GTS 450 sistem Hackintosh'a uygun mu?

Eternalist

Hectopat
RAM
HYPERX 8 GB 1333MHz RAM.
Ekran kartı
Gigabyte GTS 450 OC.
Anakart
Gigabyte H55M-USB3.
İşlemci
i5-760
macOS görünümünü çok seviyorum. Normalde sadece masaüstü için Big Sur gibi şeyler kullanıyordum bir yerde gördüm ve çok daha benzeri kurulabiliyormuş. Konu hakkında çok bilgim yok ve karmaşık gözüktüğü için sormak istedim. Nasıl kurabilirim ve sistemim uygun mu? Performans kaybı çok fazla yaşar mıyım?

i5-760
8 GB 1333MHz RAM.
Gigabyte GTS 450 OC.
Gigabyte H55M-USB3.

Hocam chris1111'in Legacy Patcher'ı ile Catalina'da kullanılabilir, onun dışında OpenCore Legacy Patcher ile daha üst sürümlerde çalışacağını sanmıyorum. Tabii denemek lazım. Catalina kurduktan sonra Legacy Video Patch kurup sorunsuz kullanabilmeniz lazım.

Hocam chris1111'in legacy Patcher'ı ile Catalina'da kullanılabilir, onun dışında OpenCore legacy patcher ile daha üst sürümlerde çalışacağını sanmıyorum. Tabii denemek lazım. Catalina kurduktan sonra legacy video patch kurup sorunsuz kullanabilmeniz lazım.

Hocam peki nasıl kuracağım. Böyle adım adım anlatan sanki çocuğa anlatır gibi bir video veya kaynak bulamadım. Onun için de yardımcı olabilir misiniz? Sondan 3. versiyon. En azından macOS görünümü olacak.
macOS görünümünü çok seviyorum. Normalde sadece masaüstü için Big Sur gibi şeyler kullanıyordum bir yerde gördüm ve çok daha benzeri kurulabiliyormuş. Konu hakkında çok bilgim yok ve karmaşık gözüktüğü için sormak istedim. Nasıl kurabilirim ve sistemim uygun mu? Performans kaybı çok fazla yaşar mıyım?

i5-760
8 GB 1333MHz RAM.
Gigabyte GTS 450 OC.
Gigabyte H55M-USB3.

Big Sur gibi şeylerden kastım tema arkadaşlar. Mac kurulu değil Windows 11 kullanıyorum.

Son düzenleme:
İlk olarak macOS'i kuracağanız diskten macOS için bir bölüm ayırın, 80 GB civarı yeterli olacaktır. Sonra o bölümü herhangi bir biçime biçimlendirin, macOS kurulumunda tekrar APFS olarak biçimlendireceğiz. Buradan imajı indirin ve USB'ye BalenaEtcher ile yazdırın.
Yazma işlemi bittikten sonra yeni oluşan bölümün içindeki EFI klasörünü silin. Sonra bu linkteki zip dosyasını indirip içindeki EFI klasörünü o yeni oluşan bölüme atın.
Attıktan sonra EFI klasörünün içinden EFI/OC/config/Desktop/Intel klasörünün içine girin ve 004 - Desktop - Lynnfield ve Clarkdale UEFI BIOS.plist isimli dosyayı EFI/OC'ye atın, sonra o dosyanın adını config.plist olarak değiştirin, eğer uzantılar kapalıysa sadece config yapın. Sonra yukarıda attığım Catalina imaj linkindeki BIOS ayarlarınızı yapın ve doğrulayın. Ben bu işlemleri UEFI kurulum için anlattım, eğer anakartınızda UEFI yoksa başka bir imaj ile kurulum yapmak gerekebilir. UEFI varsa UEFI'yi açıp devam edebilirsiniz. Sonrasında bilgisayarı kapatın ve BIOS'dan USB belleğinizin başında UEFI ya da EFI ibaresi bulunan USB'yi Boot sekmesinden en üst sıraya alın ve kaydedip çıkın. Sonrasında macOS Catalina'yı Yükle'yi seçin ve kurulumun açılmasını bekleyin. Kurulum açıldığında disk izlencesine girin ve üst çubuktan görünüm kısmından bütün aygıtları göstere basın, sonrasında disk izlencesinde diskinizden bölüm ayırıp biçimlendirdiğiniz bölüm gözükecektir. O bölümü seçin ve üstten sile basın, sonrasında APFS olarak biçimlendirin ve bir ad verin. Bu işlemler diskin GPT olarak biçimlendirildiğini varsayarak söyledim, eğer GPT olarak biçimlendirilmemişse ilk olarak Windows'tan GPT'ye çevirmek gerekecek, diskiniz GPT ise devam edin. Sonrasında disk izlencesini kapatın ve macOS Catalina'yı Yükle'ye basın, karşınıza disk bölümleri gelecek, oradan disk izlencesinde sildiğiniz ve ad verdiğiniz bölümü seçin ve kuruluma başlayın. Kurulum sonrasında ise bu programı indirin ve kurun.
Artık sorunsuz kullanabiliyor olmanız lazım, tabii daha Ethernet ve ses kartı gibi donanımları tanıtmak da var. Onlara da Windows üzerinden AIDA64'ten bakıp buraya yazın.
Not: Disk GPT değilse ve BIOS UEFI desteklemiyorsa lütfen belirtin.

İlk olarak MacOS'i kuracağanız diskten macOS için bir bölüm ayırın, 80 GB civarı yeterli olacaktır. Sonra o bölümü herhangi bir biçime biçimlendirin, macOS kurulumunda tekrar APFS olarak biçimlendireceğiz. Buradan imajı indirin ve USB'ye balenaEtcher ile yazdırın.
Yazma işlemi bittikten sonra yeni oluşan bölümün içindeki EFI klasörünü silin. Sonra bu linkteki ZIP dosyasını indirip içindeki EFI klasörünü o yeni oluşan bölüme atın.
Attıktan sonra EFI klasörünün içinden EFI/OC/config/Desktop/Intel klasörünün içine girin ve 004 - desktop - lynnfield ve clarkdale UEFI BIOS.plist isimli dosyayı EFI/OC'ye atın, sonra o dosyanın adını config.plist olarak değiştirin, eğer uzantılar kapalıysa sadece Config yapın. Sonra yukarıda attığım Catalina imaj linkindeki BIOS ayarlarınızı yapın ve doğrulayın. Ben bu işlemleri UEFI kurulum için anlattım, eğer anakartınızda UEFI yoksa başka bir imaj ile kurulum yapmak gerekebilir. UEFI varsa UEFI'yi açıp devam edebilirsiniz. Sonrasında bilgisayarı kapatın ve BIOS'tan USB belleğinizin başında UEFI'ya da EFI ibaresi bulunan USB'yi boot sekmesinden en üst sıraya alın ve kaydedip çıkın. Sonrasında macOS Catalina'yı yükle'yi seçin ve kurulumun açılmasını bekleyin. Kurulum açıldığında disk izlencesine girin ve üst çubuktan görünüm kısmından bütün aygıtları göstere basın, sonrasında disk izlencesinde diskinizden bölüm ayırıp biçimlendirdiğiniz bölüm gözükecektir. O bölümü seçin ve üstten sile basın, sonrasında APFS olarak biçimlendirin ve bir ad verin. Bu işlemler diskin GPT olarak biçimlendirildiğini varsayarak söyledim, eğer GPT olarak biçimlendirilmemişse ilk olarak Windows'tan GPT'ye çevirmek gerekecek, diskiniz GPT ise devam edin. Sonrasında Disk İzlencesi'ni kapatın ve macOS Catalina'yı yükle'ye basın, karşınıza disk bölümleri gelecek, oradan disk izlencesinde sildiğiniz ve ad verdiğiniz bölümü seçin ve kuruluma başlayın. Kurulum sonrasında ise bu programı indirin ve kurun.
Artık sorunsuz kullanabiliyor olmanız lazım, tabii daha Ethernet ve ses kartı gibi donanımları tanıtmak da var. Onlara da Windows üzerinden AIDA64'ten bakıp buraya yazın.

Diskin GPT olup olmadığını bilmiyorum. UEFI desteği yok.
Diskin GPT olup olmadığını bilmiyorum. UEFI desteği yok.

MBR'miş.
İlk olarak MacOS'i kuracağanız diskten macOS için bir bölüm ayırın, 80 GB civarı yeterli olacaktır. Sonra o bölümü herhangi bir biçime biçimlendirin, macOS kurulumunda tekrar APFS olarak biçimlendireceğiz. Buradan imajı indirin ve USB'ye balenaEtcher ile yazdırın.
Yazma işlemi bittikten sonra yeni oluşan bölümün içindeki EFI klasörünü silin. Sonra bu linkteki ZIP dosyasını indirip içindeki EFI klasörünü o yeni oluşan bölüme atın.
Attıktan sonra EFI klasörünün içinden EFI/OC/config/Desktop/Intel klasörünün içine girin ve 004 - desktop - lynnfield ve clarkdale UEFI BIOS.plist isimli dosyayı EFI/OC'ye atın, sonra o dosyanın adını config.plist olarak değiştirin, eğer uzantılar kapalıysa sadece Config yapın. Sonra yukarıda attığım Catalina imaj linkindeki BIOS ayarlarınızı yapın ve doğrulayın. Ben bu işlemleri UEFI kurulum için anlattım, eğer anakartınızda UEFI yoksa başka bir imaj ile kurulum yapmak gerekebilir. UEFI varsa UEFI'yi açıp devam edebilirsiniz. Sonrasında bilgisayarı kapatın ve BIOS'tan USB belleğinizin başında UEFI'ya da EFI ibaresi bulunan USB'yi boot sekmesinden en üst sıraya alın ve kaydedip çıkın. Sonrasında macOS Catalina'yı yükle'yi seçin ve kurulumun açılmasını bekleyin. Kurulum açıldığında disk izlencesine girin ve üst çubuktan görünüm kısmından bütün aygıtları göstere basın, sonrasında disk izlencesinde diskinizden bölüm ayırıp biçimlendirdiğiniz bölüm gözükecektir. O bölümü seçin ve üstten sile basın, sonrasında APFS olarak biçimlendirin ve bir ad verin. Bu işlemler diskin GPT olarak biçimlendirildiğini varsayarak söyledim, eğer GPT olarak biçimlendirilmemişse ilk olarak Windows'tan GPT'ye çevirmek gerekecek, diskiniz GPT ise devam edin. Sonrasında Disk İzlencesi'ni kapatın ve macOS Catalina'yı yükle'ye basın, karşınıza disk bölümleri gelecek, oradan disk izlencesinde sildiğiniz ve ad verdiğiniz bölümü seçin ve kuruluma başlayın. Kurulum sonrasında ise bu programı indirin ve kurun.

Dostum belirttim söylediğin şeyleri uygulayım mı yoksa bir sıkıntı mı çıkacak sistemde?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı