla kafa yormuyorlar. Diski takıp anında oyunu giriyorlar. Edinmek istediğim bir kültür. Uzun yıllar PC ve dizüstünde oynadım. Konsola geçip bir daha bırakmayacağım. Ben bunu en çok da sevdiğim oyunları saklama derdim olmasın diye. Ps3 bile olsa tarzı sağlam. Oyun zevkini veriyor. Elbette konsolda ilerleyince Rockstar grafikleri yeni konsol için inanılmaz yükseltti. Ps3 ve ps4 arasındaki grafik farkı yüzde yüzden büyük. GTA 5 çok yüksek ayarda çalışıyor.

Oyunda hiçbir ayrıntı yoktu ben oynadığımda. Grafik düşkünü olmadığım halde kızmıştım. Orta ayarlarda biraz ayrıntı biraz anti aliasing varsa ben tamamım demektir. Ps3'te bütün ayrıntılar kapalı. Aldığınız bütün zevk ölmüş. Derinlik gitmiş. Hikayeye seslere odaklanıyorsunuz. Sonuçta oyun konsolu bu. Neden konsolu sevmediğimi de anlamıştım. Çünkü daraltıyor beni. Ancak konsolda oynamak bana göre sağlam bir kültür. Hep var olmalı. Aynen müzik zevki ıfın plaklar ya da diskleri kullanmak gibi. Kalıcı bir zevk. Bilgisayar başında bir elini sağa bir elini sola atıp saatlerce öyle kalmak tuhaf ama alıştık bir kere. Konsolda oynayanların bir havası var. Teknik ayrıntılarla kafa yormuyorlar. Diski takıp anında oyunu giriyorlar. Edinmek istediğim bir kültür. Uzun yıllar PC ve dizüstünde oynadım. Konsola geçip bir daha bırakmayacağım. Ben bunu en çok da sevdiğim oyunları saklama derdim olmasın diye. Ps3 bile olsa tarzı sağlam. Oyun zevkini veriyor. Elbette konsolda ilerleyince Rockstar grafikleri yeni konsol için inanılmaz yükseltti. Ps3 ve ps4 arasındaki grafik farkı yüzde yüzden büyük. GTA 5 çok yüksek ayarda çalışıyor.
İçinde 256 MB RAM, 256MB VRAM'i olan bir konsoldan bahsediyoruz. Bence bu kadar ilerlemesi bile iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı