GTA 5'te i5 3470 81 derece

Intel işlemcilerde bildiğim kadarıyla CPU bloğu ile çekirdek arasında termal macuna benzer bir komponent kullanılıyor. AMD işlemciler ise burada Iridium tabanlı bir metal iletken kullanıyor. Intel'in termal macunu bir süre sonra işlevini yitirdiğinden dolayı işlemciyi aşağıdaki şekilde bloğundan ayırıp tekrar macunlamak gerekiyor, buna da delid deniyor:
Eki Görüntüle 1824413

Ortadaki dikdörtgen alanın üzerine macun sürülüyor ve tekrardan blok kapatılıyor, bu işlem sayesinde CPU ilk gün performansına yakın bir seviyeye erişiyor. Demek istediğim buydu.

Hocam şimdi anladım. 3 hafta oldu termal macun sürülüleli ve elimde termal macun yok. Ve bir sorunum var oyun oynarken atıyorum GTA 5 oynuyorum FPS 65-100 arası akıcı sonra bir anda 30'lara düşüyor bir 15-20 dk sonra tekrar düzeliyor.

Hocam şimdi anladım. 3 hafta oldu termal macun sürülüleli ve elimde termal macun yok. Ve bir sorunum var oyun oynarken atıyorum GTA 5 oynuyorum FPS 65-100 arası akıcı sonra bir anda 30'lara düşüyor bir 15-20 dk sonra tekrar düzeliyor.
O FPS düştüğü anda, işlemci yüksek sıcaklıktan ötürü frekans kesiyor, yani gücünü kısıtlıyor ve soğumaya çalışıyor. Optimum sıcaklıklara döndüğünde ise tekrar tam güçte çalışıyor yani bu da dediğiniz 15-20 dakikada oluyor.

O FPS düştüğü anda, işlemci yüksek sıcaklıktan ötürü frekans kesiyor, yani gücünü kısıtlıyor ve soğumaya çalışıyor. Optimum sıcaklıklara döndüğünde ise tekrar tam güçte çalışıyor yani bu da dediğiniz 15-20 dakikada oluyor.
Bir çözümü var mı peki? Termal macunsuz.

1687007787294.png

Evet kastığı zaman derece düşüyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı