GTX 1050 Ti sistem durduk yere reset atıyor

RamizKaraeski17

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar iyi forumlar. Uzun süredir kullanmadığım FSP hv Pro 550 Watt güç kaynağımı sistemime taktım. Sistem özellikleri kısaca:
i5 4690- MSI H97- Samsung EVO 850- 16 GB RAM- ASUS ROG STRIX 1050 Ti- FSP hv Pro 5500 Watt.
Ürünü yani güç kaynağını 4 Eylül 2020 tarihinde İncehesap'tan satın almıştım. Bir süre kullandım bir sorun vs almadım daha sonra kutusuna koydum. Yakın zamanda aldığım 2.el kasanın güç kaynağının yetersiz gelmesi sonucu bunu taktım.

Sorunum şu: Bilgisayar yük altında veya yük altında olmaksızın kafasına esince reset atıyor. Mesela 1 saat Witcher 3 oynuyorum sıkıntı yok. Çıkıyorum internette geziyorum, reset atıyor. EU4 oyununa giriyorum, daha oyunu açmadan reset atıyor.
PSU'yu 4-5 gün önce taktım. İlk taktığımda nadir olan sorun şimdi 2-3 saatte bir haline geldi.
Ekran kartı sıcaklığı FurMark'ta dahi 55 dereceyi geçmedi. Oyun vs zaten 50 derecelerde geziyor.
İşlemci sıcaklığımda daha 55 dereceleri görmedim soğutucu Cooler Master Hyper 212 EVO.
Anakart vs de sorunlu değil çünkü sistemi eski High Power 700Watt güç kaynağı ile kullanırken bir sorun yaşamadım. Onu değişmemin sebebi R9 290 ekran kartını besleyememesi hatta başka kartları da besleyememesi idi. Fakat bir kere bile beni böyle sorunla karşı karşıya bırakmadı. Baktı besleyemiyor, ekranı dondururdu ben de uygulamayı kapar geçerdim. Ha peki o sorunlu muydu? Evet, aynı sisteme Cooler Master 600 Watt takıp deneyince hiçbir problemle karşılaşmadım. High Power kaliteli marka böyle şeyler yapar mı? 5-6 senelik olunca ve verimi kaybedince yapıyormuş. Her ürünün belli ömrü var sonuçta. Hiçbir elektronik alet kusursuz çalışacak diye bir garanti yok.
Özetle sorunun güç kaynağından kaynaklandığını düşünüyorum fakat teyit etmek istiyorum. Konuyu açma sebebim bu. OCCT testi uyguladığımda 15 saniye içinde crashed hatası aldım. OCCT'yi ilk defa indirdim, Power yerini seçip testi başlattım bir ayar vs de yapmadım. Sonucu ekliyorum alta.

1.png

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    204,8 KB · Görüntüleme: 28
Servisten geldiğinde süreci yazarsan sevinirim.

Servisten gelmedi. Notta sıfırı veya muadili ile değişim talep etmeme rağmen koskoca İNCEHESAP.COM veya distribütör bünyesinde muadil bir güç kaynağı yokmuş. Bak sen şu işe, sitelerinde falan sattıkları da bambaşka güç kaynakları herhalde :d
Özetle iade aldılar, 310TL hesabıma yatacak. İnşallah yatmasında sorun olmaz. Bu dönemde o fiyata bu ayarda güç kaynağı bulamam, olumsuz bir deneyim oldu.

Geri
Yukarı