GTA V oynarken işlemci 94 derece oluyor ama sabit kalmıyor

Daha fazla  
MSI Afterburner'den sıcaklığa bakayım dedim fanlar normal devirde çalışırken 99 bile oldu ama Turbo hıza geçince 84 dereceye geriledi. Oyunu Very high ayarlarda oynuyorum, bir problem olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden üretim teknolojisi geliştikce işlemcilerde ısının düşüceği konuşulurdu fakat tam tersi oldu. Eski nesil işlemcilerin hiçbirine stok fan hariç asla bir farklı soğutucu kullanmadım en zor testlerde bile 65 dereceyi geçtiğini görmedim. yeni nesil işlemciler adeta yanıyor, stok fanla kullanmak imkansız halde ancak çözümü cpb yi kapatmakta buluyorsunuz. kayda değer bir ısı düşüşü yaşamak için 1.500tl soğutucu almak lazım ee işlemci zaten 2800tl.

CPB açıkken normal. Stok soğutucuyla cbp açık oyun oynarsanız +80 dereceyi görür sistem istemeyen oyun olsa bile full güçte çalıştırıyor. Kule tipi soğutucu şart işlemciden tam verim almak için yoksa CPB kapatmanız lazım. Intel'de Turbo Boost olarak geçiyor bu olay.

CPB açıkken normal. Stok soğutucuyla cbp açık oyun oynarsanız +80 dereceyi görür sistem istemeyen oyun olsa bile Full güçte çalıştırıyor. Kule tipi soğutucu şart işlemciden tam verim almak için yoksa CPB kapatmanız lazım. Intel'de Turbo Boost olarak geçiyor bu olay.

FPS kaybına sebep olur mu peki

FPS kaybına sebep olur mu peki
İşlemci daha az güçte ve frekansta çalışacağı için olur ama ne kadar olur oyundan oyuna değişir çok uçurum bir fark olmaz genelde. Performans kaybı yaşamamak istiyorsan kule tipi soğutucu alman lazım 500-1000 TL bandında. O zamana kadar Turbo Boost kapalı devam edersin. Undervolt seçeneği de var ama o biraz ince ayar ve araştırma gerektiriyor optimum noktayı bulabilmek için.

99 derece vs termal macunda ve/veya stok soğutucuda sorun olduğu anlamına da gelebilir onları bir kontrol edin isterseniz. soğutucu tozlu vs yada fanın yeterlı hızda çalışıp/çalışmadığı.

Geri
Yukarı