GTA IV düşüncelerim

• Konuyu başlatan Akif
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 1B

Akif

Technopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
65
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Boş zaman bulmuşken yıllar sonra bitirmek istedim oyunu. Sadece ana oyunu oynadım. DLC sevmediğimden EFLC'ye bakmadım henüz. Belki bir ara bakarım. Parça parça görüşlerimi belirtmek istedim.

Oyunu oynamak için iki adet mod yükledim. Birincisi CleanIV. Oyunun karanlık, sisli, puslu atmosferini daha sade ve canlı hale getiriyor. İkincisi ise araç sürüş modu. Araçlar GTA V kadar olmasa da orijinaline göre bir tık daha kolay kontrol edilebilir oluyor.

Oynanışla başlayacak olursak öncelikle araç sürme işi gerçekten berbat. Direkt bahsettiğim modu yükledim. Sonrasında keyifli bir araç sürüşü elde ettim. GTA V kadar Arcade değil, orijinali kadar simültane değil. Ortasında iyi bir noktada keyif aldım. Karakter kontrolleri ise berbat. Oyun RDR2'den bile hantal hissettiriyor zaman zaman. Final görevinde karakterin F'ye basınca arabaya değil de merdivene inip beni çıldırtmasıyla kesin kararımı verdim. Gerçekten bu konuda çok geride oyun. Silahlı çatışmalar ise hissiyatı hoş olsa da kontrolleri yine çok kötü. Klavye fare ile neyse de Gamepad ile Auto aim berbat çalışıyor. Siper alanları öldürmek işkence. Gamepadi elimden bırakıp çatışmalara fareyle giriyordum. Ha fare ile nişan almak da çok iç iyi değil ancak ne yapalım? Oynanış olarak oyun genel anlamda güzel görünse de pek iyi değil. Bir de araçların hasarları var. Araçlar çok fazla hasar alıyor görüntüde. Yani pek ilgilenmedim bununla. Ancak GTA V kadar hasarsız olmaması iyiydi.

Grafiklerden bahsedecek olursak CleanIV moduyla oyun epey güzel görüntüye sahip oldu. Atmosfer hala karanlık ancak iç karartacak cinsten değil. Oyunun gölgeleri çok iyi. Tüm ayarları Yüksek iken oynadım. Bu oyunun gölgelerini hep sevmişimdir zaten. Gece gölgeleri de çok iyi çalışıyor. Performansı 2 kat düşürse de kaliteye denecek bir şey yok. Beğendim.

Gelelim benim için en önemli mesele olan hikayeye. Oyunun hikayesi aslında dümdüz bir hikaye. Hiçbir şaşırtmaca, ters giden şeyler yok. Tamamen tahmin edilebilir sıradan şeyler anlatılıyor. Ortalama diyebilirim. Ancak iş hikaye anlatımına gelince burada iş ortalamanın da altına geriliyor. Ara sahnelerle, daha fazla karakter seslendirmesiyle bu ortalama hikaye çok daha vurucu hale getirilebilirmiş. Ancak onun yerine basit bırakmışlar. Karakterlerden ise aklımda kalan ve sevdiğim Kate ve Little Jacob var. Niko da fena değil, sevdim sayılır. Ancak pek bir şakası yok. Dümdüz ana karakter. :D Hikayede çok kötü olan bir mesele varsa o da GTA VC kafasında yapılan görevler. Defalarca "şuraya git, şunu yap, şunu koru, şunları öldür" görevleri yaptım. Oyun ara ara farklı tipte görev verince seviniyordum resmen. Bu konuda oyun çok kısır. Spoiler vermeyeceğim ancak oyunda baş düşmanın kim olduğunu bile anlamadım. GTA V'in hikayesi buna göre çok daha iyi anlatılıyor. Ve daha vurucu ögeler var. GTA IV'ün iyi yanı tek kişiye odaklanıyor olması.

Yapay zeka bazen iyi bazen kötü. Çatışmalarda saklanıp sıkmaları falan epey tedirgin edici olabiliyor. Bu güzel. Ancak örneğin göreve gideceğim sırada arkadaşlarım arabaya binerken onlara dokundum ve polis hemen ateş etmeye başladı. Böyle şeyler insanı atmosferden çok uzaklaştırıyor.

Gelelim eksilere. Oyunun optimizasyonu kötü malum herkes bilir, bundan daha fazla bahsetmeye gerek yok. Ancak bahsedilmesi gereken şeyler de var. Oyunun oynanışına dair çok hata var. Yapmak istediğim şey dışında çok şey yapıyor oyun. Ya bir GTA oyununu Gamepad ile oynamak nasıl daha zor olabilir? Oyunun sonlarına doğru klavye fare ile oynadım. Bir diğer mesele ise oyunun atmosferi. Çok ama çok karanlık. GTA demek benim için absürt eğlence. GTA IV ise eğlenceyi biraz farklı algılayan bir oyun. Kötü mü? Değil ve keyif aldım. Ancak bir GTA oyunu olarak düşününce içlerinden belki de en sıkıcısı diyebilirim. Oyunda ne ev satın alınabiliyor, ne araba modifiye edilebiliyor. Oyun ne verirse o. Bu konuda çok geride.

Gelelim artılara. Oyunda çok hoşuma giden şeyler var. Bir kere grafikler ve gölge sistemi çok iyi. Sistemi en çok yoran da bu zaten ancak çok güzel görünüyor. Söylemeden edemem. Bir diğer mevzu ise arkadaşlık ilişkileri. İnternetten kız arkadaş edinip onlarla vakit geçirmek, sonrasında onların avantajlarına (örneğin bir tanesi polislerden kurtarabiliyor) sahip olmak çok iyi. Telefona tema, zil sesi satın alabilmek de hoş geldi. Gerçekten epey uğraştım bu tip şeylerle ve oyun bitince bile takıldım birkaç saat. Yan görevlerden beklentim yoktu ve farklı karşılamadım.

Çok gömdüm gibi oldu ancak oyundan gerçekten keyif aldım. Önyargılarımı bahsettiğim iki mod ile yıktım. Bu iki modla oyun ortalama üstü bir aksiyon oyunu olarak keyif verir. Ancak bir GTA oyunu olarak diğerlerine göre sönük kalıyor diye düşünüyorum.

Zamanında yeltendim ama sistemde çok kastı. Sistemim yetiyordu ancak nedenini bilmiyorum. Büyük bir optimizasyon sorunu olduğunu düşünüyorum. Ondan sonra daha bakmadım ama herkes en iyi GTA serilerinden biri diyordu. Tek bildiğim, berbat bir optimizasyon.
Optimizasyon konusunda çok haklısın. Şu an APU sistemle High'ta 30 FPS oynayabiliyorum ancak GTA V bile daha iyi çalışıyor hala. :D

Rockstar'ın şuana kadar yaptığı en iki senaryo kendi görüşüm GTA SA ve RDR2'dir. Mesala Cyberpunk görevleri ile GTA 4 veya 5 görevlerine bakalım. Arada dağlar kadar fark var. Cyberpunk yan görevleri senaryoyu bile etkiliyor. GTA 5'te yan görevleri hiç sevmedim. 4'te ne tür yan görevler vardı hatırlamıyorum ama senaryo görevleri klasik. Git şunu öldür git arabayı al gel tarzı. Mekanik olarak GTA daha iyi tabii. Hikaye konusunda dediğim gibi yükselmesi gerekirken düşüş var bence. Hele GTA 5'in hikayesi...

Rockstar'ın şu ana kadar yaptığı en iki senaryo kendi görüşüm GTA SA ve RDR2'dir. Mesala Cyberpunk görevleri ile GTA 4 veya 5 görevlerine bakalım. Arada dağlar kadar fark var. Cyberpunk yan görevleri senaryoyu bile etkiliyor. GTA 5'te yan görevleri hiç sevmedim. 4'te ne tür yan görevler vardı hatırlamıyorum ama senaryo görevleri klasik. Git şunu öldür git arabayı al gel tarzı. Mekanik olarak GTA daha iyi tabii. Hikaye konusunda dediğim gibi yükselmesi gerekirken düşüş var bence. Hele GTA 5'in hikayesi...
GTA V'in hikayesi ortalama üstüydü bence. Anlatımı da gayet iyiydi. Bence bu sayede iyi kabul edilebilir. Ancak yan görevleri hiç yapmak istemedim. Sarmadı gerçekten. Yan görevleri sevmiyorum, RDR2 dışında :D

Boş zaman bulmuşken yıllar sonra bitirmek istedim oyunu. Sadece ana oyunu oynadım. DLC sevmediğimden EFLC'ye bakmadım henüz. Belki bir ara bakarım. Parça parça görüşlerimi belirtmek istedim.

Oyunu oynamak için iki adet mod yükledim. Birincisi cleanıv. Oyunun karanlık, sisli, puslu atmosferini daha sade ve canlı hale getiriyor. İkincisi ise araç sürüş modu. Araçlar GTA V kadar olmasa da orijinaline göre bir tık daha kolay kontrol edilebilir oluyor.

Oynanışla başlayacak olursak öncelikle araç sürme işi gerçekten berbat. Direkt bahsettiğim modu yükledim. Sonrasında keyifli bir araç sürüşü elde ettim. GTA V kadar arcade değil, orijinali kadar simültane değil. Ortasında iyi bir noktada keyif aldım. Karakter kontrolleri ise berbat. Oyun RDR2'den bile hantal hissettiriyor zaman zaman. Final görevinde karakterin F'ye basınca arabaya değil de merdivene inip beni çıldırtmasıyla kesin kararımı verdim. Gerçekten bu konuda çok geride oyun. Silahlı çatışmalar ise hissiyatı hoş olsa da kontrolleri yine çok kötü. Klavye fare ile neyse de gamepad ile Auto aim berbat çalışıyor. Siper alanları öldürmek işkence. Gamepadi elimden bırakıp çatışmalara fareyle giriyordum. Ha fare ile nişan almak da çok iç iyi değil ancak ne yapalım? Oynanış olarak oyun genel anlamda güzel görünse de pek iyi değil. Bir de araçların hasarları var. Araçlar çok fazla hasar alıyor görüntüde. Yani pek ilgilenmedim bununla. Ancak GTA V kadar hasarsız olmaması iyiydi.

Grafiklerden bahsedecek olursak cleanıv moduyla oyun epey güzel görüntüye sahip oldu. Atmosfer hala karanlık ancak iç karartacak cinsten değil. Oyunun gölgeleri çok iyi. Tüm ayarları yüksek iken oynadım. Bu oyunun gölgelerini hep sevmişimdir zaten. Gece gölgeleri de çok iyi çalışıyor. Performansı 2 kat düşürse de kaliteye denecek bir şey yok. Beğendim.

Gelelim benim için en önemli mesele olan hikayeye. Oyunun hikayesi aslında dümdüz bir hikaye. Hiçbir şaşırtmaca, ters giden şeyler yok. Tamamen tahmin edilebilir sıradan şeyler anlatılıyor. Ortalama diyebilirim. Ancak iş hikaye anlatımına gelince burada iş ortalamanın da altına geriliyor. Ara sahnelerle, daha fazla karakter seslendirmesiyle bu ortalama hikaye çok daha vurucu hale getirilebilirmiş. Ancak onun yerine basit bırakmışlar. Karakterlerden ise aklımda kalan ve sevdiğim kate ve little jacob var. Niko da fena değil, sevdim sayılır. Ancak pek bir şakası yok. Dümdüz ana karakter. :D hikayede çok kötü olan bir mesele varsa o da GTA vc kafasında yapılan görevler. Defalarca "şuraya git, şunu yap, şunu koru, şunları öldür" görevleri yaptım. Oyun ara ara farklı tipte görev verince seviniyordum resmen. Bu konuda oyun çok kısır. Spoiler vermeyeceğim ancak oyunda baş düşmanın kim olduğunu bile anlamadım. GTA V'in hikayesi buna göre çok daha iyi anlatılıyor. Ve daha vurucu ögeler var. GTA IV'ün iyi yanı tek kişiye odaklanıyor olması.

Yapay zeka bazen iyi bazen kötü. Çatışmalarda saklanıp sıkmaları falan epey tedirgin edici olabiliyor. Bu güzel. Ancak örneğin göreve gideceğim sırada arkadaşlarım arabaya binerken onlara dokundum ve polis hemen ateş etmeye başladı. Böyle şeyler insanı atmosferden çok uzaklaştırıyor.

Gelelim eksilere. Oyunun optimizasyonu kötü malum herkes bilir, bundan daha fazla bahsetmeye gerek yok. Ancak bahsedilmesi gereken şeyler de var. Oyunun oynanışına dair çok hata var. Yapmak istediğim şey dışında çok şey yapıyor oyun. Ya bir GTA oyununu gamepad ile oynamak nasıl daha zor olabilir? Oyunun sonlarına doğru klavye fare ile oynadım. Bir diğer mesele ise oyunun atmosferi. Çok ama çok karanlık. GTA demek benim için absürt eğlence. GTA IV ise eğlenceyi biraz farklı algılayan bir oyun. Kötü mü? Değil ve keyif aldım. Ancak bir GTA oyunu olarak düşününce içlerinden belki de en sıkıcısı diyebilirim. Oyunda ne ev satın alınabiliyor, ne araba modifiye edilebiliyor. Oyun ne verirse o. Bu konuda çok geride.

Gelelim artılara. Oyunda çok hoşuma giden şeyler var. Bir kere grafikler ve gölge sistemi çok iyi. Sistemi en çok yoran da bu zaten ancak çok güzel görünüyor. Söylemeden edemem. Bir diğer mevzu ise arkadaşlık ilişkileri. İnternetten kız arkadaş edinip onlarla vakit geçirmek, sonrasında onların avantajlarına (örneğin bir tanesi polislerden kurtarabiliyor) sahip olmak çok iyi. Telefona tema, zil sesi satın alabilmek de hoş geldi. Gerçekten epey uğraştım bu tip şeylerle ve oyun bitince bile takıldım birkaç saat. Yan görevlerden beklentim yoktu ve farklı karşılamadım.

Çok gömdüm gibi oldu ancak oyundan gerçekten keyif aldım. Önyargılarımı bahsettiğim iki mod ile yıktım. Bu iki modla oyun ortalama üstü bir aksiyon oyunu olarak keyif verir. Ancak bir GTA oyunu olarak diğerlerine göre sönük kalıyor diye düşünüyorum.

Fikirlerinize saygım var ama. Bana göre oyunun oynanışi senaryosu cok güzel geldi GTA 5 ve RDR2'nin dövüş meknigi GTA 4'den dogmustur yani ben genel olarak GTA 4E 10 /8 veririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı