GTX 1060 Fan Hızı Ve Isı Dengesi

Hangisi daha az zararlıdır?

• %80 Fan hızı, 71 derece

Oy: 0 0,0%
  • %100 Fan hızı, 67 derece

Oy: 1 16,7%
  • Kesinlikle OC yapma. OC'siz 65 derece %50-60 Fan hızında kullan.

Oy: 4 66,7%
  • Bu dereceler normal, fanlar %100 çalışabilecek şekilde üretilirler. İki seçenek arasında fark yok.

Oy: 1 16,7%

• Oy verenlerin toplamı
    6

EgeÇamlıkaya

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Bende bir adet Galax GTX 1060 6GB EX-OC var, bununla Z-Cash kazıyorum. Benim sorum 3 gün evde olmayacağım. Bilgisayarımı açık bırakıp mining yaptırmayı düşünüyorum. Bir miktar OC yapmıştım ve %80 fan hızında 70-71 derece ile çalışıyor. %100 fan hızındaysa 66-67 derecede çalışıyor. Sizce hangisi ekran kartım için daha az zararlı olur? %100 Fan hızında 67 derecede mi yoksa %80 fan hızında 71 derecede mi kullanmak daha mantıklı? (Evde olmayacağım için sesin bir önemi yok.)

Bir diğer sorum ise GTX 1060'ı 2012 MHz'de çalıştırıyorum. Sizce bu miktarda bir OC'nin (+110 MHz Core Clock, +550 MHz Memory Clock) karta uzun vadede çok zararı dokunur mu? 3-4 Derece fark için bu OC'den vazgeçmeli miyim? Oyunlarda pek açmıyorum ama dijital madencilikte bu OC'nin farkı oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç limitini %20 %30 düşür, veya voltaj düşürmeyi biliyorsan 0.850MV yukarısına çıkma. +65 derece sonrasında kartın ömrüne yazık olur. Fanlar sürekli o hızda çalışırsa zaten fanların vay haline. :p

Güç limitini %20 %30 düşür, veya voltaj düşürmeyi biliyorsan 0.850MV yukarısına çıkma. +65 derece sonrasında kartın ömrüne yazık olur. Fanlar sürekli o hızda çalışırsa zaten fanların vay haline. :p
MSI Afterburner programında OC'yi kapayıp Power Limit %80'e düşürdüm. Fanları % kaça ayarlayayım ya da sabit kaç derecede çalışacak şekilde ayarlayayım?

Fanlar %60da iken 62-63 derecede çalışıyor kart. Böyle iyi mi?

MSI Afterburner programında OC'yi kapayıp Power Limit %80'e düşürdüm. Fanları % kaça ayarlayayım ya da sabit kaç derecede çalışacak şekilde ayarlayayım?
%60 fan hızı genelde ideal olur. Kartın güç limitini kestiğinizde voltajı da düştüğü için hem güç tüketimi azalır hem de ısınması azalır. %60 fan ile kaç derecede kalıyor bir bakın. Gerekirse kasa kapağını açın. 60 derecelerde gezinirse sorun yok denebilir, çok uzun vadeli düşünüyorsanız 60'dan yukarı çıkmamalı, kartın ömrü konusunda uzunluk istiyorsanız tabii. Dilerseniz güç limitini %10 daha kesebilirsiniz ancak Hashrate değerlerine dikkat ederek yapın bunu. En iyi Hashrate/Temp oranını yakalarsanız sorun yok demektir.

Teşekkürler, şuan fan hızım %60da ve kart sabit 62derecede çalışıyor. Hash oranım 285-290 sol/s güzel gözüküyor. Sanırım bu ayarlar uygundur.

Overclock yaptığında harcadığın güç stok haline göre artacaktır. Mining işinden fazla anlamam fakat hesaplamaları stok'ta harcanan gücü ayrı overclockta harcanan gücü ayrı hesaba katman gerekir. Fazla kazanç elde edeyim derken güç tüketiminin artmasıyla evdeki hesap çarşıya uymayabilir.

Overclock yaptığında harcadığın güç stok haline göre artacaktır. Mining işinden fazla anlamam fakat hesaplamaları stok'ta harcanan gücü ayrı overclockta harcanan gücü ayrı hesaba katman gerekir. Fazla kazanç elde edeyim derken güç tüketiminin artmasıyla evdeki hesap çarşıya uymayabilir.
Elektrik parasını ben ödemiyorum ufak farkları çok hesaba katmama gerek yok fakat sistemimin ömrü ve gelen para benim için asıl kriter.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı