Çözüldü GTX 1050 Ti ve I5-7300HQ PUBG düşük FPS sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DeathStroke123

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Polis Memuru
PUBG'de önceden 70-80 FPS alıyordum. Aradan 4-5 ay geçti tekrardan yükleme kararı aldım. Yükledim ve 45 FPS'lerde geziyordu ve çözüm aramaya başladım ama bir türlü çözüm bulamadım. Nasıl eski haline getirebilirim?
Not: Fanlar vs. yeni temizlendi.

Sistem özellikleri:
GTX 1050 Ti (2 GB)
8 GB RAM 2400 MHz.
1 TB HDD.
Intel Core i5 7300HQ.

Çözüm
Kusura bakmayın dün çok vaktim yoktu açıklayıcı yazamadım, HQ işlemciler ısındığı için CPU frekansını düşürüyor. Benim kullandığım laptopta da 7700HQ işlemci var ve aynı sorundan muzdariptim.
Throttlestop programını kullanarak bu sorunu çözdüm artık ısınsa bile CPU frekansını düşürmüyor.
Örneğin GTA 5 ilk açıldığı sıralar 60 FPS oynatırken 20 dakika sonra FPS 40 civarına düşüyordu bu program sayesinde CPU frekansını en üst düzeyde çalıştırarak sabit FPS almanızı sağlıyor.

Uyarı: Ayarları internetten bakarak yapmanı tavsiye ederim, CPU sürekli en üst düzeyde çalışacağı için sıcaklık artacaktır.
@Dreamon hocam RAM'i 16 ya çıkarıp. Bir güzel içini tozlarını, termal macununu falan yenileyip, ThrottleStop programıyla işlemciyi undervolt edip, ekran kartını da MSI Afterburner programıyla undervolt edip, ekran kartını en fazla uzun kullanım sonrası 65 dereceye ulaştırıp, işlemciyi de en fazla 74 dereceye ulaştırıp, bilgisayarımı aldıktan 2 sene sonrasın da bilgisayarlarla ilgili bilgilerim arttıkça nihayet tam performansta kullanmaya başladım. PUBG'de FPS değerlerim textures, anti aliasing, orta ayarlarda ve keskinleştirme açık şu şekildedir; Erangel en az 70 FPS en fazla 105, Miramar en az 67 FPS en fazla 90 civarı, sanhok en az 72 FPS en fazla 110, Vikendi'yi daha test etmedim. Üstelik oyunda işlemci kullanımı 70'lerde geziyor. FPS droplarda yok denecek kadar az 1 kere falan FPS düşmesi yiyorum. @tloji hocam sizi de bilgilendireyim istedim. İsterseniz undervolt ayarlarımı size tek tek atarım hocam.

Bende de aynı sistem var undervolt ayarlarını gösterebilir misin benim şu an sıcaklık değerlerim normal olmasına rağmen(60 GPU 65-70 CPU) drop yiyorum kırılmalar oluyor.

Dosya Ekleri

• Adsızsaffaw.png
    Adsızsaffaw.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 45
  • Adsıasdadsz.png
    Adsıasdadsz.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 33
  • Adsızss.png
    Adsızss.png
    994,5 KB · Görüntüleme: 44
Hocam benim değerlerim şöyle bir problem olur mu sence.Bu undervolt overclock tarzı şeylereden pek anlamıyorumda.

Dosya Ekleri

• resim_2021-02-19_190202.png
    resim_2021-02-19_190202.png
    268,9 KB · Görüntüleme: 39
@Kajuistaken hocam sizin işlemci Turbo modda çalışmıyor. Sebebini anlayamadım doğrusu?

Hocam evet ben belirli bir frekansa sabitledim Turbo modu açtığım zaman 75-80 derecelere kadar uzanıyor ondan sizin verdiğiniz ayarları yapmakta biraz tedirginin.
@Kajuistaken hocam sizin işlemci Turbo modda çalışmıyor. Sebebini anlayamadım doğrusu?

Hocam bir de Valorant oynuyor iseniz kaç FPS alıyorsunuz ayarlar ile birlikte.

Geri
Yukarı