GTA 5'te İşlemci ve ekran kartı kullanımı %1'lere düşmesi

Nark041

Zeptopat
RAM
Corsair Vengeance Pro 32 Gb
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 500 Gb
Ekran kartı
RTX 3070 Tİ Gigabyte Aorus Master
Anakart
Gigabyte B550 Aorus Elite v2
İşlemci
AMD Ryzen 7 5800x3D
Merhaba. Oyun oynarken örneğin GTA V'de oyun esnasında değil ama menüde ayar yaparken işlemci ve ekran kartı kullanımı yüzde olarak tek haneli sayılara düşüyor. FPS de 10'lara düşüyor. 3-4 saniyelik düzeliyor sonra tekrar oluyor. Oyuna dönünce de ilk başta öyle sonradan çözülüyor oyun esnasında bir sorun olmuyor. Menüde ve oyunda ki değerleri Afterburner ile kaydettim bakabilirsiniz. RAM'lerim 2 ayrı parça olarak 2*16 GB toplamda 32 GB. Yani aslında oyunda yapmaması iyi menüde takılsa da olur ama neden oluyor bir yerde bir sorun varsa ileride oyunlarda da yapabilir.

Dosya Ekleri

• fps.jpg
    fps.jpg
    272,7 KB · Görüntüleme: 32
  • fpsyüksek.jpg
    fpsyüksek.jpg
    342,1 KB · Görüntüleme: 41
GTA 5'te yüksek FPS almak faydalı değil. Oyun takılıyor. Monitörünüz 144 Hz ise V-Sync açın 144'e sabitleyin. 144 üstüyse V-Sync ayarını half konumuna getirin. Sorununuz çözülürse veya çözülmezse belirtin.

Merhaba. Oyun oynarken örneğin GTA V'de oyun esnasında değil ama menüde ayar yaparken işlemci ve ekran kartı kullanımı yüzde olarak tek haneli sayılara düşüyor. FPS de 10'lara düşüyor. 3-4 saniyelik düzeliyor sonra tekrar oluyor. Oyuna dönünce de ilk başta öyle sonradan çözülüyor oyun esnasında bir sorun olmuyor. Menüde ve oyunda ki değerleri Afterburner ile kaydettim bakabilirsiniz. RAM'lerim 2 ayrı parça olarak 2*16 GB toplamda 32 GB. Yani aslında oyunda yapmaması iyi menüde takılsa da olur ama neden oluyor bir yerde bir sorun varsa ileride oyunlarda da yapabilir.

Sadece menüde düşmesi bana çok normal geldi. Bazı oyunlarda menülerde veya lobilerde FPS sınırlaması bulunur ki oralarda CPU'nun ekran kartına göndereceği çok bir şey yoktur diye biliyorum. Örneğin: Escape from Tarkov, Rust.

Sadece menüde düşmesi bana çok normal geldi. Bazı oyunlarda menülerde veya lobilerde FPS sınırlaması bulunur ki oralarda CPU'nun ekran kartına göndereceği çok bir şey yoktur diye biliyorum. Örneğin: Escape from Tarkov, Rust.

Ama normal bir düşüş değil mouse falan da takılıyor ilerlerken yavaşlıyor. Bildiğin takılıyor bilgisayar Alt+Tab yapınca çözülüyor öyle düşün. Bir işlem yapıyorsun mesela alt sekmeye geçiyorsun menüde 3-4 saniye sonra iniyor. Lag var gibi.

GTA 5'te yüksek FPS almak faydalı değil. Oyun takılıyor. Monitörünüz 144 Hz ise V-Sync açın 144'e sabitleyin. 144 üstüyse V-Sync ayarını half konumuna getirin. Sorununuz çözülürse veya çözülmezse belirtin.

Monitör 165 Hz. Dediğinizi yaptım ama oyunda bir sıkıntı yok zaten bazı windowed mod oyunlarda da oluyor. Mesela Football Manager oynuyorum windowed modda Alt+Tab yapıp Chrome gectiğimde ve oyuna geri döndüğümde ilk açılışta takılıyor sonra çözülüyor. Sanki RAM darboğazı gibi diyeceğim ama 32 GB RAM var ve Dual çalışıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı