GTX 1050 Ti sistem yükseltme

6Miller8

Decapat
Makaleler
1
Öncelikle selam. Önce sistemi vereyim.

Manli GTX 1050 Ti 4 GB.
Ryzen 3 1200 AF.
Galax B450M.
Kingston 250 GB M.2 SSD.
MLD 240 GB SATA SSD.
Aerocool VX Plus 350W.

Söyleyeyim ki sistemden memnunum. Ancak değer artması için az biraz yükseltme yapmak istiyorum. 15 Mart'da elime 500 TL geçecek. İşlemcimi de satsam neredeyse 1100 TL'ye işlemci alabilirim ancak ben ilk önce PSU'yu ve ekran kartını değiştirmek istiyorum.
Şu anki hedefim RX 6600. biliyorum darboğaz mevcut ancak bildiğim kadarıyla sisteme zarar vermiyor. En azından böyle 6 ay gider mi sizce? Ayrıca FPS oyunlarında sıkıntı yaratır mı?
Eğer mantıklı bir açıklama yapacak olan çıkarsa elimdeki Redragon K552'yi de satabilirim. 700 TL oradan çıkabilir.
Biliyorum ki hâlâ bütçem çok az. İşte bu yüzden buradayım ve tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum. Hangi hamleyi yaparsam daha mantıklı olur? Bu sistemle devam mı etmeliyim? Gözüm kulağım sizde.

GTX 1060 6 GB da hoşuma gitti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence ilk iş olarak istediğin ekran kartına yetecek en düşük bütçeli işlemciyi al. Sonra PSU ve ekran kartına para biriktir.

Öncelikle selam. Önce sistemi vereyim.

Manli GTX 1050 Ti 4 GB.
Ryzen 3 1200 AF.
Galax B450M.
Kingston 250 GB M.2 SSD.
MLD 240 GB SATA SSD.
Aerocool VX Plus 350W.

Söyleyeyim ki sistemden memnunum. Ancak değer artması için az biraz yükseltme yapmak istiyorum. 15 Mart'da elime 500 TL geçecek. İşlemcimi de satsam neredeyse 1100 TL'ye işlemci alabilirim ancak ben ilk önce PSU'yu ve ekran kartını değiştirmek istiyorum.
Şu anki hedefim RX 6600. biliyorum darboğaz mevcut ancak bildiğim kadarıyla sisteme zarar vermiyor. En azından böyle 6 ay gider mi sizce? Ayrıca FPS oyunlarında sıkıntı yaratır mı?
Eğer mantıklı bir açıklama yapacak olan çıkarsa elimdeki Redragon K552'yi de satabilirim. 700 TL oradan çıkabilir.
Biliyorum ki hâlâ bütçem çok az. İşte bu yüzden buradayım ve tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum. Hangi hamleyi yaparsam daha mantıklı olur? Bu sistemle devam mı etmeliyim? Gözüm kulağım sizde.

GTX 1060 6 GB da hoşuma gitti.
Depolama, oyun performansını ve genel sistem kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Grafik ayarlarınızı etkilemeyecektir ancak eski bir sabit disk sürücüsü (HDD) kullanıyorsanız oyun yüklenirken daha uzun yükleme süreleri veya takılmalar ile karşılaşabilirsiniz.

Kaynak: Bilgisayarımı Darboğaza Sokan Donanım Hangisi? - Intel.

Darboğaz oluyorsa bence vazgeçin çünkü çıldırtır insanı. Bence RX 6600 alıp bir kenara koyup GTX 1050 Ti ile şimdilik devam edin. İşlemci alacak parayı da bulduğunuzda alın.

Oyunda sık sık FPS drobu ve düşük FPS yaşarsınız.

Eğer şu an sahip olduğun PSU alacagin işlemciye yetiyorsa önce işlemci mantıklı olur.
Ekran kartını da hesaba katarsanız (GTX 1050 Ti) fazlasıyla yetersiz. Öyle bir konuşuyorsunuz ki kesin olarak yetecekmiş gibi.

Şimdiden söyleyeyim PSU yetersizliği yaşarsa sorumluluğu ben değil siz üstleneceksiniz.

Peki benim PSU kaça gider hocam. Ve hangi Psu'yu önerirsiniz?
PSU olarak aşırı ucuz olan PSU'lardan kaçının çünkü PSU yanarsa vb. Tüm sisteminiz yanar pc'ye yazık olur hatta ortada yazık olacak bir sistem bile kalmayabilir. En azından ortalama markalar (Gamepower, Cooler Master, Corsair gibi) markaları tercih edin. Bütçenizi biraz arttırırsanız FSP gibi kaliteli markalara yönelin. Gamebooster gibi PSU'lara yaklaşmayın bile. Sizin elinizdeki PSU 300 400 TL'ye gider gibi geliyor çünkü sıfır fiyatı düşük ancak kaliteli bir PSU'nuz var.

En az 600w PSU almanızı öneriyorum. En en düşük derseniz sınır 550w daha düşüğü sorun yaratabilir. Alabilecekseniz ucuz diye 550w almayın çünkü RX 6600 minimum 550 istiyor. İşlemci vb bunları da katarsak 600 yeterli diyebiliriz.

PSU olarak aşırı ucuz olan PSU'lardan kaçının çünkü PSU yanarsa vb. Tüm sisteminiz yanar pc'ye yazık olur hatta ortada yazık olacak bir sistem bile kalmayabilir. En azından ortalama markalar (Gamepower, Cooler Master, Corsair gibi) markaları tercih edin. Bütçenizi biraz arttırırsanız FSP gibi kaliteli markalara yönelin. Gamebooster gibi PSU'lara yaklaşmayın bile. Sizin elinizdeki PSU 300 400 TL'ye gider gibi geliyor çünkü sıfır fiyatı düşük ancak kaliteli bir PSU'nuz var.

En az 600w PSU almanızı öneriyorum.
Evet Psu markam kaliteli bir marka. Psu'lar dan azda olsa anlıyorum. Gsçamepower'de alınmaz hocam. En azından benim düşüncem öyle. Diğer dediğiniz her şeye katılıyorum. Şimdi Psu araştırmam gerekecek. Çünkü ne yaparsam yapayım sistemi hangi şekilden yükselirsem yükselteyim ilk PSU'dan başlamam gerek. İkinci elde temiz bakmaya çalışacağım. İkinci el önerirmisiniz?

Geri
Yukarı