Sürprizbozan GTFO'nun Hikayesini Anlatıyorum!

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ibufropen

Decapat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hikayeyi anlatan Türkçe bir kaynak bulamadım ve başladım hikayeyi öğrenmeye. Hiç beklemediğim kadar güzel bir oyunla karşılaştım açıkçası. Atmosferinden tutun, vuruş hissine kadar çok muazzam fakat ekipmanların çeşitliliği konusunda zayıf. Çevreyle etkileşim zayıf. Oyun bildiğiniz standart bir hikaye anlatımına sahip değil. Öğrenebildiklerimiz terminallerden ibaret. Yılları bilinen girdilerin ve e-postaların sayısı bile çok az. O yüzden çok kısıtlı içeriğe ve bilgiye sahibiz. Her neyse, uzatmadan hikayeye geçmek istiyorum. İlk yazım olmakla beraber tamamen kendi ürettiğim içeriktir.

Neden böylesine bir tesise metrelerce yukarıdan atılıyoruz?

Warden adında bir şahıs veya bir yapay zeka ne derseniz deyin onun/onların zoruyla bu tesise metrelerce yukarıdan atılıyoruz. Sebebi ise bu derin ve karanlık tesisin içinden Warden'in istediği görevleri tamamlamamız ya da ilgisini çeken şeyleri o tesisten çıkartmamız. Bu dört karaktere yağmacı veya mahkum deniyor ve Hidro-Statis denilen bir durumda sürekli olarak tutuluyorlar. Yağmacı olduğunuz için de Warden'in işine yaramayan şeyler yanınıza kar kalıyor ve bir de hayatta kalırsanız canınız!

Tesisin amacı ne? Neden ve kim kurdu? 2049'da neler oldu?

Elimizde tesise ait bilgi veren en erken tarih 23 Mart 2049. Zoltran Veri Şirketinin, TurboByte teknolojisi adı verilen ve İridyum kullanan yeni bir HDD türüyle değiştireceğini açıklamasıyla beraber İridyum fiyatları TROY ONS (31.1034768 GR) başına tüm zamanların en yüksek seviyesine yani $2863'a çıkıyor. Santonian Stratejik Yatırım Şirketi yani Santonian Endüstrileri nadir metal ve maden konusunda pazar lideri konumundalar ve hisse değerleri bir günde %8 artış yaşıyor. Chicxulub Krateri'nin bulunduğu yerde de zaten İridyum çıkardıkları bir tesisleri var. Doğal olarak İridyum onlardan soruluyor desek yanlış olmaz. Bu kadar büyük bir tesisi inşaa etmesi kolay değil tabii ki. Tesis Santonian Endüstrilerine ait olsa bile inşaa edilişinde bir çok farklı şirketin eli var. Ayrıca Santonian Endüstrileri, Dreyfus Endüstrileri denen bir şirketin alt firması.

Aynı yılın 25 Nisan gününde Yucatan'da 9.8 şiddetinde bir deprem oluyor. Andrew Clinton isimli bir adam, Gustavo Perez'e -Ortak arkadaşımız olan JD'nin sana ulaşmamı önerdi, eğer onunla konuşmak istersen seni aramasını sağlayabilirim. Konuşmamız konusunda endişelerin varsa seni aydınlatacaktır, diyor. Doğal Afet gibi durumlar için temizlik ve diğer işler için fon yardımında bulunabileceğini, bu tür konulara çok hızlı yanıtlar ve çözümler sunabildiklerini ve kişisel yardım kuruluşlarından yaptığımız nakdi yardımla beraber ne kadar ciddi gözüktüklerini belirtiyor. Santonian Endüstrilerinin bölgeye ne kadar süre içinde ulaşabileceklerini sorup, diğer firmaların JD gibi bir bağlantıya sahip olmadıklarını ve finansal açıdan bizim kadar güçlü olmadıklarını söyleyerek bitiriyor.

Andrew Clinton kim peki?

Andrew Clinton Santonian Endüsterilinin, Proje Yöneticisi konumunda görev alıyor. Andrew, Davies adında bir adama Gargantada ki 14 Numaralı pompada yaşadıkları kazayla ilgili detaylı bir e-posta gönderiyor. Ortaya çıkan su baskının kontrol altına alındığını parçalanan dış duvarı tamir etmelerinin 8 hafta süreceğini düşündüğünü, işçilere Gizlilik Sözleşmesi ve Feragatname imzalattıkları belirtiyor. Gargantada yaşanan bu durumun üstü örtülerek maden işletmesinde meydana geldiğini ve resmi kurumların dikkatini Chicxulub'a yönlendireceklerini bildiriyor. Sondaj başladığında bilgilendireceğini ve gelip işi yerinde görmesini ekliyor.

Adım adım deprem sonrası ve insanların sağlıklarının bozulması!

Boris Stanovich isimli abimiz, hem Gargantha hem de Santonian tarafından kontrol edilen kıyı kesimlerindeki insanların sağlığına yönelik bir rapor yayınlıyor. 2052'de yaşanan intihar oranlarında ve Antidepresan ilaçları kullanımında istikrarlı bir artışın olduğundan bahsediyor. Gargatanda çalışan işçilerin %34.7'si psikolojik rahatsızlıklarını bildirmiş ve bu işçilerin toparlanması için aralıklı izinler verilmesini önermiş. İlaçların ise sadece hastalığı duraklatmaya yarayacağını kalıcı çözümünün ise uzun vadede güneş ve temiz havanın olacağını anlatmış.

İlerleyen zamanda psikolojik rahatsızlığa sahip işçilerde halsizlik, uyuşukluk ve bitkinlik görülüyor ve hesap bazında 8.350 saatlik işgücü kaybediliyor. Hasta olduğunu bildirmeyen ve özellikle alt tarafların inşaasında çalışan işçilerin halüsinasyon gördükleri ve amaçsızca gezindikleri not düşülmüş. Bu duruma Garganta Gribi ismi verilmiş. Fakat grip gibi olduğuna dair elle tutulur gözle görülür bir neden sağlanamamış. Akabinde 4 vardiyali sisteme geçilmesini, her işçi için ek 2 saat izin ve doktor tarafından onaylı bir egzersiz verilmesini önermiş.

NAM-V Virüsü Hakkında İlk Tartışma

Dead Lockwood (Insight Projesi ve Dreyfus Endüstrilerinin Proje Yöneticisi) adlı kişi Andrew abimize, Santonian çalışanlarının nam-v virüsüne saçma sapan isimler taktıklarını gördüğünü, kullanımının derhal yasaklanmasını ve şirketleriyle ilişkilendirilmesinin halkla ilişkileri için zararı olacağını, Dreyfus Endüstrilerinin adını lekeleyeceğini söylüyor. Project Insight'taki herkesin doğru terminoloji konusunda yeterince eğitildiğinden emin olmak için şimdiden adımlar attığını. Aynısını Santonian çalışanları için de yapmasını gerektiğini söylüyor.

Virüs için doğru terim NAM-V olduğunu.. Bu yeni bir virüsün nedenlerini ve kökenini ve etkilerini araştırıldığını, Garganta'nın alt katlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kesin olarak söylemediğini, son zamanlarda intihar girişimlerinde artışa neden olduğunu da kesin olarak söyleyemediğini ve kesinlikle hiçbir çalışanın bu yanlış fikirleri dış dünyaya taşımasını riske edemeyeceğini Andrew'e söylüyor. Ekibinin virüsün genetik kodunu çözmeye çalıştığını ve aşı geliştirmeye başlayacağını ekliyor.

Andrew bunun üzerine tüm Santonian Çalışanlarına bir e-posta/yazı gönderiyor:

Santonian Madencilik'ten şirketimizin tüm çalışanları adına size mutlu tatiller diliyoruz!
Modern anlamda cevher ve mineral çıkarmanın en ileri noktasında çalışan yıldızların yılı!

Santonian ailesinin bir üyesi olarak, çalışmalarınız ve bağlılığınız, tüm insanlık için daha iyi bir gelecek refah dolu bir yarınlar inşa etme görevimizde ayrılmaz bir rol oynamaktadır. Bu yıl birçok zorluk yaşandı ve yönetim ekibinmz önümüzdeki birkaç ay içinde karşılaşacağımız sorunlara hazırlıksız değil. Her çalışanın işine odaklanması ve ortak hedefe ulaşmak için bir araya gelmesi zorunludur. Yılın bu son birkaç haftasını gerçekten değerli kılmalısınız. Çalışma saatlerinizi ikiye katlayın, Santonian'ın arzuladığı ideallere kendinizi adayın ve gerçek potansiyelimizi birlikte gerçekleştirelim.

En alt derinliklerde işçiler arasında yayılan bir virüsün nedenini araştırmak için bir iş gücü başlattık. Bazı izole vakalar bulmuş olsak da, salgın çoğunlukla kontrol altında ve vakalar, iş gücümüzün küçük, daha savunmasız bir alt grubuyla sınırlı. Duyduklarınıza karşın, durum büyük ölçüde kontrol altında. Çoğunuz virüsün hiçbir tehdidinden korkmamalı ve muhtemelen asemptomatik olacaktır. NAM-V virüsü size veya sağlığınıza tehdit oluşturmaz.
Bu kadar az riske bile, karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunla başa çıkmak için en yüksek kalitede tıbbi personele sahip olduğumuzdan sizi temin ederiz. Santonianlı ailenle burada olduğundan daha iyi bakılabileceğin başka hiçbir yer yok. NAM-V virüsü bizim için daha yeni ve onun hakkında öğrenecek çok şeyimiz olsa da, virüsün depresyona, kendine zarar verme veya rahatsız edici psikotik ataklara neden olabileceğine dair her türlü iddia yanıltıcı ve yanlıştır. NAM-V'den korkacak hiçbir şeyimiz yok. Hep birlikte yeneceğiz.
Bu amaçla, sizin de yayılmayı kontrol altına alma sorumluluğunuz var. Sosyal mesafeye, zorunlu sıhhi prosedürlere ve bu rahatsız edici, ancak nihayetinde zararsız virüsün kurbanlarının hızlı, kararlı bir şekilde tecrit edilmesine verdiğiniz önemle. Akıl ve Ruh Sağlığı tesislerimizi artırdık, ihtiyacı olanlara hastalık iznini uzattık ve virüs birkaç günlüğüne sizi hizmet dışı bıraksa bile ailemize gerektiği sürece yardım etmeye devam edeceğiz. İşinize hızlı ve her zamankinden daha güçlü sarılmanıza yardımcı olmaya hazırız.

İleri ve aşağı!

Günlerden bir gün, Kadın bir doktor ve Jordi isimli bir adam arasında bir diyalog geçiyor. Jordi buradan nefret ettiğini, boğucu olduğunu, evine dönmek istediğini ve daha fazla güneş ışığı görmek istediğini söylüyor. Bunun üzerine doktor onu sakinleştirmeye çalışıp buradan gidemeyeceğini, imzaladığı sözleşmeye göre bir süre daha burada kalması gerektiğini anlatıyor. Bunun üzerine doktora burayı sevip sevmediğini soruyor. Doktor sevmediği cevabını veriyor ama bunun belkide kaydedildiğini düşünerekten, gerçek fikirlerini açıklamaktan korkuyor. Jordi, burasının ne denli karanlık, ölüm dolu ve çürük ceset kokusu koktuğunu söylüyor. Doktor'da, karanlık olduğunu, nem koktuğunu ve alışmasının süre aldığı cevabını veriyor. Jordi buradan gidebilmesi için doktordan, tavsiyede bulunup bulunamayacağını soruyor. Doktor bu soruya karşılık tavsiyede bulunumayacağını, öyle bir güce sahip olmadığını ve sandığı kadar basit olmayacağını kekeleyerek anlatıyor. Burasının bir hapishane gibi hissettirdiğini ve Gargantayı hapishanesi gibi görmesi gerektiğini ve bizim hapishanemiz olduğunu izah ediyor, Jordi. Doktor, Jordi'yi Daksund kursuna başlatacağını söylüyor.

Jordi'nin ses kaydına dikkat ederseniz sesinin ne kadar kötü olduğunu farkederseniziniz. muhtemelen NAM-V virüsü tarafından enfekte edilmiş halde ve hem akıl hem de fiziksel olarak sağlıklı değil.

2028'e Geri dönüyoruz. Dean Lockwood'tan Janson Davies'e bir e-posta:

İstenildiği gibi ortak arkadaşımızın transferini gerçekleştirdim.
Transferin gerçekleştiğinden emin olmak içinde güvenlik tedbirlerini ellerimle ayarladım.
Pasaport verdildiğinden de iyice emin oldum ki havaalanında kalmasın.
Valencia şubesi ve temsilcileri diğer tarafta onunla buluşacak.
Mevcut şartlar göz önüne alındığında
Venezuela'daki bazı arkadaşlarımıza güvence vermek zorunda kaldım.
Sivil iç karışıklık çıkarsa Valencia'ya ülke dışına güvenli geçiş hakkı talep edilecek.
İstihbaratımız bunun gerçekleşeceğini öne sürüyor
Bu yüzden gelecek ayın ortasında işlerinizi düzenlemek için izninizi istiyorum.
Gerektiğinde hemen tahliye için bana bildirin.
Umarım bu her şeye yeterli olur. Terfi için tebrikler.
Gelecekte sizin için yapabileceğim bir şey olursa lütfen bana söyleyin.
Yardım etmek için buradayım.

Janson Davies, Dreyfus Endüstrilerinin CTO'sudur. Hemen hemen bütün sektörlerde yatırımı bulunmaktadır. Ek bilgi olarak, oyundaki karakterlerden birisi olan Bishop, Janson Davies'i tehdit ettiği için Lejyon programına girmeye zorlandı.

Lejyon Programı nedir?

Bu program mahkumları, şirkete karşı suç işleyenleri ve ölümün eşiğinde olanları toplayıp, bütün anıları yok oluncaya kadar Hidro-Statis durumunda aylarca hatta yıllarca bekletip, onları itaatkar ve sorgulamayan birer askere dönüştürme amacıyla yürütülmekteydi. Lejyon programındaki askerlerden Hidro-Statis durumundan çıkabilecek olanları gerektiğinde çıkartıp, onlara komut veya hedef verilirdi. Bu askerler sorgulamadan denileni yerine getirirdi. Ardından tekrar çıktıkları Hidro-Statis kapsüllerine geri girerler ve tekrar ihtiyaç duyulduğunda çıkartılırlardı. Tanıdık geldi mi? Biz de birer lejyon askeriyiz.

Bishop'un diğer karakterlerden farkı ise Hidro-Statis kapsülünde uyutulurken bir yıl aradan sonra anormal şekilde uyanıyor ve kapsülü oynayarak anılarının tümümün silinip silinmediğini öğrenmek için kontrol amaçlı dışarıya çıkıyor. Kapsülü ve kapsülün bulunduğu bölgeyi inceliyor. Çıldırarak onu kapsülden temelli çıkartmaları için yalvarıyor, her şeyi hatırladığını ve hafızasının sağlam olduğunu söylüyor. Tam Bishop'u kapsüle geri koymaya hazırlarlarken Bishop onlara (artık kimseler veya neciyseler) Jansen Davies'i getirin diye fısıldıyor. Bu da gösteriyor ki Jansen Davies'e karşı hala öfkeli ve intikam arzusunu taşımakta. Onu tekrar kapsüle koyuyorlar ve 2 ay sonra anılarının silinip silinmediğini kontrol etmeye geleceklerini eğer silinmezse bu döngüyü sürekli tekrarlayacaklarını söylüyorlar.

Heckett kim ve neden bu programda?

Hackett, Kovac Savunma Hizmetleri için çalıştı ve köy sakinlerini kontrol altında tutmak için göreve gönderildi. Köylüler kaçmaya çalıştığında, yirmiden fazla köylüyü vurdu. Masum insanları vurmayı umursamazlıktan gelemeyeceğini düşündü ve “Lejyon” programına katılmak için gönüllü oldu, anılarını sildirdi ve vicdanı kurtuluşunu aradı.

Woods kim ve Erzurum'da ne işi var?

Woods, ABD ordusuna mensup bir askerdi ve Türkiye'de bir şehir olan Erzurum'da konuşlandırılmıştı. Şehir 2047'de CRF (Kafkasya Cumhuriyeti Kuvvetleri) tarafından alındığında inanılmaz zor koşullar altında kaçmayı başardı ve onurlu bir terhis teklif edildi, reddetti ve Kıbrıs'ın Larnaka kentindeki bir ABD askeri üssüne katip olarak atandı. 2048'de, transferinden altı ay sonra, on sekiz ABD deniz piyadesini vurdu ve ardından göğsünden sekiz kez vuruldu.

Woods kim ve Erzurum'da ne işi var?

Dauda'nın geçmişi hakkında bilgimiz yok kadar az. Kompleks içindeki günlükler, GTFO olaylarından önce Dauda'nın Interpol tarafından soruşturma altında olduğunu ve tesise hapsedilmesinden önce çalıştığını biliyoruz. Çad, Orta Afrika'da Sınır Tanımayan Doktorlar için Dauda'ya, Santonian veya Dreyfus Industries için "Insight" programı kapsamında çalışması için pozisyon teklif edildi. Bu pozisyonu kabul etti ve muhtemelen etik olmayan tıbbi prosedürleri yürütüyordu. Bunu takiben, kendini değiştirmeye mecbur hissettiğini, ancak işini bitirmesi gerektiğini bir ses kaydı aracılığıyla ifade etti.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı