GTX 1050 Ti Sistemin Aniden Yeniden Başlaması

realdgnc

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bir ay önce falan yeni bir sistem topladım. Şu zamana kadar sorun yoktu (varsa bile denk gelmedim) ama son 1-2 haftadır bilgisayar herhangi bir uyarı, bildirim, belirti vs... vermeden aniden kapanıyor ve hiç bir şey olmamış gibi yeniden açılıyor. Açıldığında da Windows herhangi bir hata iletisi vs... vermiyor. Sizce bu sorun neden kaynaklı olabilir? Nerede yanlış yaptıysak böyle bir hata ile karşılaşabiliriz? Ben power'ın kendisinden ve anakarta olan bağlantılardan şüpheleniyorum. Yazılımsal olma ihtimaline karşın bunu test edebileceğim bir yazılım var mı?

Bu arada sistem şu şekilde:

Anakart bağlantılarını kontrol et. Bana iki parçadan biri sıkıntılı gibi geldi ya psu ya da anakart(duşük ihyimal). Bir de PC'yi farklı prizde calıştır bakalim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart bağlantılarını kontrol ettim. Sorun yok gibi. Aynı prizde eski sistemi kullanıyordum ama sorun yoktu. Yeni sistemde böyle bir arıza meydana geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim eski sistemde fanlar bozulunca aynı durumla karşılaşmıştım.
Fanları kontrol edin çalışmayan fan varsa çalıştırın.
Bir de kasa modelini belirtin.
Kasada işlemci, power ve ekran kartı fanları dışında 1 adet egzos fanı çalışıyor. Onda da sorun yok. Ama kendi kablosunun soket kısmında bir temassızlık var arada kendiliğinden duruyordu fakat onu da belirli bir açıdan sabit tutturdum ve sorunsuz çalışıyor. Eğer fanların çalışmasından kastınız sıcaklık ile alakalı ise sitemin sıcaklığı 60'a bile gelmiyor.

Kasada işlemci, power ve ekran kartı fanları dışında 1 adet egzos fanı çalışıyor. Onda da sorun yok. Ama kendi kablosunun soket kısmında bir temassızlık var arada kendiliğinden duruyordu fakat onu da belirli bir açıdan sabit tutturdum ve sorunsuz çalışıyor. Eğer fanların çalışmasından kastınız sıcaklık ile alakalı ise sitemin sıcaklığı 60'a bile gelmiyor.
Sistem bende de 35 derecede kapanıyordu düzgün hava akışı sağlıyamadığından.

Afterburner gibi bir programla takip edersiniz sıcaklık değerini. Fan takmadan da sadece kasanın kapağını açarak da deneyebilirsiniz.

Afterburner gibi bir programla takip edersiniz sıcaklık değerini. Fan takmadan da sadece kasanın kapağını açarak da deneyebilirsiniz.
Bilgisayarı ilk açtından hemen sonra CPUID HWMotinor adlı program ile saatlerce oyun oynadıktan sonra ısı değerlerine baktım. İşlemci nax 57 ekran kartı max 37 ve anakart max 50 civarındaydı.

Bu arada sistemi AIDA64 ile test ettim ve pc kapanmadı. Ayrıca test boyunca sistemin sıcaklık değerlerini kontrol ettim ve anormal bir ısınma değeri olmadı. Sıcaklar değerli ise şu şekilde;

Anakart 6 farklı noktadan sıcaklık değeri aldı ve max 71'i gördü
İşlemci max 65 derece
Ekran kartı max 52 derece
WD 1 TB Blue HDD 38 derece
Samsung 500 GB HDD 33 derece

Test sonucu aşağıdaki gibidir;

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı