GTA 6'nın çıkışıyla ilgili sistem tahmini

Önerilen 1080p high 60 FPS şu şekilde olacağı açıklanacak.
  • işletim sistemi: Windows 10.
  • işlemci: AMD R5 5600.
  • bellek: 16 GB RAM.
  • ekran kartı: AMD Radeon RX 6700 XT 12 GB.
  • depolama: 180 GB kullanılabilir alan.

Böyle bir sistemi olanlar çok rahat oynayacaklar. Tabii ne zaman PC'ye çıkacağını bilemiyoruz. İlk başta konsollara çıkıp en az 6 ay sonra da PC'ye gelebilir. Rockstar kesin 1 defa erteler zaten.

muhtelen 1080p düşük ayarlar için gtx 1080 ve türevi gücünde kartlar isteyecektir
İşlemci olarak r5 5600 yada intelde i5 11400f,11600k

yüksek ayarlar 1080p de
rtx 4070 12GB, AMD RX7800XT olabilir
İşlemci olarak R5 7600,intel de i5 13400f yada üstü

Ram olarak minimum 16gb
Tavsiye edilen de muhtemelen 32gb olabilir diye düşünüyorum

boyut olarak 200gb kadar olabilir bence

Tabii böyle söyleme sebebim ekran kartında orta segment dediğimiz RTX 4060 ve 4070 gibi ekran kartları CS2 de zorlanırken işlemci olarak R5 7500F lazım düzgün bir şekilde oynamak için.

RDR 2 zaten 1060 istedi. 1080p Ultra 30 FPS veriyor. 60 Bile değil. Gelişmiş ayarlar ile birlikte.

Minimum bile vermezler 1060.

Oyunda eğer fizik yapısı çok işe işlemci yüksek ister. Eee işlemci yüksek isteyeceğini göre ona göre de ekran kartı ister. Fazlasını bile ister.

Hatta günümüzde çıkan oyunlar eskisi gibi grafikleri kistığın zaman her oyun FPS değerinin yükseltmiyor. Bazı oyunlarda Low ile Ultra arası çok düşmüyor bile FPS.

Tabii günümüzde artık FSR ve DLSS olduğuna göre, ortalaması bir PC sahibi biri oynar illa.

GTA 5 gibi orta bir sistemde 4K 60FPS ve üstü olmaz yani bunları bir geçelim.

Eki Görüntüle 2036140

Sırf bu oyunu oynamak için verilen ekran kartını uçarak, takla atarak, koşa koşa almaya giden olmazsa ben bir şey bilmiyorum.

Param yok deyip sırf bu oyun için 2000-3000 artık ne kadar çıkacaksa tak diye verecekler dolu etraf. Bunu mu yapmayacaklar.
RDR 2 ile GTA 6 arasındaki fark kitleleri hocam, RDR 2'yi ben oynarım siz oynarsınız fakat herkes oynamaz. O ağır bir oyun, hedef kitlesi farklı. Önceki oyununda da aynıydı bu seri hep gerçekçiydi. GTA serisi ise hep eğlenceye yönelik, hikaye anlatma telaşı olmayan fakat her seferinde hikayeli olan bir oyun. Ayrıca bu oyun online da oynanacak. Biliyorsunuzdur ki hikaye modunda 60FPS veren bir kart online modda 45-50FPS verebilecek. Konuda bahsedilen kartlar olursa bu adamlar bu oyundan beklenen parayı kazanamaz.

Günümüzde orta değil de artık "düşük" olan 1050Ti low ayarlarda 15-20FPS verecek diye düşünüyorum ben de fakat minimum 2060 demek çok acımasızca olur. Herkes 30-40 serisi kart kullanmıyor, hedef kitle de yetişkinler değil gençler olduğundan hedef kitlenin çok çok üst düzey bir bilgisayarı yok.

Minimumda GTX 1000 serisinden bir kart isteyecek diye düşünüyorum, bu kart 1080Ti bile olabilir aralığı açık bırakıyorum fakat 1050Ti vs. olamaz.

Önerilen olarak ise 3060Ti ve eş güçte bir AMD kart tavsiye edilir diye düşünüyorum. Önceden de dediğim gibi oyunun early development aşamasında kullanılan kart RTX 3080, buraya atılan ekran görüntülerindeki oyunu early development aşamasında bir oyun olmasına rağmen rahatça oynatabiliyor. Oyun geliştiricileri de genelde maximumda önereceği karttan 1-2 model üstünü kullanır. Önereceği kart 3060Ti-3070 oluyor bu şekilde.

Ayrıca tekrardan belirtiyorum bu konuyu 10 gün sonra konuşmak çok daha sağlıklı olur, oyunun grafikleri ne aşamaya getirildi bilmiyoruz gördüğümüz görüntülerde oyunda kullanılacak araçlar dahi yok.

Rockstar da kara kara düşünüyordur şimdi "karnını zor doyuran ülkelere GTA VI satamazsak, GTX 750 Ti'da ultra 60 FPS verecek şekilde çıkaramazsak mahvoluruz, batarız" diye.
Siz alabiliyorsunuz diye herkes bu kartları alıyor diye bir şey yok, bu kartlara sahip olmak zorunlulukmuş gibi konuşuyorsunuz. Konuyu dikkatlice okursanız göreceksiniz ki 2K Ultra'da RTX 4090 60FPS verir deniliyor. 1000 serisinin çıktığı zamana göre ekonomik değil de biraz daha üst segment olan kartları oynatabilecek oyunu.

3070 2025'te çıkacağını düşündüğümüz bir oyun için önerilen kart olarak kabul edilebilir duruyor. Yalnız bazı oyunlar günümüzde bile yüksek ihtimalle VRAM kısıtlaması sebebiyle 3070 değil, 2080ti öneriyor. Belki benzer bir şey görebiliriz.
Hocam şu an için bile kabul edilebilir bir kart bu. 2. dediğiniz yaşanabilir, katılıyorum buna.

RDR 2 ile GTA 6 arasındaki fark kitleleri hocam, RDR 2'yi ben oynarım siz oynarsınız fakat herkes oynamaz. O ağır bir oyun, hedef kitlesi farklı. Önceki oyununda da aynıydı bu seri hep gerçekçiydi. GTA serisi ise hep eğlenceye yönelik, hikaye anlatma telaşı olmayan fakat her seferinde hikayeli olan bir oyun. Ayrıca bu oyun Online da oynanacak. Biliyorsunuzdur ki hikaye modunda 60FPS veren bir kart Online modda 45-50FPS verebilecek. Konuda bahsedilen kartlar olursa bu adamlar bu oyundan beklenen parayı kazanamaz.

Günümüzde orta değil de artık "düşük" olan 1050 Ti Low ayarlarda 15-20FPS verecek diye düşünüyorum ben de fakat minimum 2060 demek çok acımasızca olur. Herkes 30-40 serisi kart kullanmıyor, hedef kitle de yetişkinler değil gençler olduğundan hedef kitlenin çok çok üst düzey bir bilgisayarı yok.

Minimumda GTX 1000 serisinden bir kart isteyecek diye düşünüyorum, bu kart 1080 Ti bile olabilir aralığı açık bırakıyorum fakat 1050 Ti vs. olamaz.

Önerilen olarak ise 3060 Ti ve eş güçte bir AMD kart tavsiye edilir diye düşünüyorum. Önceden de dediğim gibi oyunun early development aşamasında kullanılan kart RTX 3080, buraya atılan ekran görüntülerindeki oyunu early development aşamasında bir oyun olmasına rağmen rahatça oynatabiliyor. Oyun geliştiricileri de genelde maximumda önereceği karttan 1-2 model üstünü kullanır. Önereceği kart 3060 TI-3070 oluyor bu şekilde.

Ayrıca tekrardan belirtiyorum bu konuyu 10 gün sonra konuşmak çok daha sağlıklı olur, oyunun grafikleri ne aşamaya getirildi bilmiyoruz gördüğümüz görüntülerde oyunda kullanılacak araçlar dahi yok.

Yani hocam sırf kar elde etmek için. Düşük sistem isteyeceklerini ben düşünmüyorum. GTA 6 çıktıktan sonra bir sonraki oyunun çıkması en az 7-8 yıl sürecek. Rockstar ise kar yapması yıllar içinde olacak bir husus. Oyun çıktı 1 yıl sonra tak 2-3 milyar dolar kar elde etmez. Yıllar içinde oluşacak olan bir olay bu sonuçta. Bir yerde görmüştüm 8 Milyar Dolardı galiba hedefledikleri hasılat.

Her 2 senede bir ekran kartı çıkıyor biliyorsun. PS 5 ve PS 5 Pro'ya gelecek zaten bu oyun. Bunların açacağı oyun PC tarfında gidip de 3090 isteyecek hali yok. Tabii konsola göre PC daha yüksek sistem isteyebilir.

Herkes tahmin yürütüyor. Ama bazıları ise gerçekten komik sistemler söylüyor. Hali ile tepkisiz kalamıyor insanlar.

GTA 6'yı düşük sistem isteyecek diyenler O zaman yenilik ve grafik beklemiyordur. Ama gerçekten gerçek görüş bildiren kitle ise oyunun bambaşka bir oyun olacağını ve RDR 2'nin üstüne kat kat grafik, fizik, mekanik, üstüne çıkacaklarını bilerekten söylüyorlar.

Belki oyun PS 5 Pro'ya göre optimize edilecek yani İyi performansı onda iyi verecek. Bunlar sadece varsayım.

Fragmanda az çok hemfikir olacağız. Rockstar oyunun kendi görüntüsünü kullanıyor.

Şunun şurasında Max 10 gün kaldı.

Ayrıca, bundan 10 sene önceye bakıp GTA 5 şunu istedi şunda bile çalıştı gibi şeyler de bana kalırsa doğru değil. 2010 senesinden beri çıkan oyunlar, grafik motoru, bir sürü şey değişti.

2-3 sene içinde şunu şunu ister denilen her sistem patlıyor. Biraz yavaş yavaş "Devrim" dediğimiz grafikleri görmeye başlıyacağız.

Son düzenleme:
Yani hocam sırf kar elde etmek için. Düşük sistem isteyeceklerini ben düşünmüyorum. GTA 6 çıktıktan sonra bir sonraki oyunun çıkması en az 7-8 yıl sürecek. Rockstar ise kar yapması yıllar içinde olacak bir husus. Oyun çıktı 1 yıl sonra tak 2-3 milyar dolar kar elde etmez. Yıllar içinde oluşacak olan bir olay bu sonuçta. Bir yerde görmüştüm 8 Milyar Dolardı galiba hedefledikleri hasılat.

Her 2 senede bir ekran kartı çıkıyor biliyorsun. PS 5 ve PS 5 Pro'ya gelecek zaten bu oyun. Bunların açacağı oyun PC tarfında gidip de 3090 isteyecek hali yok. Tabii konsola göre PC daha yüksek sistem isteyebilir.

Herkes tahmin yürütüyor. Ama bazıları ise gerçekten komik sistemler söylüyor. Hali ilke tepkisiz kalamıyor insanlar.

GTA 6'yı düşük sistem isteyecek diyenler O zaman yenilik ve grafik beklemiyordur. Ama gerçekten gerçek görüş bildiren kitle ise oyunun bambaşka bir oyun olacağını ve RDR 2'nin üstüne kat kat grafik, fizik, mekanik, üstüne çıkacaklarını bilerekten söylüyorlar.

Belki oyun PS 5 Pro'ya göre optimize edilecek yani İyi performansı onda iyi verecek. Bunlar sadece varsayım.

Fragmanda az çok hemfikir olacağız. Rockstar oyunun kendi görünütüsünü kullanıyor.

Şunun surasında Max 10 gün kaldı.
Düşük sistem isterler demiyorum fakat konuda bahsedilen çoğu sistemi de istemezler diyorum. Sadece optimizasyona önem vermeliler, dediğim gibi bu işin online modda FPS düşüşü de var.

Umarım bu sistem gereksinimi tahminlerinde bulunurken RDR 2 gerçekçiliğinde bir oyun düşünülmemiştir.

PS5 yeni bir konsol, yanlış bilmiyorsam ekran kartı da 5700XT gücünde. Bu konsol kalite-performans ayarı olarak her oyunda 2 seçenek sunuyor. Ya daha iyi grafikler ile 30FPS ya da biraz daha düşük grafikler ile 60FPS oynuyorsunuz. Aynı durum GTA 6 için de geçerli olarak diye düşünüyorum. Bunların üstüne bir de konsolların sadece oyun için üretilmiş olmasının avantajı var. Örneğin 5700XT bulunduran bir sistem PS5 ile aynı ayarlarda aynı FPS'i veremez. Bir de bu işin Xbox tarafı var, Xbox'a oyun çıkarmak için XSX-XSS'e aynı anda oyunu çıkarmanız gerekiyor, konsol tarafındaki iyi optimizasyon PC'yi de kurtarabilir.

Tahminlerim;

İşlemci:

Minimum R5 2600 / eş değer Intel işlemci.
Önerilen R5 5600X / eş değer Intel işlemci.

Ekran kartı:

Minimum RTX 2060 / GTX 1080 / eş değer AMD. (1080p Low)
Önerilen RTX 3070 / RX 6700 XT (1080p high)

FSR ve DLSS kapalı.
Umarim boyle olurda 4070 Ultra Frame Gen ve DLSS ile 100 FPS oynariz.

Önerilen sistem gereksinimi olarak 3060 ve R5 5500 ya da R5 5600 ister en fazla(karşısında ki Intel işlemcileri tam bilmiyorum.) Fg olursa yaşadık😁

Yeni konular

Geri
Yukarı