MSI RTX 2060 Fan ve Isı Dengesi

Şenol YILDIRIM

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhabalar, bugün MSI RTX 2060 model ekran kartına geçiş yaptım. Sıcaklık değerleri kart seçimimde en önemli etken oldu, bu sebeple bu karta geçmeye karar verdim. Benim için FPS değerleri ikinci planda kalıyor, eski ekran kartım fazla ısınmasın diye AC Odyssey gibi oyunları 20 fps bile oynamaya razı olmuş bir oyuncuyum :) Bu karta geçiş kararımın doğru olduğunu görüyorum. İnşallah bir sıkıntı olmadan da devam eder.

Tecrübeli arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. Ben kart boştayken fanlarının çalışmamasından açıkcası hoşnut değilim. Bu yüzden MSI Afterburner ile fanları %25 seviyede çalıştırıyorum ve kart 37 dereceye kadar düşüyor. Gece muhtemelen daha da soğuk olur. Normal haliyle 50 derece sıcaklıkta sabit kalıyor. Yük altında gene çok fazla sıcaklık artmıyor, örneğin Ultra ayarlarda %100 Çözünürlükte 100 FPS'de Overwatch oynarken kartın sıcaklığı 57-58 dereceleri görüyor ve kart hala fanlarını çalıştırmıyor. Ne zaman ki 60 derece sınırlarına geliyor o zaman fanlar kısa bir süre çalışıp tekrar duruyor.

Bundan anladım ki Twin Frozen teknolojisi aslında fanlar dışında sanırım ısı yalıtımı yaparak kartın sıcaklığını emiyor. Gerçekten harika bir teknoloji. Ama genede fanları açıyorum ben boştayken. Bu yaptığım kartın çalışma mantığına ters mi? Herhangi bir sorun olmaz değil mi? Uzun yazdığım için özür diliyorum.

Afterburner.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Boşta fanların çalışması herhagi bir sorun teşkil etmez. Bazı ekran kartı üreticilerinde belli sıcaklıklardan sonra fan çalışması gibi bir özellik yok, bazılarında ise gürültü ve güç tüketimini azaltmak için Asus 55, MSI 60 vb. kullanılıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı