GTX 1050 Laptop oyunlarda FPS düşüşü

cihannk

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle bilgisayarım MSI GV62 7RD-X1617XTR yani hiç yabana atılacak bir bilgisayar değil. Özellikleri;
  • İşlemci: Intel® Core™ i5-7300HQ6M Cache, up to 3.50 GHz
  • İşletim Sistemi: DOS
  • Ekran: 15.6" FHD (1920x1080) Yansımasız
  • Chipset: Intel® HM175
  • Ekran Kartı: Geforce® GTX1050 2GB GDDR5
  • Hafıza: 8 GB DDR4-2400 MHz
  • Hafıza Yuvası: 2 Slot
  • Maksimum Hafıza: Max 32GB
  • HDD: 1 TB 5400 RPM
Sorunum şu ki, mesela Fortnite oynuyorum atlarken ve oyundayken ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Bu da oyunuma etki ediyor, bazen sistemimi hiç yormayan Battlerite gibi oyunlarda da aynı durumu yaşıyorum. Sebebi ne olabilir sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ani FPS düşüşünden kasıtın eğer anlık takılma ise bunun en büyük sebebi HDD'nin 5400 RPM olması olabilir. Aynı özellikte Dell Inspiron 7567 kullanıyorum ve aynı sorun bende de var. Kronik bir problem mi ben de bilgi almak isterim fakat bana kalırsa sorun HDD'nin 5400 RPM olmasından.

Ekran kartı driverların güncelmi ? Birde BIOS güncellemesi yaptın mı ?

Ekran kartı driveri güncel. BIOS güncellemesi yapmadım. Nasıl yapabilirim?

Ani FPS düşmeleri genelde bellekten kaynaklı olur. Sistem kaynakları ve oyunun tükettiği bellek miktarı sınır seviyelere ulaştığında Diskten bellek kullanmaya başlar. Bu yüzden takılmalar meydana gelir.
MSI Afterburner yazılımı ile oyun içi değerlerin ekran görüntüsünü paylaşın. (CPU, GPU ve Bellek kullanımı)
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat
Aida64 HTML raporunu oluşturun. Raporu Google drive yükleyip paylaşın.
AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi
Raporu paylaş, ben BIOS ve diğer sürücülerin güncellemesi olup olmadığını kontrol ederim.

HDD etkili ama bu düşüşün tek sebebi bu mudur? Evet hız düşük ama yine de bu kadar etkilemesi normal değil bana göre. 5 yıl önceki 7200 RPM hızındaki HDD'yle son yıllarda çıkan laptoplardaki 5400 RPM hızı arasında hiç mi fark yok. Son yıllarda çıkanın sorun yaratmaması lazım bence.

Ben açıkçası bellekler ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Günümüzde bir çok oyunun bellek gereksinimi 8'in üstünde. Ondan olabilir. Ben ekran kartı güncellemelerini üşengeçliğimden yapmıyorum mesela ama pek bir sorunla da karşılaşmadım. Benden daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar zaten. :)

Isınmadan olabilir. MSI afterburner'den bakabilirsin.
Isınma pek olmuyor bilgisayarımda. Ekran kartı maksimum 70 derece oluyor.
Ani FPS düşmeleri genelde bellekten kaynaklı olur. Sistem kaynakları ve oyunun tükettiği bellek miktarı sınır seviyelere ulaştığında Diskten bellek kullanmaya başlar. Bu yüzden takılmalar meydana gelir.

MSI Afterburner yazılımı ile oyun içi değerlerin ekran görüntüsünü paylaşın. (CPU, GPU ve Bellek kullanımı)
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat

Aida64 HTML raporunu oluşturun. Raporu Google drive yükleyip paylaşın.
AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi
Raporu paylaş ben BIOS ve Diğer sürücülerin güncellemesi olup olmadığını kontrol ederim.
Report.htm Alın hocam. Fortnite testerini de sonra atacağım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı