GTA oyunlarında mod desteği verilmemesi

Hocam

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İfrit - Zebani
Herhangi bir GTA oyununa (5 hariç) crack kurmadan mod kurmak mümkün değil. Kişi Steam'den alsa bile mod kurmak için crack dosyasını oyuna uygulaması gerekiyor. Az önce bir arkadaş yardım istemiş fakat korsan olduğu için konu kilit edilmiş. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gta San Andreas'ta downgrade etmiştim SAMP oynamak için. Neden mod desteği kesildi oyunların onu da bilmiyorum. Uğraştırıyor Rockstar.

Haksız değiller; şirket ister Steam Workshop gibi platformlarda resmi olarak mod desteği sunar, isterse de bu oyun modlanmayacak kardeşim, diyebilir. Ürün onların sonuçta, kimsenin de ses çıkarmaya hakkı yoktur.

Ayrıca şirket, dosyalarla oynanmamasını ve oyunun modlanmamasını istiyorsa, yapılan her mod telif hakkına girer ve istenirse yasal süreç başlatılabilir. Son kullanıcının yaptığı 2-3 modlamayı kimse takmaz ve zaman ayırmaz ama teşvik edenlere, yazılım sunanlara savaş açabilirler; TakeTwo ve Rockstar'ın, GTA modlama kipi olan OpenIV programının sahibine açtığı dava gibi.

GTA 5 de bahsettiğiniz süreçten birkaç sene önce geçti. Tüm GTA oyunlarına mod koruması getirildi fakat özellikle GTA 5 oyuncuları çok tepki gösterince, Steam vb. platformlar üzerinden olumsuz yorumlar atınca GTA 5 için geri adım atıldı. Hala modlama yasak ama diğer GTA oyunları gibi aktif bir mod koruması yok.

Aşağıdaki tablodan da görebilirsiniz:

1584401452186.png

Tabi o zaman atılan olumsuz yorumlar, atılan tüm yorumların %80'ine tekabul ediyordu, onu da hatırlatayım. Fark eden arkadaşlar olmuştur illaki, uzun bir dönem GTA 5 Steam üzerinde "Çoğunlukla Olumsuz", ardından gelen baya uzun bir dönemde ise "Karışık" olarak derecelendiriliyordu.

Son düzenleme:
Açgözlülük yüzünden. Kendi çalışanlarının hayal edip gerçekleştiremedikleri içerikleri sıradan insanlar yaptığı için onlara koyuyor anlaşılan.

Bethesda da bir ara modları parayla satmak istemişti. Tüm sistem kurulmuştu, fakat adamlar o kadar aç gözlüydü ki Steam ve Bethesda'nın alacağı komisyonlardan sonra mod fiyatının %30-40 kadarı mod yapımcısına kalıyordu. Bu sistemi pazarlamak için de Skyrim'de ciddi bir indirim yapmışlardı ben de o zaman almıştım. Daha sonrasında aşırı derecede tepki alınca bu işten vazgeçtiler.

Bugün de Skyrim Special Edition'da kendi mağazaları üzerinden normalde Nexus Mods'da tamamen ücretsiz sunulan modların çakmasını yapıp parayla satarak keriz avlıyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı