Çözüldü GTX 1060 6G GTA 5 %50 GPU Kullanımı Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

xLykia

Kilopat
Daha fazla  
GTX 1060 6 GB MSI modeli var elimde yanında da işlemci olarak i5 6500, RAM olarak 8 GB HyperX kullanıyorum. Fakat MSAA x8'de iken de %100 kullanımda 60 FPS alıyorum. MSAA kapalı iken %50 kullanım ile 60 FPS alıyorum, bunu nasıl %100 kullanıma çıkartabilirim acaba? Yardımcı olabilir misiniz? VSync kapalı durumda oyun içi ayarlarda.

Çözüm
Oyun ayarlarında V-Sync açık olduğu için ekran kartınız 60 FPS'yi vermesi için ne gerekirse yapar. Yani mevcut grafik ayarlarınız 60 FPS için GPU'nuza yüzde 50 yük bindirerek altından kalkıyor demek oluyor bu. Ama MSAA'yı arttırdığınız zaman GPU'ya binen yük arttığı için bu sefer GPU 60 FPS için %100 kullanımda oluyor. Şayet oyunlarda V-Sync'i kapatırsanız FPS sınırlaması olmadığından oyun hangi grafik ayarında olursa olsun GPU %100 çalışacaktır.

Yorumunuz için teşekkürler, fakat zaten V-Sync kapalı durumda problemim de bu zaten.

Bu problemin çözümünü de 8 GB RAM takviye ederek çözdüm, yazayım dedim.
Monitör ve kullandığınız çözünürlük nedir? Oyun ayarlarının hepsi ultrada mı? Ve bu sorun başka oyunlarda da var mı?
Bu sorun başka oyunlardada rastlıyorum 1080p çözünürlük 720 ye de çeksem %50 kullanıyor %100 gormedım hiç Grafikler ultrada evet, düşürdüğüm zaman da aynı fpsyi alıyorum yükseltince de aynı fps'i alıyorum.

Bu sorun başka oyunlardada rastlıyorum 1080p çözünürlük 720 ye de çeksem %50 kullanıyor %100 gormedım hiç Grafikler ultrada evet, düşürdüğüm zaman da aynı fpsyi alıyorum yükseltince de aynı fps'i alıyorum.
Oynadığınız oyunlar orijinal diye düşünüyorum. Sisteminize sizin bilmediğiniz virüsler bulaşmış olabilir. Temiz bir format atıp en güncel sürücüyü yükleyin. Sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

Oynadığınız oyunlar orijinal diye düşünüyorum. Sisteminize sizin bilmediğiniz virüsler bulaşmış olabilir. Temiz bir format atıp en güncel sürücüyü yükleyin. Sorun büyük ihtimalle çözülecektir.
Evet oynadığım oyunlar orijinal , fakat sebebini hâla anlayamadım , %99 kullanıyor sorun yok fakat MSAA kapattığımda %50-60 kullanımlara düşüyor. Nvidia üzerinde yapmam gereken ayar var mı acaba? Orada falan VSync açık olabilir mi

Evet oynadığım oyunlar orijinal , fakat sebebini hâla anlayamadım , %99 kullanıyor sorun yok fakat MSAA kapattığımda %50-60 kullanımlara düşüyor. Nvidia üzerinde yapmam gereken ayar var mı acaba? Orada falan VSync açık olabilir mi
Öyle bir şey olduğunu pek sanmıyorum. Çünkü GTX 1060 ve i5 6500 bende kullanıyorum. Tabii ki siz ekstra bir şey yapmadıysanız.
Dediğim gibi format atıp ekran kartının en güncel sürücüsünü yükleyin.

Öyle bir şey olduğunu pek sanmıyorum. Çünkü GTX 1060 ve i5 6500 bende kullanıyorum. Tabii ki siz ekstra bir şey yapmadıysanız.
Dediğim gibi format atıp ekran kartının en güncel sürücüsünü yükleyin.
Dün yaşadığım probleme çok şaşırdım , oynarken kasmaktan oynayamadım 1 dakikada bir falan drop yedim , %55 kullanıma düştü hemde MSAA x8 iken. Taban olarak %24 kullanımlara kadar düştüğüm oldu. ve sistemi daha yeni Windows 10 formatladım.

Oyun ayarlarında VSYNC açık olduğu için ekran kartınız 60 FPS'yi vermesi için ne gerekirse yapar. Yani mevcut grafik ayarlarınız 60 FPS için GPU'nuza yüzde 50 yük bindirerek altından kalkıyor demek oluyor bu. Ama MSAA'yı arttırdığınız zaman GPU'ya binen yük arttığı için bu sefer GPU 60 fps için %100 kullanımda oluyor. Şayet oyunlarda VSYNC'i kapatırsanız FPS sınırlaması olmadığından oyun hangi grafik ayarında olursa olsun GPU %100 çalışacaktır.

Oyun ayarlarında V-Sync açık olduğu için ekran kartınız 60 FPS'yi vermesi için ne gerekirse yapar. Yani mevcut grafik ayarlarınız 60 FPS için GPU'nuza yüzde 50 yük bindirerek altından kalkıyor demek oluyor bu. Ama MSAA'yı arttırdığınız zaman GPU'ya binen yük arttığı için bu sefer GPU 60 FPS için %100 kullanımda oluyor. Şayet oyunlarda V-Sync'i kapatırsanız FPS sınırlaması olmadığından oyun hangi grafik ayarında olursa olsun GPU %100 çalışacaktır.

Yorumunuz için teşekkürler, fakat zaten V-Sync kapalı durumda problemim de bu zaten.

Bu problemin çözümünü de 8 GB RAM takviye ederek çözdüm, yazayım dedim.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı