GTX 1050 Ti laptop OCCT Power testinde çöküyor

Sylvesterrr

Femtopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Tekrardan herkese merhabalar. Technopat videolarından "Güç kaynağı diye geldi RTX 2060 alıp gitti" videosunu izledim ve ben de dizüstü bilgisayarıma OCCT Power testi yapmaya karar verdim. Fakat bundan 2 ay önce testi yaptığım zaman işlemciye asla yük binmiyor sadece ekran kartı %100 kullanıyordu. Testi bugün yaptığımda ise yine işlemciye yük binmiyor, ekran kartı %100 kullanıyor ve her seferinde takribi 35 saniye sonra hata verip testi durduruyor. Peki neden önceden testi durdurmuyordu? Nedenini bilmiyorum tahminim OCCT programının güncelleme almış olduğu yönünde. Yüksek performans ayarlarım hepsi %100 olacak şekilde. Testi de bu ayarlarda yaptım. Ardından acaba güç mü yetmiyor dedim ve dengeli moda aldım. Burada da ayarlarım %85 konumunda. Sonuç yine aynı oldu. Fotoğraflar ektedir.

PC 3 yıllık acaba güç kaynağı mı öldü? Yoksa başka bir sorun mu var sistemde? Fotoğraflar test hata verdikten hemen sonra çekilmiştir. Son olarak sorun sadece yük testlerinde değil fan ayarını en yüksek konuma alıp ısınma sorunun olmadığı, sadece işlemci odaklı değil de Witcher 3 gibi 1050 Ti ekran kartını zorlayan, neredeyse %100 de kullandığı oyunlar da da işlemci kullanımında yüksek olması gerekirken turbo boost frekansına çıkmıyor ve normal şartlarda verebileceği performansı vermiyor. Özellikle de birkaç kez Twitch üzerinden yayın açmaya kalktığım zaman işlemcinin serin olmasına rağmen kendini zorlamamasından ve verebileceği performansı veremediğinden anladım bir sorun olduğunu.

Düzeltme: Forumda gördüğüm çözülmüş sorunlar sonucunda 6.2 versiyon indirdim. Burda crashed hatası almadım iptal edildi hatası veriyor ekran kartını kullanmıyor.

Sistem:
İşlemci: Intel Core i5 7300HQ 4 çekirdek önbellek 6MB frekans değerleri: 2500GHz turbo boost ile 3200GHz.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 1050 Ti paylaşımsız 2 GB 128Bit.
RAM: Samsung DDR4 8×2 2400.
Depolama: Jd 480GB 2.5"
Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Dosya Ekleri

• IMG_20210309_180146.jpg
    IMG_20210309_180146.jpg
    102,8 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:

Geri
Yukarı