GTX 1050 Ti ve i3 7100 Darboğaz

Bosskurt

Hectopat
Yeni bir sistem topluyorum. Sistem asagidaki gibi yalnız bir sıkıntım var. Butcem yeterli değil. Kasa da almam gerek. Islemciden mi kıssam bilemedim. Islemciden kisacak olsam "i3 7100" ile darboğaz yaşar miyim? GTA5, BF1 tarzi oyunlarda rahat olur muyum? Simdiden teşekkürler.

1487335173519.png
1487335180277.png

Aşırı sıkıntılı bir darboğaz yaşamazsın. İşlemcini sonra para biriktirip güncellersin. Oyun odaklı bir sistem için en mantıklı hareket ekran kartına en iyi bütçeyi ayarlamaktır.
Vatan şart değilse teknobiyotik, invemtus, sinerji gibi sitelerden toplamayı dene.

İşlemciyi şimdilik g4560 alabilirsiniz, anakartı da aynı fiyata b250m alabilirsiniz bu şekilde kaby lake için bios güncellemesi yapmanıza gerek kalmaz, işlemciden artan parayla da güzel bir kasa alabilirsiniz.Yine de aklınızda işlemciye dair soru işaretleri kalırsa g4560 ve gtx1050 ti ile gta5 bf1 oyunlarıyla yapılan testlere bakabilirsiniz internetten.Pek bir sorun olacağını sanmıyorum.

Almışken işleminizi i5 almanızı tavsiye ederim. Çünkü sonradan işlemci yükseltmek ekran kartına göre daha zor oluyor. Pentium almanı önermem boşuna bir işlemci masrafı çıkarırsın. Zaten dolar yüksek biraz daha bekleyip ve daha farklı sitelerden alışveriş yaparsanız bir şeyden kısmanıza gerek kalmaz.

Almışken işleminizi i5 almanızı tavsiye ederim. Çünkü sonradan işlemci yükseltmek ekran kartına göre daha zor oluyor. Pentium almanı önermem boşuna bir işlemci masrafı çıkarırsın. Zaten dolar yüksek biraz daha bekleyip ve daha farklı sitelerden alışveriş yaparsanız bir şeyden kısmanıza gerek kalmaz.
i5 elbet iyi olur fakat gtx 1050 gibi bir karta i5 6500 takmak biraz fazla kaçar hele oyun içinse. i3 7100 de bir sorun çıkartmaz fakat g4560 de alınabilir. İkisi arasında 3-5 fps fark var. İki kat da fiyat.

Bence işlemciden kısma gerekirse ssd sonraya bırak. Ayrıca ürünleri de farklı sitelerden araştırmanızı da tavsiye ederim iyi düşünün sonradan pişman olmayın.

i5 elbet iyi olur fakat gtx 1050 gibi bir karta i5 6500 takmak biraz fazla kaçar hele oyun içinse. i3 7100 de bir sorun çıkartmaz fakat g4560 de alınabilir. İkisi arasında 3-5 fps fark var. İki kat da fiyat.
Sence 3-5 FPS için iki kat fiyat farkı koyarlar mıydı? Kendimden biliyorum G3220 ve H81M-Plus anakart almıştım sonra işlemci yetmedi. i5 4690k aldım bu seferde anakart i5 4690k'yı çalıştırmadı sitesinde destek verildiği halde. H97-Plus aldım elimde şuanda boşta G3220 ve H81M-Plus var. Eğer arkadaş G4560 alırsa ilerde mecburen yenilemek zorunda kalacak. GTA ve BF1 işlemciye aşırı derecede yüklenen oyunlar. 30-45 FPS arasında takıntısız oynarsın fakat ayarları düşüreyim de FPS artsın gibi seçeneğin olmaz. 60-70FPS gibi değerlerde FPS dropları yaşanıyor fareyi çevirdikçe oyun kasıyor. Mesela ben GTX650Ti Boost ve G3220 işlemci ile GTA 5'te 35FPS'i geçtikten sonra oyunda aşırı derecede FPS dropları oluyordu. Youtube'daki testlerde çok hissedilmeyebilir fakat gerçek hayatta 60Herz monitörde her şey ortaya çıkıyor.

Sence 3-5 FPS için iki kat fiyat farkı koyarlar mıydı? Kendimden biliyorum G3220 ve H81M-Plus anakart almıştım sonra işlemci yetmedi. i5 4690k aldım bu seferde anakart i5 4690k'yı çalıştırmadı sitesinde destek verildiği halde. H97-Plus aldım elimde şuanda boşta G3220 ve H81M-Plus var. Eğer arkadaş G4560 alırsa ilerde mecburen yenilemek zorunda kalacak. GTA ve BF1 işlemciye aşırı derecede yüklenen oyunlar. 30-45 FPS arasında takıntısız oynarsın fakat ayarları düşüreyim de FPS artsın gibi seçeneğin olmaz. 60-70FPS gibi değerlerde FPS dropları yaşanıyor fareyi çevirdikçe oyun kasıyor. Mesela ben GTX650Ti Boost ve G3220 işlemci ile GTA 5'te 35FPS'i geçtikten sonra oyunda aşırı derecede FPS dropları oluyordu. Youtube'daki testlerde çok hissedilmeyebilir fakat gerçek hayatta 60Herz monitörde her şey ortaya çıkıyor.
G3220 işlemci ile kaby lake g4560 ı bir mi tuttunuz ?

@Salihişte Ya kardeşim yine mi sen? Daha birkaç gün önce yine başka bir konu altında böyle şeyler yazdın da o kadar anlattık sana testleri gösterdik sonra da forumda kimseyi yanlış bilgilendirme dedik, illa şikayet mi edelim?

Tehdit etmendense şikayeti tercih ederim. Ben tecrübemi paylaştım zoruna giden nedir? İşlemciden kısmasını önermiyorum dedim ve tecrübemi yazdım yanlış olan şey nedir yani? Bende test sonuçlarına göre almıştım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı