GTX 1060 Bilgisayar prizden çekildiği zaman açılmıyor

toktaalperen

Hectopat
RAM
2X Apacer Panther CL 16 DDR4 8 GB 3200MHz
SSD veya HDD modeli
PNY CS3030 250GB Crucial BX500.
Ekran kartı
GTX MSI Gaming X 1060 3GB.
Anakart
ASUS Prime B550M-K
İşlemci
Ryzen 7 3700X.
Bilgisayarı her seferinde prizden çektiğim zaman 15 dakika beklesem de boot etmiyor ve BIOS ayarlarım sıfırlanıyor(BIOS pilini de değiştim hatta aynı sürüm olan Biosu'da tekrar attım), ama reset tuşuna bastıktan sonra 15-20 saniye sonra bip sesi geliyor ve BIOS ekranı gelip diski RAID moduna almamı söylüyor. Onu da yapıyorum ama tekrardan aynı hatayı veriyor. BIOS son sürümüne yüklü(en güncel olarak beta BIOS var bilerek güncellemedim). Bilgisayarı da ancak şu şekilde açabiliyorum, boot etmiyorsa reset tuşuna basıp hata vermesini bekliyorum hata verdikten sonra ayarlarımı yapıp kaydet deyip çıkıyorum ve bunu 3 kere tekrarladıktan sonra bilgisayarım açılıyor.

(Not: Technopat'ta yeniyim kusurum varsa affola.)

Hızlı Başlat Kapatma:
Windows arama > Güç ve uyku ayarları > Ek güç ayarları > (Sol menüden) Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir >Hızlı başlatma kapatın

Bu çözüm sağlayabilir diye düşünüyorum.Hem bunu yaparsanız bilgisayarı fişten çekmenize gerek kalmayacak çünkü aynı etkiyi yaratıcak.Muhtemelen sisteminizde bundan kaynaklı bir problem var , zaten bunu açık kullanıyorsanız bile kullanmayın , kullanmamak için birçok sebep var zaten yazan arkadaş sıralamış hepsini

Aşağılara in hızlı başlatma nasıl kapatılır var, bu çözüm sağlayabilir diye düşünüyorum. Hem bunu yaparsanız bilgisayarı fişten çekmenize gerek kalmayacak çünkü aynı etkiyi yaratıcak. Muhtemelen sisteminizde bundan kaynaklı bir problem var, zaten bunu açık kullanıyorsanız bile kullanmayın, kullanmamak için birçok sebep var zaten yazan arkadaş sıralamış hepsini.

Tamam hocam, deneyeceğim.

Tamam hocam, deneyeceğim.
Eğer sorununuzu bu çözmezse , anakartınız arızalı olabilir , çünkü bios ayarlarım sıfırlanıyor demişsiniz , muhtemelen prizden çekince pil çıkartmış gibi anlıyor veya bios pilinizde jumper yanlış yerde takılı
Çünkü jumperın yeri (atıyorum 3 bacaktan sol 2 sindeyse her restartta biosunuzu sıfırlayacaktır veya 3 bacaktan sağ 2 sindeyse , artık defaultu nedir bilmiyorum onu deneme yanılma ile bulabilirsiniz) eğer dediğim hızlı başlat sorunu çözmezse bunu da denemenizde fayda var
1645400804859.png

Alttaki yeşil şey jumper
Mesela normal konumlandırması böyle olabilir , fakat gidip sağ 2liye alırsanız bios resetler ve bunu normal konuma almazsanız her açılıp kapanmada bunu tekrarlar(bu fotoğraf için konuşuyorum sizin kartınızın defaultu nedir deneme yanılma ile bulun)
Gerçi fotoğraftaki anakartın altında yazmış :D CLR_CMOS yazıyor kartın üstünde yeşil şeyin altında , yani sol 2 li kombinasyon reset biosmuş mesela , belki sizin kartınızda da yazıyordur sağında veya solunda

Son düzenleme:
Bilgisayarı her seferinde prizden çektiğim zaman 15 dakika beklesem de boot etmiyor ve BIOS ayarlarım sıfırlanıyor(BIOS pilini de değiştim hatta aynı sürüm olan Biosu'da tekrar attım), ama reset tuşuna bastıktan sonra 15-20 saniye sonra bip sesi geliyor ve BIOS ekranı gelip diski RAID moduna almamı söylüyor. Onu da yapıyorum ama tekrardan aynı hatayı veriyor. BIOS son sürümüne yüklü(en güncel olarak beta BIOS var bilerek güncellemedim). Bilgisayarı da ancak şu şekilde açabiliyorum, boot etmiyorsa reset tuşuna basıp hata vermesini bekliyorum hata verdikten sonra ayarlarımı yapıp kaydet deyip çıkıyorum ve bunu 3 kere tekrarladıktan sonra bilgisayarım açılıyor.

(Not: Technopat'ta yeniyim kusurum varsa affola.)

Kasa güç ve reset swicleri anakarttaki pinlere doğru taktığınıza emin misiniz? Tekrar bir gözden geçirin.

Hocam o işlemciye o ekran kartı ne öyle?
O ekran kartına o işlemci ne demen lazımdı. 6GB olan versiyonu olsa gayet güzel bir GPU.

Geri
Yukarı