Çözüldü GTX 1050 Ti düşük GPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

serkansevinctav

Hectopat
Sistem:
Anakart: H81H3-M7.
İşlemci: i7 4790K.
Ekran kartı: GTX 1050 Ti.
RAM: 4x2 8 GB toplam 1600 MHz.
Sorunum şu, ben FPS oyuncusuyum sistemimde inanılmaz bir yük var. MSI Afterburner'la baktığımda GPU kullanımı maksimum 30-40'larda işlemci kullanımıda 60-70'lerde. Biliyorum işlemci ağırlıklı bir oyun oynuyorum fakat oyunda inanılmaz FPS kayıpları yaşıyorum. 250'den aniden 120'lere düşmeler vs.
Benchmark test videolarını izlediğimde aynı sistemle adam %90-100 arada GPU kullanımı alıyor, darboğaz olduğunu düşünmüyorum. Sizce sıkıntı RAM'lerde mi yoksa anakartta olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sistemine bilinmeyen sebeplerden dolayı haberin olmadan, yan yazılım-programlar vasıtasıyla virüs girmiş olabilir. Kaspersky, Comodo ve AntiMalware Bytes programlarıyla genel sistem sağlığı taramasını yapmanı, bunun haricinde; kapalı aktif olmayan bazı çekirdekler sistemine yük bindirebileceği gibi günlük kullanımda stabil olmayan bir kullanış deneyimi sunabilir. Msconfig'ten aktif işlemci sayısını kontrol etmeni ve bu değeri maksimuma getirmeni öneririm. Windows, 4790K'daki HT destekli 8 adet sanal çekirdeğin hepsini görebilmeli. Aynı zamanda BIOS sürümünün güncel olmasına ve RAM profilinde XMP (varsa) özelliğini kapatıp sonrasında optimize default ayarlara dönüp denemeni öneririm. Son olarak, bileşenlerin oyun içi aşırı ısınmaya bağlı olarak frekans düşürüp gereken performansı sunmayabilir. Bu noktada eğer bir problem varsa, sorun kaynağına bağlı olarak; termal macun değişimi, soğutucu bloğun konum kontrolünün yapılması, kasa içi hava sirkülasyonun sağlıklı hale getirilmesi... gibi çözümler uygulanabilir. RAM-HDD testi için HDD Tune/Sentinel, MemTest 86 programlarını kullanabilirsin.
Bilgisayarı iki kere formatladım ekran kartı güncel tüm herşeyi yapmama rağmen sorunum devam ediyor dual channel 4x2 ram kullanıyorum düşüncem şu acaba anakart chipseti fazlamı ısınıyor lütfen bir çözüm yolu sunun

Bilgisayarı iki kere formatladım ekran kartı güncel tüm herşeyi yapmama rağmen sorunum devam ediyor dual channel 4x2 ram kullanıyorum düşüncem şu acaba anakart chipseti fazlamı ısınıyor lütfen bir çözüm yolu sunun
İ5 4670 k 4.3 de gtx 1060 6 gb kullanıyorum darboğaz yaşamıyorum cpu kullanım 50 60 civarı

Darboğaz olduğunu zaten düşünmüyorum ama az önce darboğaz olup olmadığını gösteren bir site buldum %70 oranında darboğaz gösteriyor bilemedim şimdi kafam çok karışık herşeyi denedim ısılarda normal

Sistem:
Anakart: H81H3-M7.
İşlemci: i7 4790K.
Ekran kartı: GTX 1050 Ti.
RAM: 4x2 8 GB toplam 1600 MHz.
Sorunum şu, ben FPS oyuncusuyum sistemimde inanılmaz bir yük var. MSI Afterburner'la baktığımda GPU kullanımı maksimum 30-40'larda işlemci kullanımıda 60-70'lerde. Biliyorum işlemci ağırlıklı bir oyun oynuyorum fakat oyunda inanılmaz FPS kayıpları yaşıyorum. 250'den aniden 120'lere düşmeler vs.
Benchmark test videolarını izlediğimde aynı sistemle adam %90-100 arada GPU kullanımı alıyor, darboğaz olduğunu düşünmüyorum. Sizce sıkıntı RAM'lerde mi yoksa anakartta olabilir mi?
Hangi oyun CS mi?

Öyle sitelere güvenme. Elindeki işlemci piyasada ki üst düzey ekran kartlarında bile problem yaşatmaz. Bu sorunu sadece tek oyunda mı yaşıyorsun?
Evet sadece fps oyununda yaşıyorum cs go oynuyorum fps 250-300 ken kastırıcak bi şekilde 150-140 civarlarında seyredip duruyor oyunun dosyalarını sildim yükledim format attım termal macun sürdüm herşeyi yaptım fakat sorunumu bir türlü bulamadım

Geri
Yukarı