Çözüldü GTX 1060 6GB BF1 düşük FPS sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yerli padawan

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, öncelikle herkese iyi forumlar dilerim. Daha önce CS-GO'da düşük FPS almış BIOS güncellemesi yapmıştım. Asus AI Suite 3 uygulaması kullanıyorum ayarlarım Optimized + MSI Afterburner kullanıyorum.
Başlıkta da belirttiğim gibi GTX 1060 6GB, Ryzen 5 1600, 8GB 3000 Mhz. Ram'den oluşan bir sistemim var.

Haritaya göre değişmekle birlikte 45 ile 75 arası FPS alıyorum. Herhangi bir dar boğaz var mı? Neden bu kadar düşük FPS alıyorum, normal midir?

RDvyXn.png

Çözüm
Sorun şu anlık yeni BIOS sürümü ile düzelmiş gözüküyor, sanırım eski sürümlerde bir sıkıntı vardı.
Diğer oyunlarda da sıkıntı varmıydı?
CS-GO'da var. Fifa'da anlık drop az oluyordu. PES 19 Demo'da o kadar vardı ki oyunu oynayamadım ama demo sürümü ile alakalı diye düşünmüştüm. Format attırıp, Windows 10 PRO sürümü kurdursam değişiklik olur mu ki?

CS-GO'da var. Fifa'da anlık drop az oluyordu. PES 19 Demo'da o kadar vardı ki oyunu oynayamadım ama demo sürümü ile alakalı diye düşünmüştüm. Format attırıp, Windows 10 PRO sürümü kurdursam değişiklik olur mu ki?
Dene tabi format uğraştırmadan direk sorunu halleder. Tekrardan dandik programlar kurma PC'ye. Bak ben laptopla high ve medium karışık şekilde BF1'i min 55 FPS'de oynuyordum hem de kasma olmadan. Ayrıyetten hiç bir program kullanmıyordum FPS artışı için.8 GB RAM, GTX 1050, i5-7300hq, 1TB mekanik HDD 5400RPM ile bu değeri alıyordum.

Hikaye'de daha stabil bir sonuç elde etmiştim ama tekrar bakarım. FPS 75 üstüydü.
Hikayede daha stabil sonuç almanın nedeni multiplayerda darboğaz yapıyor olması. Battlefield 1 multiplayerda çok fazla kullanıyor işlemciyi ya hepimiz muzdaripiz durumdan.

Hocam CS:GO için düşük FPS sorununu nasıl hallettin acaba?
Onu da henüz halledemedim. Bu arada Asus Al Suite 3 uygulaması sildikten ve sadece MSI afterburner kullandıktan sonra GPU kullanımı en az %65 seviyelerine düştü. Yani bir gelişim söz konusu fakat benim anlamadığım nokta şu: kalabalık bir oyuncu kitlesinin olduğu yerde GPU kullanımı %65 seviyelerine gerilerken, daha boş bir alanda %98 seviyelerine kadar çıkıyor ve çok stabil kalıyor. Bu nedendir acaba? Bu arada fan hızı kaç olmalı? Oyun şuan 68 - 70 derece sıcaklık aralığında çalışıyor fan speed 60'a sabitledim.
Dene tabi format uğraştırmadan direk sorunu halleder. Tekrardan dandik programlar kurma PC'ye. Bak ben laptopla high ve medium karışık şekilde BF1'i min 55 FPS'de oynuyordum hem de kasma olmadan. Ayrıyetten hiç bir program kullanmıyordum FPS artışı için.8 GB RAM, GTX 1050, i5-7300hq, 1TB mekanik HDD 5400RPM ile bu değeri alıyordum.
Hocam keşke stabil bir oyun olsa, ani drop yemekten şikayetciyim. Yoksa GPU %98 kullanınca muazzam bir deneyim yaşıyorum.

Şimdi tekrar denedim, haritadan haritaya GPU kullanımı değişiyor. Biraz önce %98 kullanırken şimdi %45 seviyelerinden en fazla %85 yükseldi. Nedenini anlamış değilim.

Onu da henüz halledemedim. Bu arada Asus Al Suite 3 uygulaması sildikten ve sadece MSI afterburner kullandıktan sonra GPU kullanımı en az %65 seviyelerine düştü. Yani bir gelişim söz konusu fakat benim anlamadığım nokta şu: kalabalık bir oyuncu kitlesinin olduğu yerde GPU kullanımı %65 seviyelerine gerilerken, daha boş bir alanda %98 seviyelerine kadar çıkıyor ve çok stabil kalıyor. Bu nedendir acaba? Bu arada fan hızı kaç olmalı? Oyun şuan 68 - 70 derece sıcaklık aralığında çalışıyor fan speed 60'a sabitledim.

Hocam keşke stabil bir oyun olsa, ani drop yemekten şikayetciyim. Yoksa GPU %98 kullanınca muazzam bir deneyim yaşıyorum.

Şimdi tekrar denedim, haritadan haritaya GPU kullanımı değişiyor. Biraz önce %98 kullanırken şimdi %45 seviyelerinden en fazla %85 yükseldi. Nedenini anlamış değilim.
Hocam anlamıyorum nasıl böyle sorun yaşıyorsunuz. 2 tane elime PC geçti hiç bir şey olmadı sorunsuz olması gerektiği gibi FPS aldım. Siz extra olarak başka bilmediğimiz yazılım falan kuruyorsunuz galiba. Fotmattan sonra sorun devam ederse işlemci veya ekran kartını hatta 2'sini birden garantiye gönderin.

@Yerli padawan Kaç defa ısrarla söyledim ama gine yazayım biosa girip RAM profiline bakar mısın? Orda yazan değerleri söyle ayrıca bu rehberi oku.
Söylemeyi unuttum sanırım hocam kusura bakmayın, RAM 2933 mhz hızında çalışıyor herhangi bir sorun yok.
Hocam anlamıyorum nasıl böyle sorun yaşıyorsunuz. 2 tane elime PC geçti hiç bir şey olmadı sorunsuz olması gerektiği gibi FPS aldım. Siz extra olarak başka bilmediğimiz yazılım falan kuruyorsunuz galiba. Fotmattan sonra sorun devam ederse işlemci veya ekran kartını hatta 2'sini birden garantiye gönderin.
Öyle yapacağım. İşlemci'de herhangi bir sorun yok ama ekran kartı neden tam performans çalışmıyor anlamış değilim, yarın bilgisayarcım ile birlikte test edeceğiz. Belki de ana kart kendini slient moda almıştır olabilir mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı