GTX 1050 Ti FPS Düşmesi

Rediph

Hectopat
Yer
İstanbul
Herkese selamlar, GTX 1050 Ti ile özellikle açık dünya oyunlarında yani objenin çok olduğu oyunlarda FPS düşmesi yaşıyorum. Bu sorunla ilgili bir konu açmıştım ve çoğu kişi çift kanal RAM kullanırsam sorunun çözüleceğini söylemişti. RAM'i çift kanal kullanmama rağmen sorun devam ediyor, bir nebze düzelse bile GPU kullanımında dalgalanmalar oluyor ve bu da FPS düşüşüne sebep oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Artık ekran kartında veya PSU'da sorun olduğunu düşünmeye başladım. Driverlar güncel ve oyunları en yüksek ayarlarda oynuyorum bu arada.

Sistemim :
AMD FX 8120
MSI GTX 1050 Ti Gaming 4G
Kingston HyperX Fury 240 GB SSD
Xigmatek X-Calibre XCP-A500 500W 80+
Kingston HyperX Fury 8 GB 1600 MHz RAM (2x4)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi öncelikle dokular yüklenirken problem yaşıyorsanız ve size kim RAM önerdiyse hayatının hatasını yapmış. Sorununuzun sebebi bariz belli SSD veya HDD. SSD'inizde hız düşmesi yaşamışsınız başlıca droplarınızın sebebi bu. SATA kablosunu ve takılı olan yuvayı bi değiştirin deneyin bakalım bi. Olmazsa eğer başka bir SSD veya HDD ile sorununuzun üstesinden gelebilirsiniz.

Tamam ben de açılmıştı test ederken de o yüzden söyledim. 🙂 Şu klasik Nvidia ayarlarını yaptın değil mi "Control panel" kısmından. Ama sorunun elektrik kesintisinden sonra başladıysa donanımsal bir arıza olabilir.

İşlemcin ve 2x4 GB RAM o ekran kartının yüzdesinin düşmesine neden olmaz düzgün çalışıyorlarsa. Donanımsal bir sorunsa ben %90 ekran kartı %10 güç kaynağı derim. Güç kaynakları genelde performans düşme sorunlarına neden olmazlar, en fazla bilgisayar kendisini kapatırdı rastgele veya yükteyken reset atardı.
Doğrusu 2 gündür PC oyun oynarken reset atıyor, bu yüzden oyun oynamaya bile çekinir oldum. Ama sanırım ekran kartı ile alakalı, sağolun. Bir servise vereyim olmadı.
Nvidia denetim masasından bağlantılı optimizasyon ve gölgelendirici önbelleğini açın. Physics yapılandırmasından işlemci olarak ekran kartını seçin. Şunu da eklemek isterim ki aslında işlemci darboğazı da var. O işlemci Ryzen 3 1200'den zayıf bir işlemci. Özellikle de tek çekirdek performansı %48 daha düşük. Yine de sorunu yazılımla çözmeye çalışmak ilk başta daha doğru olacaktır. Dediğim ayarları bir deneyin. Özellikle de gölgelendirici önbelleği çok etkileyen bir ayar.
Hocam sorun bir nebze düzelse bile hala devam etmekte tam olarak çözülmedi.
Şimdi öncelikle dokular yüklenirken problem yaşıyorsanız ve size kim RAM önerdiyse hayatının hatasını yapmış. Sorununuzun sebebi bariz belli SSD veya HDD. SSD'inizde hız düşmesi yaşamışsınız başlıca droplarınızın sebebi bu. SATA kablosunu ve takılı olan yuvayı bi değiştirin deneyin bakalım bi. Olmazsa eğer başka bir SSD veya HDD ile sorununuzun üstesinden gelebilirsiniz.
Kabloyu değiştirmiştim, ancak sorun çözülmedi. SSD kaynaklı olabilir ama yinede, teşekkürler.

Deneyip döneceğim şimdi, ama işlemci kullanımında düşük olduğunu belirtmeliyim. 8 çekirdeğinde ayrı olarak kullanımına baktım Afterburner'dan.
FPS düşüşü yaşadığınız anda işlemci kullanımını bilmem lazım. Alt + tab yaptıktan sonra baktıysanız yanıltıcı olabilir.

Elektrik kesintisinden sonra olduğunu söylediniz ve pc reset atmaya da başlamış. Muhtemelen güç kaynağı ekran kartını ve işlemciyi aynı anda besleyemeyince bu sorunu yaşadınız. Ekran kartı yeterli gücü alamadığında reset atmaz siyah ekran verir, muhtemelen işlemci yeterli gücü alamayınca reset atıyor.

İşlemci odaklı bir stres testi yapın, sonra da ekran kartı odaklı bir test yapın. İkisinde de reset atmazsa ya da siyah ekran vermezse sorunun güç kaynağından olduğu anlaşılır. Hem işlemci hem de ekran kartı aynı anda beraber yüklenmediği için güç kaynağından dolayı bir kapanma durumu olmayacaktır. FurMark ile GPU, Prime95 ile işlemci stres testi yapabilirsiniz.

Muhtemelen iki testte de sorun yaşamayacaksınız. Bu da sorunun yüksek ihtimalle güç kaynağından kaynaklandığını gösterecektir. Umarım anakartla ilgili bir problem değildir, o da bir ihtimal.

İşlemcin ekran kartına darboğaz yapmasa bile oyuna darboğaz yapıyordur. Kalabalık ortamlarda işlemcinin gücü yetmezse ekran kartı kullanımın düşer ki elindeki işlemcinin tek çekirdek performansı vasat altı.

FPS düşüşü yaşadığınız anda işlemci kullanımını bilmem lazım. Alt + tab yaptıktan sonra baktıysanız yanıltıcı olabilir.

Elektrik kesintisinden sonra olduğunu söylediniz ve pc reset atmaya da başlamış. Muhtemelen güç kaynağı ekran kartını ve işlemciyi aynı anda besleyemeyince bu sorunu yaşadınız. Ekran kartı yeterli gücü alamadığında reset atmaz siyah ekran verir, muhtemelen işlemci yeterli gücü alamayınca reset atıyor.

İşlemci odaklı bir stres testi yapın, sonra da ekran kartı odaklı bir test yapın. İkisinde de reset atmazsa ya da siyah ekran vermezse sorunun güç kaynağından olduğu anlaşılır. Hem işlemci hem de ekran kartı aynı anda beraber yüklenmediği için güç kaynağından dolayı bir kapanma durumu olmayacaktır. FurMark ile GPU, Prime95 ile işlemci stres testi yapabilirsiniz.

Muhtemelen iki testte de sorun yaşamayacaksınız. Bu da sorunun yüksek ihtimalle güç kaynağından kaynaklandığını gösterecektir. Umarım anakartla ilgili bir problem değildir, o da bir ihtimal.
Deneyince yazarım, çok sağolun.

Gönderebilirsiniz onlar faturayı temin ediyorlar bir şekilde. Telefonumun faturasını kaybetmiştim gönderdim o şekilde çözdüler. Benzer bi sorunu laptop'u garantiye gönderdiğimde yaşadım.

Geri
Yukarı