Çözüldü GTA V ''ERR_GFX_D3D_INIT'' Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ismeat

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Arkadaşlar GTA V oynarken bazen yarım saat sonra bazen 3 saat sonra oyun birden donup kapanıyor ve resimde gördüğünüz hatayı alıyorum. Başka bir hata daha alıyorum uzun uzun şeyler yazıyor onun SS'ini almayı unuttum fakat bir sürü DirectX ve RX480 yazıyor. Sorunu çözmek için denediklerim:

-Format atmak
-Oyunu baştan indirip yüklemek
-İnternet üzerinden tekrar DirectX yüklemek
-Oyunu C'den başka diske yüklemek

kmtc-mdJSg_0eweVfvW1_g.png

Bilgisayar özelliklerim:
CPU : i5 6600
GPU: RX 480 8GB
RAM: 2x8 16GB 2133mhz
SSD1: 250 GB (Windows kurulu)
SSD2: 480GB (Oyunlar kurulu)

Oyun ve diğer yazılımlar orijinal ve güncel. Driver sürümü "17.12.2" kullanıyordum. Ocak 18'de yenisi çıkmış şu an onu indiriyorum fakat ayın 18'inden çok önce de vardı bu hata. Oyun DirectX 11 de durduğu sürece alıyorum bu hatayı. DirectX 10 veya 10.1 kullanmak istemiyorum çünkü bazı grafik ayarlarını kullanamıyorum.

Bu arada DX11 ile oynadığım diğer oyunlar BF1, Rainbow Six Siege, PUBG vs diğer oyunlarda böyle bir hata almıyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Windows son sürüm değilse güncelle.

Windows Update açık, sürüm 1709 (İS derlemesi 16299.192). Sanırım güncel oluyor. AMD driver güncelledim fark etmedi.

Kullandığım ekran kartı MSI Gaming X model bir kart ve doğal olarak bir miktar fabrika çıkışlı OC'lu geliyor. MSI kart 1303MHz , normal hız (RX 480) 1266MHz, downclock yaptım ve sorun şuanlık çözüldü gibi.

Çok önemli değil fakat alakalı olduğu için yazıyorum buraya. Benzer bir hatayı BF4'ü açarken de alıyorum. Oyuna açmaya çalıştığımda açılır gibi oluyor fakat kendiliğinden üste geldiğinde veya simge durumunda açılırsa ben tıkladığımda yine DirectX hatası alıyorum. Origin üzerinden oyunu x64'ten x86 moda aldığımda eski usül tarayıcıdan açılan moda dönüyor ve sorunsuz açılıyor.

aaaa.PNG

Tekrar belirteyim aynı şekilde Origin üzerinden DirectX 11 ile Battlefield 1'i açtığımda sorunsuz açılıyor ve saatlerce oynama sonucunda kapanma olmuyor.
Windows son sürüm değilse güncelle.

Windows Update açık, sürüm 1709 (İS derlemesi 16299.192). Sanırım güncel oluyor. AMD driver güncelledim fark etmedi.

Kullandığım ekran kartı MSI Gaming X model bir kart ve doğal olarak bir miktar fabrika çıkışlı OC'lu geliyor. MSI kart 1303MHz , normal hız (RX 480) 1266MHz, downclock yaptım ve sorun şuanlık çözüldü gibi.

Çok önemli değil fakat alakalı olduğu için yazıyorum buraya. Benzer bir hatayı BF4'ü açarken de alıyorum. Oyuna açmaya çalıştığımda açılır gibi oluyor fakat kendiliğinden üste geldiğinde veya simge durumunda açılırsa ben tıkladığımda yine DirectX hatası alıyorum. Origin üzerinden oyunu x64'ten x86 moda aldığımda eski usül tarayıcıdan açılan moda dönüyor ve sorunsuz açılıyor.

aaaa.PNG

Tekrar belirteyim aynı şekilde Origin üzerinden DirectX 11 ile Battlefield 1'i açtığımda sorunsuz açılıyor ve saatlerce oynama sonucunda kapanma olmuyor.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı