Sürprizbozan GTA San Andreas nedir?

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Oyunu kısımlara ayırmak lazım.

Mesela Cj'in abisinin hapse düşüp bizim de bir süreliğine sa dışına sürgün edilmemize gelene kadar hedefimiz parçalara ayrılmış ve kendi içinde özellikle uyuşturucu kaynaklı çatışmalar yaşayan yeşilleri (groove street çetesi) toplamak, mor ve sarı çeteye karşı da gücünü göstermek üzerine. Lakin uyuşturucu işinde dönen para ve güç hevesinde olan big smoke ve ryder da arka planda kendi işlerini görmekteler. Bu kısma dahil edilecek çok şey var, mesela polis yolsuzlukları, ırkçılık gibi konulardan dolayı sa sokaklarının gergin olması, çete savaşlarının hayatın bir parçası haline gelmesi gibi sosyo politik konular.

İkinci yani sürgün kısmında cj abisini kurtarmak için polislerin pis işlerini yapmakla, sokağını almak içinse yeni bağlantılar kurmakla uğraşmakta. Kız kardeşinin sevgilisi sayesinde Sa'da olup bitenlerin haberini, triad sayesinde de big Smoke'un sf şehrinde ki bağlantılarına nokta operasyonları düzenleyip güçten düşürüyor. Bir noktadan sonra derinci abimizle tanışıp işlerini yaptıkça abimiz için umutlu bir yol daha bulmuş oluyoruz.

3. kısımda triad mafyası ve aslan akbeyin çakması abinin yanımızda durmasıyla sonunda son darbeyi indirmek için ama aynı zamanda ayaklarımız sağlam basabilsin diye Lv'da rakip mafyaları güçten düşürmemizle geçiyor süreç. Sa içinde los aztecas çetesiyle iş birliği yapıp şehrin güneyini, madd Dogg'un malikanesini geri alarakta kuzeyini tutup gerekli yerlere mesajı iletiyoruz, içeriden de sadakatle bağlı olan groove street çetesiyle tekrar dirilişin meşalesini yakıyoruz.

Çok kabaca böyle özetlerdim sanırım ama oynamayalı o kadar yıllar geçti ki isimler fazla aklımda değil.

Domuz eti sağlığa zararlı olduğundan yemiyorum. Tek varlığım iradem olduğu için alkol tüketmiyorum, zira alkolle irademi kullanamaz hale gelirsem içimden nasıl bir canavar çıkacağını bilemezsiniz. Sigara ise, dumanı beni boğuyor, nefret ediyorum. Dinime karşın böyle bir cevap yazdı isen zaten bunlar sağlığa zararlı olduğu için haram kılınmış.

Domuz eti sağlığa zararlı olduğundan yemiyorum. Tek varlığım iradem olduğu için alkol tüketmiyorum, zira alkolle irademi kullanamaz hale gelirsem içimden nasıl bir canavar çıkacağını bilemezsiniz. Sigara ise, dumanı beni boğuyor, nefret ediyorum. Dinime karşın böyle bir cevap yazdı isen zaten bunlar sağlığa zararlı olduğu için haram kılınmış.
Bende yeme dedim zaten :D

GTA San Andreas nedir? - Bu anlaşılır olmayan konunun bir remakesini yapayım dedim, iyi okumalar.

GTA(Grand Theft Auto) San Andreas

Türü nedir?

Açık dünya, aksiyon oyunudur.

Oyunda yapabileceğimiz şeyler
Çete savaşları, yarış, kumar, muhabbet tellalı, kız arkadaş işleri, vücut geliştirme ve daha fazlası.

Hikayesi / Spoiler!
*hikayesini detaylı anlatmak yerine oyunda bize gösterileni özetleyerek anlatacağım*

Annesinin ölümü üzerine Carl Johnson (burdan sonrası için düz CJ diyeceğim) Los Santos'a geri döner. Yolda kirli polis diyebileceğimiz C.R.A.S.H ekibi ile karşılaşır, parası bu kişiler tarafından zorla alındıktan sonra bir Ballas bölgesine atılarak bisiklet ile evine dönmek zorunda kalır. İlk başlarda 'Abisi Sweet' zamanında onları terk ettiği için biraz sinirli davranır fakat sonradan bu durum geçer, CJ yeri geldi mi legal, yeri geldi mi de illegal işler yapar. Big Smoke para ve güç hırsı ile C.R.A.S.H ekibi ve Ballas çetesi ile ortaklık yaparak Ballas çetesine geçer. Ryder'in de aklını çelerek onun da geçmesini sağlar. Bu durumları öğrenen CJ, 'Pier 69' görevinde Ryder'i, oyunun son görevi olan 'Yolun Sonu' görevinde ise Big Smokeyi uyuşturucu fabrikasında öldürür. Bu sırada C.R.A.S.H ekibinden kalan son patron 'Frank Tenpenny' bulunduğumuz mekanı aleve vererek kaçışımızı engellemeye çalışıyor. CJ bir şekilde buradan kaçarak Sweet ile Tenpenny'nin peşine düşüyor. Bir kovalamacanın ardından oyunun ilk görevini aldığımız yer olan Grove Street'e itfaye aracı ile yüksek bir yerden düşerek ölüyor.

Oyunun hikayesi bence gayet güzel işlenmiş.

Modlama
Oyun için bir sürü mod var, dolayısıyla oyuna bir sürü mod ekleyerek tekrar oynama isteği uyandırılabilir. Technopat üzerinde bir sürü mod önerileri yapan konu var göz atabilirsiniz.

Puanlama
Hikaye: 5/5
Animasyonlar: 3/5 günümüz olarak değerlendirirsek maalesef yetersiz.
Mekanikler: 2/5 şu an definitive edition'dan bahsetmiyoruz, checkpoint oyunda çok büyük bir eksiklik. Özellikle kamera açısı bazı yerlerde delirtiyor.
Yapay zeka: 3/5 ulu orta yerde durup ölen yapay zekalar görevin başarısız olmasına yol açıyor.

Sön söz
Okuyan herkese teşekkürler, puanlama bölümü benim kendi görüşüm. İyi sosyaller!
Hikayesi 5'te 5'te oyun değil kesinlikle

Geri
Yukarı