GTX 1050 Ti Overclock yaptığım zaman oyunlarda donma sorunu

Makaleler
1
Sistem: GTX 1050 Ti i5 7400 8 GB 2400MHz Z170-K.
Daha önce ekran kartına OC denemem oldu ne yapsam 10 dk oynadıktan sonra her oyunda donuyor ardından atıyor.
Sonra RAM'e OC denemesi yaptım 2666MHz denedim aynı sorun yine oluştu.
Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU gücü yetmediği zaman böyle sıkıntılar oluşabiliyor.
PSU 550W gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.
Voltaj yetersizliğinden dolayı oluyor. MSI Afterburner ile direk +300 MHz vererek yapmayın. Grafik eğrisini kullanın.

Stabil değildir. Ya frekansı azaltacaksın ya da voltajı arttıracaksın.

Grafik eğrisi derken nasıl kullanacağım? Voltaj nasıl ve ne kadar verilmeli?

Stabilite testi yapılmamış hız aşırtma hız aşırtma değil kartı yakma hasar verme denemesidir. OC yaptıktan sonra bir 3-4 saaat FurMark ya da OCCT testi yapın ondan sonra OC yaptım deyin.
Ekleme: GPU MHz'sini 10'ar arttırarak devam edeceksin. Aynı şey bellek içinde geçerli. İlk defa yapıyorsan sana voltaj vermeni tavsiye etmem voltajsız çıkabildiğin noktada kullan yoksa yakarsın.

Stabilite testi yapılmamış hız aşırtma hız aşırtma değil kartı yakma hasar verme denemesidir. OC yaptıktan sonra bir 3-4 saaat FurMark ya da OCCT testi yapın ondan sonra OC yaptım deyin.
3-4 Saate gerek yok 10 dakika yeterli.
Fakat sınırdaysa ekran kartı gerekli gücü alamıyor olamaz mı? Yine de @Marla Singer arkadaşın dediklerini de uygulayabilirsin.
550W PSU ile 4 tane 1050Ti beslenir fazlasıyla yeterli.
Voltaj nasıl ve ne kadar verilmeli?
Msi Afterburner üzerinden voltaj kontrolünü açıp yavaş yavaş arttırabilirsin.

İlk olarak sıcaklık kontrolü yapman lazım. Ağır bir oyunda sıcaklık sabitlenene kadar oyna, eğer ekran kartı 75 dereceyi geçiyorsa frekans yükseltmeni tavsiye etmem. Sıcaklık sorunu yoksa MSI afterburner'ı aç ve ctrl+f ile frekans-voltaj grafiğini göreceksin. Kaç Voltta kaç MHz hıza çıktığını gösteren bir grafiktir. Bende 1.25 V en yüksek değer. Sende muhtemelen daha yüksektir. Afterburner anasayfasında MHz değerini yükselttiğinde doğrudan o grafiği yukarı kaydırıyor. Voltaj yükseltmeden frekans artırmış oluyor, belli bir sınırdan sonra ekran kartı stabil olamayınca da oyun kapanıyor.

Sana tavsiyem şu ki, iki üç fps için değecek bir işlem değil. Risk alıyorsan yap ve çıkmak istediğin frekansı grafikteki bir üst voltaj değerine getir. Yine atılırsan bir kademe daha voltaj arttır.

Risk almadan yapabileceğin bir işlem önermek isterim. Herhangi bir O.C yapmadan ağır bir oyunda ekran kartın en yüksek sıcaklığına gelinceye kadar oyna ve frekans değerlerini kontrol et. Belli bir sıcaklıktan sonra düşüyor olabilir. Bu da performans düşüşüne neden olur. Oyun sırasında gördüğün en yüksek frekans değerini unutma ve o değerde ekran kartının stabil çalışabileceği en düşük voltajı bul. Oyun açıkken voltaj düşüre düşüre deneyeceksin, oyundan atılıncaya kadar dene. oyundan atıldığın voltaj değerinin bir üstüne getir o frekansı. Ondan sonra da grafik eğrisinin solunda kalan kısmı paralel olarak, yumuşak bir eğim olacak şekilde ayarla ve profili kaydet.

Şu videodan yardım alabilirsin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı