GTA V resmi olarak Türkçe gelmeyecek

Technogame ekibinin yayınladığı makale. Ben resmi olacağına dair umutluydum ama olmadı.

Merhaba arkadaşlar,
GTA V’in Türkçeleştirmesi için başlatmış olduğumuz projede asıl amacımız GTA V’in resmi olarak Türkçe dil seçeneğine sahip olmasıydı. Bu bağlamda bugüne değin kendimizi Rockstar’a hazırlamak için “GTA V Türkçe Projesi” başlığı altında bazı çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar;
  • GTA V Türkçe Projesi Tanıtım Filmi
  • Sosyal ve haber medyada gerekli duyurular, tanıtımlar ve kaynaklar
  • Türk oyuncularının, oyunlara olan ilgi ve potansiyeli ile GTA serisine hayranlıkları
  • Ülkemizde orijinal oyun satışları üzerine dökümanlar
  • İnteraktif sunumlar ve argümanlar
Yukarı da belirtildiği üzere çok kapsamlı ve disiplinli bir şekilde yürütülmüş olup tamamen Türk oyuncularının isteklerini karşılamak için en ince detayına kadar düşünülmüştür. Bu çalışmalar tüm yönüyle tamamlanıp kendimizi hazır hissettiğimiz anda ise Rockstar Games firması ile ikili görüşmelere geçmeye karar verdik. Bu görüşmeler ilk aşamada mail yoluyla yapıldı. Daha sonra Londra’da bulunan Rockstar London Stüdyosuna giderek bizzat yapmış olduğumuz görüşme neticesinde tarafımıza aktarılan bilgiler aşağıdaki gibidir.

Öncelikle yapmış olduğumuz proje Rockstar tarafından büyük beğeni ve takdir ile karşılandı. Böyle bir çalışmanın yapılmasının ayrıca sevindirici olduğunu söylediler. Fakat Türk oyuncularının kendileri için bekleneni vermediği ve imza kampanyasından haberleri olduğunu belirttiler. Ayrıca GTA V’in artık tamamlanmış ve bitmiş bir proje olduğunu, kendi firmaları tarafından hazırlanmayan bir çeviriyi kabul edemeyeceklerini, etseler dahi çevirinin test edilmesinin en az 2-3 ay süreceğini ilettiler. Fakat bundan sonraki süreçte oyunlarda mutlaka Türkçe dil desteğini sunmak istediklerini ve bununla ilgili olarak da TechnoGame gibi bir ekip aradıklarını belirttiler.
Tüm bunların neticesinde Rockstar, Türkçe dil seçeneği sunmamalarının sebeplerini şu şekilde açıkladı:
Türkiye de yeterince orijinal oyun satamadıklarını, satılan oyunların ise çoğunun korsan yollardan satıldığını ve kendilerinin bundan para kazanamadıklarını belirterek bu konuda Türk oyuncularının gerekli hassasiyeti göstermelerini istediler.
Sonuç olarak bizim yapmış olduğumuz Türkçe Yama, yama olarak kalacak ve dil dosyaları üzerinde yaptığımız değişiklik Rockstar açısından herhangi bir sakınca oluşturmayacaktır. Bu durumda projeyi uygulamak istediğimiz asıl platform PC olacak. PS4, Xbox 360 ve Xbox One için herhangi bir durum söz konusu olmayacaktır. PS3’te ise cihazın orijinalliği bozulmadan yamanın entegresi için birkaç yöntem deneyeceğiz. Başarılı veya başarısız olması durumunda bilgilendirme yapacak ve başarılı olursa bunun nasıl olacağını da sizlere açıklayacağız.
Bugüne değin projeyi takip eden ve bizlere destek olan tüm takipçilerimize teşekkürlerimizi sunuyor ve bizi desteklemeye devam etmelerini rica ediyoruz.
Nurullah Aktaş
Saygılarımla,
TechnoGame

Kaynak.
Rockstar Games İle GTA V Türkçeleştirme Hakkında Görüşme

Son düzenleyen: Moderatör:
Biz orijinal olarak oyun almıyoruz ki! Biz hep makinelerimiz kırık olsun internetten asılalım. Bu yüzden adamlar neden uğraşıp yapsınlar.
Pazarı olmayan bir ürünü neden servis edelim hesabı. Yaklaşık olarak 4 seneden beri PlayStation kullanıcısıyım bir kez olsun demedim kırdırtayım şu makineyide istediğim gibi oyunları oynayayım.

Saygı duymak gerekiyor.

Genel olarak yapımcıların Türkiye pazarına bakış açısı aşağı yukarı bu şekilde. Türk mantığı, orada beleşi varken para verilmesi enayiliktir, sömürülmektir vs. Dünyada oyun sektörü torrent peşinde koşan, para verdiğinde kendini "sömürülmüş" hisseden kullanıcılar sayesinde değil, değeri olsun yada olmasın emeğin karşılığı olarak parasını veren ve orjinalini alan, benim gözümde gerçek "gamer" lar sayesinde dönüyor. Orada steam var, her gün bir sürü indirim oluyor, bir paket sigara parasına adamlar oyun veriyor, PSN keza her hafta güzel indirimler yapıyor, XBLIVE keza, bunlara rağmen insanlar hala korsan oyuna, konsol kırdırmaya yöneliyorsa alt yazı, dil desteği vs. beklemeyeceksiniz. Kimse hikaye anlatmasın bana oyunlar pahalı diye. 15 yaşında çocukların elinde milyarlık telefonlar var. Bu ne perhiz ne lahana turşusu?!

Orijinal oyun kullanıcısı biri olarak ben her zaman Türkçe dil destekli oyunların hakkım olduğunu düşünüyorum.

Ne kadar doğru olur bilmem ama Türkçe yamayı parayla satma şansınız yok mu? (gerçi yama olduğu için resmi olarak belki sorun çıkar ama bilemiyorum). Birkaç lira olsa bile şu korsan kullanan hırsızlar için caydırıcı birşey olabilir.Hatta keşke oyunu orjinal olmayanın yamayı kullanamaması için bir sistem yapabilseniz. Belki pek mümkün olmayan şeyler söyledim ama bu tarz bir sistem lazım.

Ülkemizin gelişmesine bir katkısı var mı bilmiyorum ama (yanlışsa söyleyin lütfen) çevremizdekiler ya da oyunla alakası olan bazı arkadaşların bu konuda hassas davranmayı abarttıklarını düşünüyorum. Tamam haklısınız oyunlar daha pahalı oldu biliyorum ama orijinal almaya çabalasak hem ülke ekonomisine aynı zamanda fiyatların düşmesine hem de böyle oyunların Türkçe dil desteği ile gelmesi takdire şayan olur. Playstore gibi yerler ucuza satıyor oraları tercih edebiliriz. Yeter ki orijinal almaya çabalayalım ve bir katkımız olsun... Bende korsan kullandım ama gün geçtikçe zararlarını görüyorum.

Artık bir sonraki oyun için Technogame ekibi daha aktif olur. Bildiğiniz gibi aslında oyun Türkçe gelecekti ama Rockstar Games Türkçe diline hakim birini iş ilanı vermesine rağmen bulamadı. Sadece bir kişi buldu sonrasında vazgeçildi eğer ilan istenilen sayıda cevap alsaydı şuan Türkçe bir oyunla karşı karşıya olurduk. Firma bizi yine unutmadı ufak jestler yaptı. Oyun içinde paraşüt ve araç üstü çıkartmalarında ülkemizin bayrağını eklemiş oldu. Technogame artık yeni gelecek oyunu yerelleştirmeye talip olmalıdır yolları açık olsun... (y)

Külliyen yalan. Zengin iki adamın Türkçe oyun oynama sevdası yüzünden fakirlere yada oyuna para vermek istemeyenlere attığı paçavra laflar. kickass thepiratebay gibi çok büyük torrent siteleri Türk sitesi mi ? Hayır, tam tersi. AMERİKAN SİTESİ. Ama dünyada x oyun var ise, Japon yapımı dahi olsa x'inde de İngilizce dil desteği var. Türkiye'de ise 1 tane torrent sitesi var. Gerisi bundan alıp kendi sitelerinde yayınlayanlar. Sebep ne biliyor musunuz ? Bazılarınız tahmin etmeyi başardı. En büyük sebep, dinimizin değişik olması. Onların dininin bizim dinimiz ile çakışık olması. Onların, bizim dinimiz ile dalga geçmesi. İbadetimiz ile dalga geçmesi. Soyut bir varlığa tapıyorlar diye bizi küçük görmeleri. Türkiye Cumhuriyetini, hatta tüm Türki Cumhuriyetleri küçümsüyorlar. Ama Arapça çoğu oyunda var. Çünkü zamanında onlar ABD'nin ve çeşitli milletlerin yanında oldular. Konuyu siyasete ve dine saptırmak istemiyorum çok fazla. Bana sakın ama sakın bilgisayar alacak paran var oyun mu alamıyorsun gibi gereksiz laflar söylemeyin. Moderatörlerden de beni banlamamasını rica ediyorum. Biliyorum konuyu yasaklı içeriklere saptırdım ama kendimi ve tüm kendim gibileri, tüm Türk halkını savunmak boynumun borcudur.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı