GTX 1050 Ti sistemde hangi parça değişmeli?

mirigo

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, başlıktan da görmüş olduğunuz gibi sistemimde hangi parçayı hangi ürünle değiştirmem gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem: Ryzen 5 1500X.
GTX 1050 Ti.
16 GB RAM.
240 GB SSD.
1TB HDD.
B350M-PRO VD Plus anakart.

Şahsen ben işlemci değişikliğinin daha isabetli olacağını düşünüyorum. Fakat hangi işlemci konusunda kararsızım. Sizce hangi parça değişmeli ve yerine ne gelmeli?
Şimdiden teşekkürler.

Ben R5 1600 AF + GTX 1050 Ti kullanıcısı olarak ekran kartınızı değiştirmenizden yanayım. Çünkü günümüzdeki yüksek grafikli oyunlarda 1050 Ti düşük kalıyor.

İşlemci değişimi olası bir ekran kartı değişikliğinden daha hızlı ve daha kolay gibi duruyor şu durumda ekran kartı fiyatlarını ve işlemci fiyatlarını göz önünde bulundurursak işlemci bir tık önde fakat hangi işlemciyi tercih etmeliyim kararsızım.

GPU ve CPU değişse daha iyi olur. Tek parça değişimi yapacaksanız işlemciden yanayım. Ağır oyunlar oynamadığınızı varsayıyorum. İşlemci daha önemli bir bileşen. Günlük yapılan işlemlerde CPU performansı çok önemlidir.
Hocam işlemci tavsiyesi yapabilirseniz çok iyi olur.

Ben R5 1600 AF + GTX 1050 Ti kullanıcısı olarak ekran kartınızı değiştirmenizden yanayım. Çünkü günümüzdeki yüksek grafikli oyunlarda 1050 Ti düşük kalıyor.

Aynı şekilde ekran kartı tavsiyesi de çok iyi olur.

Son düzenleme:
İşlemci değişimi olası bir ekran kartı değişikliğinden daha hızlı ve daha kolay gibi duruyor şu durumda ekran kartı fiyatlarını ve işlemci fiyatlarını göz önünde bulundurursak işlemci bir tık önde fakat hangi işlemciyi tercih etmeliyim kararsızım.

Hocam işlemci tavsiyesi yapabilirseniz çok iyi olur.

Aynı şekilde ekran kartı tavsiyesi de çok iyi olur.
Bütçeniz ne kadar? Eğer yetiyorsa RX 6500 XT veya RX 6600 önerebilirim.

Bütçeniz ne kadar? Eğer yetiyorsa RX 6500 XT veya RX 6600 önerebilirim.

Hocam NVIDIA cephesindeki muadilleri nedir ve NVIDIA cephesini önerir misiniz?

R5 3600 oluyor. Fakat BIOS güncellemesi yapman gerekiyor. Diğer işlemciler anakarttan dolayı eski nesil güçsüz modeller.

Bu anakartla alabileceğim maksimum işlemci R5 3600 mi? BIOS Update dahil şekilde.

Bu anakartla alabileceğim maksimum işlemci R5 3600 mi? BIOS Update dahil şekilde.

Maksimum değil tabii ki. Bütçe belirtmediğin için yeterli olacağını düşündüm senin için.
Bu sayfadan işlemcileri görebilirsin.

Hocam NVIDIA cephesindeki muadilleri nedir ve NVIDIA cephesini önerir misiniz?

Yanlış olmasın ama bildiğim kadarıyla RX 6500 XT, GTX 1650 ile GTX 1660 arasında, RX 6600 ise GTX 3060 dengi bir kart hocam. Ayrıca tabiki NVIDIA öneririm ama model karşılaştırması yapıp uygun fiyatlı olanı almanız daha sağlıklı olur.

Yanlış olmasın ama bildiğim kadarıyla RX 6500 XT, GTX 1650 ile GTX 1660 arasında, RX 6600 ise GTX 3060 dengi bir kart hocam. Ayrıca tabii ki NVIDIA öneririm ama model karşılaştırması yapıp uygun fiyatlı olanı almanız daha sağlıklı olur.

Hocam şahsen ekran kartı fiyatları düşmüşken RTX 2060 gönlümden geçen fakat bu durumda işlemci değişikliği şart olacak gibi sizlerin düşüncesiyle hareket etmek istiyorum R5 1500X RTX 2060'a yeterli olursa ekran kartı değiştirmeyi düşünüyorum. Eğer işlemci de değişecekse ekran kartından biraz kısmak gerekebilir.

Geri
Yukarı