GTA V düşük GPU ve CPU kullanımı sorunu

arphno

Centipat
GTA V'de en düşük ayarlarda fotoğrafta da gözüktüğü üzere GPU kullanımı %40 civarı. CPU ise %50 civarı geziyor. Ultra ayarlarda GPU ve CPU kullanımı neredeyse eşit gözüküyor. Bu bir sorun mu? Bir de Battlefield 3 gibi eski bir oyunda multiplayer da 117 FPS civarı alıyorum. Üstelik Ultra'da da aynı değerler. Acaba bir şeyler yapmam gerekiyor mu?
Sistem özelliklerim:
Ryzen 5 1600 AF (OC yapmadım yani stock)
MSI Radeon RX 5500 XT Mech OC 4 GB.
8 GB Corsair Vengeance 3000MHz RAM.
MSI B450M-A PRO Max.

Dosya Ekleri

• gta5555.png
    gta5555.png
    1 MB · Görüntüleme: 373
  • gtaultra.png
    gtaultra.png
    1.019,6 KB · Görüntüleme: 239
Son düzenleyen: Moderatör:
Grafikleri yükseğe çekerek FPS artışı sağlayabilirsin. Ekran kartına yük binmediği için kullanım değerleri o şekilde.
Hayır. Arkadaşımızın yazılımsal bir sorunu var. Dediğiniz gibi GPU'ya yük binmiyor. GPU'ya yük binmezse CPU'ya biner. Çünkü FPS artışı olacaktır ve bu işlemciyi yoracaktır. CPU değerlerinin normal olduğunu düşünmüyorum.

GTA V'de en düşük ayarlarda fotoğrafta da gözüktüğü üzere GPU kullanımı %40 civarı. CPU ise %50 civarı geziyor. Ultra ayarlarda GPU ve CPU kullanımı neredeyse eşit gözüküyor. Bu bir sorun mu? Bir de Battlefield 3 gibi eski bir oyunda multiplayer da 117 FPS civarı alıyorum. Üstelik Ultra'da da aynı değerler. Acaba bir şeyler yapmam gerekiyor mu?
Sistem özelliklerim:
Ryzen 5 1600 AF (OC yapmadım yani stock)
MSI Radeon RX 5500 XT Mech OC 4 GB.
8 GB Corsair Vengeance 3000MHz RAM.
MSI B450M-A PRO Max.
VSYNC açık olabilir mi ?

Farklı ekran kartı sürücüleri ile deneyin.

GPU kullanımı ve FPS'nin bu kadar düşük olması normal değil.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kesin bir şey söyleyemiyorum ama darboğaz yaşıyor olabilir mi arkadaş?

1. Güç seçeneklerinden yüksek performansı seçin.
2. XMP açmayı deneyin.
3. Oyunu varsa SSD'ye kurmayı deneyin.
4. Arkaplanda RAM kullanan uygulamaları kapatınca ufak da olsa bir artış oluyor mu bakın.
6. Aynı şekilde işlemci kullanan tarayıcı gibi programları kapatmayı deneyin.
5. Güç seçeneklerinden en düşük işlemci kullanımını %100 yapmayı deneyin.
6. Hangileri emin değilim ama bazı ayarlar işlemciye yükleniyor. Mesela gölge işlemciyi etkiliyor diye hatırlıyorum. İşlemciye yüklenen ayarları kısıp, ekran kartına yüklenenleri yükseltmeyi deneyin.
7. Çözünürlüğün 1080p olduğundan emin olun.
8. Xbox ile alakalı kapanması gereken bir ayar vardı oyun modu gibi. Onu kapatmayı deneyin.
9. 8 GB RAM yetmiyor olabilir, 16 yapmak belki işe yarayabilir. Ayrıca Dual Channel olması işlemciyi beslemesi için önemli. RAM 2x4 ise doğru slotlara taktığınızdan ve Dual Channel çalıştığından emin olun.

Şimdilik aklıma bunlar geliyor hocam. Umarım faydası olur.

VSYNC açık olabilir mi ?
Hayır kapalı
Kesin bir şey söyleyemiyorum ama darboğaz yaşıyor olabilir mi arkadaş?

1. Güç seçeneklerinden yüksek performansı seçin.
2. XMP açmayı deneyin.
3. Oyunu varsa SSD'ye kurmayı deneyin.
4. Arkaplanda RAM kullanan uygulamaları kapatınca ufak da olsa bir artış oluyor mu bakın.
6. Aynı şekilde işlemci kullanan tarayıcı gibi programları kapatmayı deneyin.
5. Güç seçeneklerinden en düşük işlemci kullanımını %100 yapmayı deneyin.
6. Hangileri emin değilim ama bazı ayarlar işlemciye yükleniyor. Mesela gölge işlemciyi etkiliyor diye hatırlıyorum. İşlemciye yüklenen ayarları kısıp, ekran kartına yüklenenleri yükseltmeyi deneyin.
7. Çözünürlüğün 1080p olduğundan emin olun.
8. Xbox ile alakalı kapanması gereken bir ayar vardı oyun modu gibi. Onu kapatmayı deneyin.
9. 8 GB RAM yetmiyor olabilir, 16 yapmak belki işe yarayabilir. Ayrıca Dual Channel olması işlemciyi beslemesi için önemli. RAM 2x4 ise doğru slotlara taktığınızdan ve Dual Channel çalıştığından emin olun.

Şimdilik aklıma bunlar geliyor hocam. Umarım faydası olur.
Deneyip buraya yazacağım.

Hayır. Arkadaşımızın yazılımsal bir sorunu var. Dediğiniz gibi GPU'ya yük binmiyor. GPU'ya yük binmezse CPU'ya biner. Çünkü FPS artışı olacaktır ve bu işlemciyi yoracaktır. CPU değerlerinin normal olduğunu düşünmüyorum.

Bu sorunların ana sebebi grafiği düşük ayarlarda kullanmaktir eğer bu yazılımsal sorun ise oynadiğim oyunların %80'inde yazılımsal sorun var o zaman benim.

Yeni konular

Geri
Yukarı