GTX 1050 Ti Sistem Oyunlarda Anlık Takılma Sorunu

MetinMert

Decapat
Öncelikle merhaba. Bilgisayarım güçlü olmasına rağmen oyunlarda çok fazla drop yiyorum (15 saniyede bir.)
Merakımdan program yöneticisinden oyunun kullandığı CPU vs oranına bakmak istedim. Baktığımda ise oyun drop yerken CPU kullanımı yavaş yavaş azalıyor. Örn: CS:GO normal drop girmeden %30-40 civarında CPU tüketirken drop girdiğinde yavaş yavaş %5'lere kadar düşüyor, 200 FPS'de oynarken CPU kullanımı azalınca 5 FPS civarı değerlere düşüyor. 5-10 sn sonra geri düzeliyor ama çok sık oluyor. Ayrıca oyunda performans göstergesini açınca GPU %3-10 arasında, CPU ise %90-99 civarlarında.
Yapabileceğim herhangi bir şey biliyorsanız yardım ederseniz sevinirim :D

Sistemim:
  • AMD FX-9370
  • Asus ROG Strix GTX 1050Ti
  • Asus M5A97 LE R2.0
  • Hyperx Fury 1600MHz 16GB (8*2) DDR3

Bu işlemciler sıkıntılı, çok fazla güç harcıyorlar. Anakart ve işlemci uyumsuzluğundan kaynaklanma ihtimali çok yüksek. Anakart büyük ihtimal işlemciye yeteri kadar stabil güç vermekte zorlanıyor. Bir an önce bu işlemciden kurtulmanızı tavsiye ederim. FX 8*** serisi bir işlemciye geçiş yapın.

Standart kullanıcıların uzak durması gereken işlemciler FX 9*** serisi.

Bu işlemciler sıkıntılı, çok fazla güç harcıyorlar. Anakart ve işlemci uyumsuzluğundan kaynaklanma ihtimali çok yüksek. Anakart büyük ihtimal işlemciye yeteri kadar stabil güç vermekte zorlanıyor. Bir an önce bu işlemciden kurtulmanızı tavsiye ederim. FX 8*** serisi bir işlemciye geçiş yapın.

Standart kullanıcıların uzak durması gereken işlemciler FX 9*** serisi.
İşlemciyi değiştirmek yerine işlemcinin gücünü tam olarak alabileceğim bir anakart nasıl olur?
Sonuçta 9370 güçlü bir işlemci.

O da bir seçenek lakin ben işlemci değişiminden yana bir tercih yapardım. Hatta hazır işlemci gitmişken anakartı da ayrı şekilde satıp, Intel i5 4*** serisi bir işlemci yanına da B85 veya H81 bir anakart alıp keyfime bakardım. Çünkü FX serisi her türlü verimsiz bir seri.

FX işlemcilere yatırım yapmayın. Bir an önce kurtulmaya bakın. 16 GB RAM'in hatırına i7 4*** işlemci bile alınabilir bu sisteme.

O da bir seçenek lakin ben işlemci değişiminden yana bir tercih yapardım. Hatta hazır işlemci gitmişken anakartı da ayrı şekilde satıp, Intel i5 4*** serisi bir işlemci yanına da B85 veya H81 bir anakart alıp keyfime bakardım. Çünkü FX serisi her türlü verimsiz bir seri.

FX işlemcilere yatırım yapmayın. Bir an önce kurtulmaya bakın. 16 GB RAM'in hatırına i7 4*** işlemci bile alınabilir bu sisteme.
Birda aklımda şu vardı pek de bütçem olmadığından şu aralar Ryzen3 2200g + B350 anakart + 8 GB ram ile sistemimi yükseltmeyi düşünmüştüm sonuçta eski bir sistem ve ileride yükseltirken daha kolay olması için.
Yada sizin dediğiniz gibi fx-8000 serisine geçerim ilerleyen zamanlarda ryzene geçerim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı