GTX 1050 Ti ve i3 8100 Düşük Performans Sorunu

Kağan Çulha

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 ay önce içinde i3 8100 ve GTX 1050 Ti olan bir PC satın aldım fakat çoğu oyunda sorun yaşıyorum. Örneğin PUBG, Rainbow Six Siege gibi oyunlarda. İşlemci kullanımım bazen %80'lerde dolaşıyor bazen de %100 oluyor fakat ekran kartı kullanımım her zaman %50 ve %60 civarlarında. Ayarları full ultra alırsam GPU kullanımı %99 oluyor fakat o zaman da FPS 30'lara kadar iniyor. Normalde internetten baktığım testlerde ultra ayarlarda 50 FPS civarlarında dolaşması gerekirken bile benim bilgisayarımda çok düşük kalıyor. Özellikle bilgisayarı zorlayan oyunlarda GPU kullanımı %50'lerde dolaşırken CPU kullanımı %100 oluyor ve farem takılmaya başlıyor ve oyun oynanamaz hale geliyor. Ayarları ne kadar düşürürsem oyun o kadar kasıyor ve GPU kullanımı düşüyor. Yanlış yazdıysam kusura bakmayın 2 aydır bu soruna çözüm bulmaya çalışıyorum bir türlü çözemedim artık çabalayacak halim kalmadı, en son size danışmak istedim. Ne kadar format atsam da düzeltemedim.

Bilgisayarın bütün parçaları:
  • Intel Core I3 8100
  • MSI GTX 1050 Ti Gaming X
  • Samsung 8GB DDR4 2400 MHz
  • MSI Z370 Krait Gaming
  • Zalman ZM600-LX 600 Watt 80+ Plus

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 2 ay önce içinde i3 8100 ve GTX 1050 Ti olan bir PC satın aldım fakat çoğu oyunda sorun yaşıyorum. Örneğin PUBG, Rainbow Six Siege gibi oyunlarda. İşlemci kullanımım bazen %80'lerde dolaşıyor bazen de %100 oluyor fakat ekran kartı kullanımım her zaman %50 ve %60 civarlarında. Ayarları full ultra alırsam GPU kullanımı %99 oluyor fakat o zaman da FPS 30'lara kadar iniyor. Normalde internetten baktığım testlerde ultra ayarlarda 50 FPS civarlarında dolaşması gerekirken bile benim bilgisayarımda çok düşük kalıyor. Özellikle bilgisayarı zorlayan oyunlarda GPU kullanımı %50'lerde dolaşırken CPU kullanımı %100 oluyor ve farem takılmaya başlıyor ve oyun oynanamaz hale geliyor. Ayarları ne kadar düşürürsem oyun o kadar kasıyor ve GPU kullanımı düşüyor. Yanlış yazdıysam kusura bakmayın 2 aydır bu soruna çözüm bulmaya çalışıyorum bir türlü çözemedim artık çabalayacak halim kalmadı, en son size danışmak istedim. Ne kadar format atsam da düzeltemedim.

Bilgisayarın bütün parçaları:
  • Intel Core I3 8100
  • MSI GTX 1050 Ti Gaming X
  • Samsung 8GB DDR4 2400 MHz
  • MSI Z370 Krait Gaming
  • Zalman ZM600-LX 600 Watt 80+ Plus

Hocam sorunu çözdünüz mü? Ben de aynı sorunla karşı karşıyayım ve çözüm bulamıyorum.

Eski bilgisayarımdan aldım fakat eski bilgisayarımdan almadan 1 ay önce satın almıştım bir sorunu yoktu. Ayrıca oyunları ayrıca SSD ye yükleyerek oynadım bir fark olmadı.
Bu arada sorunun bir videosunu çekmiştim youtube'ye yükledim bir örnek olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yaklaşık 10-15 oyunda uzun bir süre denedim, Nvidia control panel üzerinden ayarlara baktım onları denedim bir sonuca ulaşamadım, eski driverları yüklemeyi denedim birşey değişmedi, farklı PSU ile denedim yine birşey değişmedi.

Değişik bir durum İ3 8100 işlemciyi şuan B360M PRO VH MSİ anakart ve RX580 asus ile kullanıyorum işlemci kullanımı PUBG en ultra ayarlarda %60larda ekran kartını %100 olarak kullanıyor düşük ayarlarda %70 işlemci civarında kullanıyor 1050Tİ ile çok garip olmuş imkansızları zorlamışsın kardeşim RX580 ile en iyi işlemciye abanan oyunlarda bile 2 3 FPS kaybı yaşatır o işlemci darboğaz söz konusu olmuyor fazla anlayamadım açıkçası.
Driverları kontrol et çunki ben RX580i taktım PUBG girdim FPS 30larda seyretti takılıyo falan bi garip oldum moralim çok bozulduydu darboğaz yapıyor diye sonra driverları bi güncelledim kartı daha okumamış pc bir anda kendine geldi eski sürümlerdede yapar 1050Tİ ile dediklerin çok mantıksız driverlarınızı güncel tutun varsa silin komple en güncelini indirip kapatıp açın bilgisayarları.

Son düzenleme:
Aynı sorun bende de var GTA 5 en azından ağır bir oyun denebilir. Bende daha düşük sistem isteyen oyunlarda bile sorun yaşıyorum anlık fps düşmeleri kasmaya sebep oluyor. Sorunu çözebildin mi?

BIOS'unuzu güncelleyin ve temiz Windows 10 kurulumu yapın. Ardından sürücülerinizi sitelerinden tek tek indirerek kurun. Sisteminizde zararlı yazılım bulunduğunu düşünüyorum. Driver booster vs. gibi programlardan kesinlikle uzak durun. Bu gibi programlar tehlike saçıyor. Kaynağı belli olmayan program kullanmayın kesinlikle.

Geri
Yukarı