GTA V resmi olarak Türkçe gelmeyecek

Technogame ekibinin yayınladığı makale. Ben resmi olacağına dair umutluydum ama olmadı.

Merhaba arkadaşlar,
GTA V’in Türkçeleştirmesi için başlatmış olduğumuz projede asıl amacımız GTA V’in resmi olarak Türkçe dil seçeneğine sahip olmasıydı. Bu bağlamda bugüne değin kendimizi Rockstar’a hazırlamak için “GTA V Türkçe Projesi” başlığı altında bazı çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar;
  • GTA V Türkçe Projesi Tanıtım Filmi
  • Sosyal ve haber medyada gerekli duyurular, tanıtımlar ve kaynaklar
  • Türk oyuncularının, oyunlara olan ilgi ve potansiyeli ile GTA serisine hayranlıkları
  • Ülkemizde orijinal oyun satışları üzerine dökümanlar
  • İnteraktif sunumlar ve argümanlar
Yukarı da belirtildiği üzere çok kapsamlı ve disiplinli bir şekilde yürütülmüş olup tamamen Türk oyuncularının isteklerini karşılamak için en ince detayına kadar düşünülmüştür. Bu çalışmalar tüm yönüyle tamamlanıp kendimizi hazır hissettiğimiz anda ise Rockstar Games firması ile ikili görüşmelere geçmeye karar verdik. Bu görüşmeler ilk aşamada mail yoluyla yapıldı. Daha sonra Londra’da bulunan Rockstar London Stüdyosuna giderek bizzat yapmış olduğumuz görüşme neticesinde tarafımıza aktarılan bilgiler aşağıdaki gibidir.

Öncelikle yapmış olduğumuz proje Rockstar tarafından büyük beğeni ve takdir ile karşılandı. Böyle bir çalışmanın yapılmasının ayrıca sevindirici olduğunu söylediler. Fakat Türk oyuncularının kendileri için bekleneni vermediği ve imza kampanyasından haberleri olduğunu belirttiler. Ayrıca GTA V’in artık tamamlanmış ve bitmiş bir proje olduğunu, kendi firmaları tarafından hazırlanmayan bir çeviriyi kabul edemeyeceklerini, etseler dahi çevirinin test edilmesinin en az 2-3 ay süreceğini ilettiler. Fakat bundan sonraki süreçte oyunlarda mutlaka Türkçe dil desteğini sunmak istediklerini ve bununla ilgili olarak da TechnoGame gibi bir ekip aradıklarını belirttiler.
Tüm bunların neticesinde Rockstar, Türkçe dil seçeneği sunmamalarının sebeplerini şu şekilde açıkladı:
Türkiye de yeterince orijinal oyun satamadıklarını, satılan oyunların ise çoğunun korsan yollardan satıldığını ve kendilerinin bundan para kazanamadıklarını belirterek bu konuda Türk oyuncularının gerekli hassasiyeti göstermelerini istediler.
Sonuç olarak bizim yapmış olduğumuz Türkçe Yama, yama olarak kalacak ve dil dosyaları üzerinde yaptığımız değişiklik Rockstar açısından herhangi bir sakınca oluşturmayacaktır. Bu durumda projeyi uygulamak istediğimiz asıl platform PC olacak. PS4, Xbox 360 ve Xbox One için herhangi bir durum söz konusu olmayacaktır. PS3’te ise cihazın orijinalliği bozulmadan yamanın entegresi için birkaç yöntem deneyeceğiz. Başarılı veya başarısız olması durumunda bilgilendirme yapacak ve başarılı olursa bunun nasıl olacağını da sizlere açıklayacağız.
Bugüne değin projeyi takip eden ve bizlere destek olan tüm takipçilerimize teşekkürlerimizi sunuyor ve bizi desteklemeye devam etmelerini rica ediyoruz.
Nurullah Aktaş
Saygılarımla,
TechnoGame

Kaynak.
Rockstar Games İle GTA V Türkçeleştirme Hakkında Görüşme

Son düzenleyen: Moderatör:
Ahahah dostum iyimiş :) Komplo teorisi falan değil, bunlar benim görüşlerim.

Ayrıca son cümlem;
''Çok zenginsen, paranı çar çur etmeyi seviyorsan alırsın; o parayı daha iyi emellere harcamak istiyorsan, almazsın!''
Zaten parası olmayan birinin o pahalı oyunları oynatcak bilgisayarıda olmaması gerekir. Adam asgari ücret alıyor gidiyor 3000 tl bir bilgisayara veriyor. Daha sonra ben asgari ücret alıyorum, nasıl alayım bu kadar pahalı oyunları diyor. O parayla kıt kanaat geçinen bir kişi niye oyun düşünsün?

Bu arada şu oyun fiyatları genellikle vergiler yüzünden bu durumda. Onun dışında önceki mesajlarda belirtildigi gibi psn store, steam onun dışında bize ait playstore gibi siteler var indirimleri izleyip alınabilir duruma geliyor fiyatlar.

Olay basit yeni çıkan oyunları hemen satın almayıp beklerseniz. Kutulu bilgisayar oyunlarına verdiğiniz para ile aynı ya da biraz ufak farklarla alıp deneyimlemeniz mümkündür. İlk olarak konsol alırken cihazın kendisi ve network altyapısı üyeliği için ödenecek bütçeyi ayarlamanız halinde çok sıkıntı çekmezsiniz. Bilgisayar oyunları cephesinde olan durum gibi yakın aralıklarla konsol oyunu çıkmıyor sonuç olarak...

Zenginlerin, durumu kötü olanlarla aynı zevki almasını ve aynı oynuyu oynamasını istemeyen insan silsilesi.
Ne alaka biz asgari ücret alandan bahsediyoruz. Adam o kadar maaş alıp oyun oynucak durumumu olur? Zaten o parayla zor geçinen biri pahalı şeyler alması bana göre yanlış bu kendisini zora sokması demek. Yani aynı zevki alması ve aynı oyunu oynamasıyla alakası yok. Senin bu yazılardan anladığın durum bu ise zaten sana birşey dememek düşer.

Ne alaka biz asgari ücret alandan bahsediyoruz. Adam o kadar maaş alıp oyun oynucak durumumu olur? Zaten o parayla zor geçinen biri pahalı şeyler alması bana göre yanlış bu kendisini zora sokması demek. Yani aynı zevki alması ve aynı oyunu oynamasıyla alakası yok. Senin bu yazılardan anladığın durum bu ise zaten sana birşey dememek düşer.

İkimizde aynı şeyi savunuyoruz, yazdığımı iyi okursan farkedersin.

Olay çok saçma yerlere gelmiş. Zenginin oynadığı oyunu oynamaya fakirin de hakkı var. Kimse gidip durumu kötü olan adama 200 liralık oyun alsın demiyor ama olayı iyice dram' a bağlamayalım. Bende 17 yasındayım ve öğrenciyim. Ama Steam hesabımda 25 oyun var. Zengin de değiliz öyle. Aylık 100 lira harçlığım var (Telefon faturam, Yemek, Ulaşım dâhil.) İndirimler kovalandıkça her dâim Orjinal oyun alınabilir. Ama mâlesef bazı tip insanlarda " Bedavası varken neden para vereyim ki ? " mantığı var. Bu mantık sürüp gittikçe unutalım biz Türkçe dil desteğini falan.

Zaten parası olmayan birinin o pahalı oyunları oynatcak bilgisayarıda olmaması gerekir. Adam asgari ücret alıyor gidiyor 3000 tl bir bilgisayara veriyor. Daha sonra ben asgari ücret alıyorum, nasıl alayım bu kadar pahalı oyunları diyor. O parayla kıt kanaat geçinen bir kişi niye oyun düşünsün?

Bu arada şu oyun fiyatları genellikle vergiler yüzünden bu durumda. Onun dışında önceki mesajlarda belirtildigi gibi psn store, steam onun dışında bize ait playstore gibi siteler var indirimleri izleyip alınabilir duruma geliyor fiyatlar.
Gelirimiz asgari ücretin 5 katından fazla. PS3'üm de var, kırık. Steamımda 10 oyun var, dün AC Revelations ve Brotherhood, ve Garry's Mod aldım. Ucuzları alırım, ama gidip te 150 TL'lik oyuna 150 TL vermem! Ailem de vermez, harçlığımı onlara harcamamı da istemez. Bende istemem.

Gelirimiz asgari ücretin 5 katından fazla. PS3'üm de var, kırık. Steamımda 10 oyun var, dün AC Revelations ve Brotherhood, ve Garry's Mod aldım. Ucuzları alırım, ama gidip te 150 TL'lik oyuna 150 TL vermem! Ailem de vermez, harçlığımı onlara harcamamı da istemez. Bende istemem.
Zaten veriyosan baya zenginsin demektir. Bence zenginliktense salaklıktır. Ucuza almaktansa o fiyata almak.

Daha iyi. Oyunda boş boş etrafa ateş açıp duracağına biraz görev yapıp İngilizcesini geliştirsin millet. Hazıra alışmasınlar.

Bu denli büyük bir projeye Türkçe desteğinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum seslendirme olarak değil altyazı olarak , dünyada "Grand Theft Auto V" gibi bir oyunun aşırı derecede büyük kitleleri var diğer devletlerde ancak Türkiyede'de az değil ve Türkiye küçük bir ülke değil yoğun bir kitle oynuyor bu oyunu İngilizce güzel geliştirmekte daha güzel ama kendi resmi dilimizi görseydik daha mutlu olabilirdik.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı