GTX 1080 GTA 5 GPU Kullanımı Sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ozgurcan112

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Meslek
Acil Tıp Teknisyeni
@Silinen üye bir şey diyeceğim ama gülmek yok, GTA5'de GPU kullanımım şehir içinde %80'in üzerine çıkmıyor n'apmam lazım?
Otobanda %90'a çıkıyor, çimlerde %100'e. Sorunum ne sayın moderatörüm?

Düzenleme: Konu içerisindeki sohbetimizden başlığa taşınmıştır, sorun ciddi olmayıp eğlence amaçlıdır.

Son düzenleme:
Nvidia efendinin yaptığı surücü güncellemeleri kartlarımın performanslarını düşürmüs olsa da, ikisiyle tek 1080'den daha iyi performan alabiliyorum açıkcası. Tabi burada ciddi elektrik tüketimi sözkonusu :D

Evet Vega'lara da bi bakmak gerek ancak alıskanlıķlardan gecmek biraz zor olabilir.

Burada farklı yorumlar yazarak ne kirlilik yapalım ne de uyarı alalım. Ben en iyisi Valley- Heaven test konusu açayım. Oradan hem kartlardaki performans farklarını hem de konu dahilinde sohbet edelim kartlarla ilgili.

Aslında böyle bir konuyu daha önce de Technopat/ Sosyal'de açmayı düşünüyordum ancak o dönemler kartlarım üst seviye olduğu için hava attığım düşünülebilir diye açmamıştım :D Ama artık kartlarım maalesef orta seviyeye düşmüş vaziyetteler :morgöz: Tabii hakkını yemem bu kartların, bunlar 2 yıl öncesinde dünya çapında skorlar alıyorlardı (y)

Birazdan PC başına geçip "Sosyal Valley Skorları" adı altındaki konu hazırlığına başlıyorum.

Konuya hazırlık olarak ben de benchmarkları yapmaya başlayayım :) Bir OC'li bir OC'siz benchmark alayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
1080'den memnun musun? Isı olayı nasıl 2100 MHz'de?
Fanlar otomatikte 72 dereceye kadar çıktığını gördüm, OC yapmam sıcaklığı hiç etkilemedi diyebilirim belki arka planda fan hızı artmıştır da kart öyle tolere etmiştir, RPM değerini takip etmiyorum :)
Fanları %100'e aldığımda bile rahatsız edici bir ses çıkartmıyorlar, eski Sapphire RX 470'imde sona aldığımda yanında duramazdım :D
Son olarak OC işe yaradı mı dersen;
Stok hızlarda;
OCsuz.png

2.1 GHz GPU, 11.5Ghz VRAM OC iken;
OClu.png

Karttan gayet memnunum, yani 2.500 TL verdiğimden midir bilmiyorum ama aynı grafik ayarlarında bile daha güzel bir görüntü varmış gibi hissediyorum :)

Fanlar otomatikte 72dereceye kadar çıktığını gördüm, OC yapmam sıcaklığı hiç etkilemedi diyebilirim belki arka planda fan hızı artmıştırda kart öyle tolere etmiştir, rpm değerini takip etmiyorum :)
Fanları %100'e aldığımda bile rahatsız edici bir ses çıkartmıyorlar, eski sapphire rx470'imde sona aldığımda yanında duramazdım :D
Son olarak oc işe yaradı mı? dersen;
Stok hızlarda;
Eki Görüntüle 243301
2.1Ghz GPU, 11.5Ghz Vram OC iken;
Eki Görüntüle 243302

Karttan gayet memnumum, yanii 2.500tl verdiğimden midir bilmiyorum ama aynı grafik ayarlarında bile daha güzel bir görüntü varmış gibi hissediyorum :)
Süper bir artış olmuş. Seni yakın takipteyim, ben de yakınlarda nasipse 1080 alacağım da. Cidden sağlam performans artışı olmuş, yakın zamanda tekrar voltaj bilgilerini falan alırım :p 1080 Plus değil sanırım memory'i kendin 11.5 yapmışsındır?

Gaming X+'lar 11 GHz stok ile geliyor. Gaming X'ler 10 GHz. Fakat ben direk 11.5 GHz yaptım hiçte hata almadım daha.
Bu ayın 30'una kadar MSI da ilkbahar indirimi kampanyasi var 195 TL geri ödeme yapıyorlar ben bu sebepten MSI aldım yoksa ASUS ROG O8G'sini alacaktım, en iyi GTX 1080'lerden birisi o :)

Gaming X+'lar 11ghz stok ile geliyor. Gaming X'ler 10ghz. Fakat ben direk 11.5ghz yaptım hiçte hata almadım daha.
Bu ayın 30'una kadar MSI da ilkbahar indirimi kampanyasi var 195tl geri ödeme yapıyorlar ben bu sebepten MSI aldım yoksa Asus rog O8G'sini alacaktım, en iyi GTX1080 lerden birisi o :)
İyi yapmışsın tabii ki ısı derecelerinden memnun olmak önde geliyor benim için :D Bu arada ben de Zotac Amp Extreme Plus modeline bakıyorum takipteyim 2400'lere düşerse havada kapıcam R5 1600 var imzada görmüşsündür zaten. + modelleri ile diğerleri arasında zaten 5-10 FPS fark oluyor gördüğüm kadarıyla, sen o farkı baya bir aşıp uçuş moduna getirmişsin :D Gayet güzel maşallah diyelim.

Zotac'larda 2 sene Türkiye garantisi var sitesine kayit ettirirsen 5 seneye uzuyor fakat Türkiye de degil global servislerine göndermen gerekiyor diye anladım ben 2 seneden sonra; MSI, Asus gibi firmalar direk TR'de 3 sene garanti sunuyorlar.
Hız bakımından Asus'un O8G, MSI'in Gaming Z, Zotac'in AMP Extreme modelleri hemen hemen aynı.
Dediğin gibi 5 FPS fark çok iyi OC edilmiş kartlarda ancak gösterir kendisini. Hangisini ucuz bulursan kap, 2-3 FPS icin 500 TL vermek yersiz :)

Zotac'larda 2 sene Türkiye garantisi var sitesine kayit ettirirsen 5 seneye uzuyor fakat Türkiye de degil global servislerine göndermen gerekiyor diye anladım ben 2 seneden sonra; MSI Asus gibi firmalar direk TR'de 3 sene garanti sunuyorlar.
Hız bakımından Asus'un O8G, MSI'in Gaming Z, Zotac'in AMP Extreme modelleri hemen hemen aynı.
Dediğin gibi 5fps fark çok iyi OC edilmiş kartlarda ancak gösterir kendisini. Hangisini ucuz bulursan kap, 2 3 fps icin 500tl vermek yersiz :)
Tabi bana kalsa Aero en uygunları garanti sorunu olmasa aldığım uygun fiyata sonradan waterblock ekleyip mis gibi kullanırım. Şuan için en uygun 3xfan'lı en az 250-270W çeken bir 1080 almak istiyorum, ilerde rahat OC yapabilelim. SeaHawk almamamın sebebi de 1x8 pin girişli olması.. Biraz voltaj vereceksin, hop crash. 150W çekiyor max hemen hemen. Soğutma benim için önemli RX 580 varken custom fan yapmıştım 63 derecenin üstüne çıkmasın diye. Auto'da 72 derece falan oluyordu, sıfır ses ama 72 derece ne abi çıldırırım öyle sıcak çalışırsa kart :) Takıntı oldu RX 580 varken demiştim ilerdeki kartım en az 3X Fan'lı olacak soğutması sağlam olsun falan.. Bir bakmışım 1080 peşindeyim. Dedim şimdi böyle istediğim gibi olsun :D

Maşallah hocam senin göz yükseklerde o halde :)
Zotac, Asus ve Gigabyte'da üç fanlı modeller, hangisini beğeneceksin bakalım.
Bu sabah uyandığım gibi dün gece aklmda halan ayarlarla da bir benchmark yapayım dedim gitmeden;
+160+800oc msı afterburner ayarlarım.png

Bu ayarlarda yaptım, core clock'u daha yükseltemiyorum kart çakılıyor, +160'da da Witcher 3'ü 3-4 saat oynarsan gene çakılıyor o sebepten normalde +155'de kullanıp +25 voltaj veriyordum, dünkü OC'lu diye attığım sonuçta o şekildeydi. Benchmarka özel bu şekilde ayar yaptım;
Sonucum böyle;
+160+800oc resim.png

RAM'ler +800'de çakılır mı dedim, çakılmadı :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı