GTX 1050 Ti vs GTX 1060 3 GB vs GTX 1060 6 GB

thebaros25

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sistem topluyorum, bütçe sürekli yükseliyor. Herkesin dediği bir şey var ekran kartından kısma diye ama yinede başlıkta belirttiğim 3 ekran kartından 1050Ti-1060 3GB-1060 6GB arasında uçurum var mı ?
Hedefim PUBG için sistem toplamak.

Son düzenleyen: Moderatör:
1050 TI ile 1060 3GB arasında dağlar kadar fark olmasada 1060 6GB ile fark var kısacası @fryzen ninde dediği gibi RX 580 almalısın.
RX 580 > GTX 1060 6GB > GTX 1060 3GB > GTX 1050 TI

PUBG için sistem toplayacakan öncelikle SSD'li bir sistem topla, HDD'de biraz küçük takılmalar olabiliyor. RAM ise 8GB sınırında çalışıyor 12GB yada 16GB RAM alıp kullan. İşlemci olarak en az i5 al.

Ekran kartı olarakta; PUBG oynayacaksan zaten öyle çok yüksek grafik ayarlarında açıp oynama oyunu. Optimizasyonu kötü olduğu için birincisi oyun kasacak, ikincisi ise grafik yüksek olması çok bir artı getirmiyor oyuna. Yani grafikler en yüksekte olduğu zaman daha fazla adam öldürme olmuyor, tam aksine grafikler düşük olunca daha rahat oluyor. Bu benim şahsi görüşüm.

GTX 1050ti 1080p oyunculuk için ideal bir kart. Yok ben başka oyunlarda oynarım, yeni çıkacak oyunlarda oynayacağım diyorsan GTX 1060 al fakat GTX 1060 dahi yeni çıkan oyunlarda tüm ayarları en yüksek ayarlarda açamıyorsun. Ben GTX 1060 kullanıyorum o yüzden biliyorum.

GTX 1060 3GB ile 6GB arasında çok büyük bir fark yok. 3GB modelinde sadece kaplama ayarlarını (texture) bir en üst kademeye alamıyorsun o kadar bazı oyunlarda. Azda bir performans farkı var tabiki.

Son düzenleme:
PUBG için sistem toplayacakan öncelikle SSD'li bir sistem topla, HDD'de biraz küçük takılmalar olabiliyor. RAM ise 8GB sınırında çalışıyor 12GB yada 16GB RAM alıp kullan. İşlemci olarak en az i5 al.

Ekran kartı olarakta; PUBG oynayacaksan zaten öyle çok yüksek grafik ayarlarında açıp oynama oyunu. Optimizasyonu kötü olduğu için birincisi oyun kasacak, ikincisi ise grafik yüksek olması çok bir artı getirmiyor oyuna. Yani grafikler en yüksekte olduğu zaman daha fazla adam öldürme olmuyor, tam aksine grafikler düşük olunca daha rahat oluyor. Bu benim şahsi görüşüm.

GTX 1050ti 1080p oyunculuk için ideal bir kart. Yok ben başka oyunlarda oynarım, yeni çıkacak oyunlarda oynayacağım diyorsan GTX 1060 al fakat GTX 1060 dahi yeni çıkan oyunlarda tüm ayarları en yüksek ayarlarda açamıyorsun. Ben GTX 1060 kullanıyorum o yüzden biliyorum.

GTX 1060 3GB ile 6GB arasında çok büyük bir fark yok. 3GB modelinde sadece kaplama ayarlarını (texture) bir üst kademeye alamıyorsun o kadar bazı oyunlarda. Azda bir performans farkı var tabiki.
upload_2017-11-15_1-0-31.png

Bu sistem nasıldır

Yeterli bir sistem fakat ben olsam GTX 1060 3GB yada GTX 1050ti alıp işlemciyi 8.nesil i5 yapardım. 8.nesili destekleyen anakartlar biraz pahalı ama zaten 3-4 sene içinde ekran kartını değiştirirsin. O zamana kadar yeterli olur GTX 1060 3G yada GTX 1050ti.

8.nesil işlemciler i5'ler 6 çekirdekli, 7.nesiller ise 4 çekirdekli. Şu anda 4 çekirdekli işlemciler yeterli fakat sınırda çalışıyor (%90-95) bazı online oyunlarda, 8.nesil alsan ve ilerde ekran kartını da değiştireceğin zaman daha rahat olur bence. Ama sen bilirsin bu sistemde güzel.

Yeterli bir sistem fakat ben olsam GTX 1060 3GB yada GTX 1050ti alıp işlemciyi 8.nesil i5 yapardım. 8.nesili destekleyen anakartlar biraz pahalı ama zaten 3-4 sene içinde ekran kartını değiştirirsin. O zamana kadar yeterli olur GTX 1060 3G yada GTX 1050ti.

8.nesil işlemciler i5'ler 6 çekirdekli, 7.nesiller ise 4 çekirdekli. Şu anda 4 çekirdekli işlemciler yeterli fakat sınırda çalışıyor (%90-95) bazı online oyunlarda, 8.nesil alsan ve ilerde ekran kartını da değiştireceğin zaman daha rahat olur bence. Ama sen bilirsin bu sistemde güzel.

Bu sisteme i5 8400 ekleyip anakartı da z370 gibi bişey yapıp geri kalanı sabit mi tutayım yoksa ileride 1060 6GB zayıf kalacağından şimdilik daha düşüğünü alıp ilerde yükseltmek mi mantıklı.

i5-8400 ve z370 yaparsan ilerki yıllar için biraz daha iyi olur. Ekran kartı olarak GTX 1050ti yeterli olur PUBG için ama ben biraz daha yüksek fps istiyorum dersen GTX 1060 al.

PUBG için 3GB modeli bile yeterli olur aslında, 6GB'lık modeli gereksiz. Zaten en yüksek grafiklerde açmaya gerek yok, o yüzden PUBG için 6GB modeli gereksiz.

Kasayı 500Watt'lık bir kasa seçebilirsin. Ben i7-4790 ve GTX 1060 6GB'ı bile 500Watt ile kullanıyorum. O kasa hakkında bilgim yok ama fazla bile 600Watt.

Bunlar dışındakiler kalabilir.

Uygun fiyatlı 60Hz bir monitör varsa değiştirebilirsin. Free-SYNC özelliği Nvidia kartlarda açılamayacağı için bu özelliği kullanamayacaksın. Ama ilerde AMD ekran kartı kullanırım dersen o monitörü düşünebilirsin.

Daha uygun fiyatlı 2400MHz RAM'ler varsa seçebilirsin. Fiyatlar hakkında pek bilgim yok o yüzden bu şekilde tavsiye verebiliyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı