GTX 1060 HDMI ve DisplayPort sorunu

Cem Argun

Hectopat
Bir aylık cezamın ardından sonunda buradayım. Yazım yanlışı yüzünden neden bir ay ceza aldım anlayamadım ama bu soruyu başka sitede araştırıp bulabileceğimi düşünmediğim için bekledim. Her neyse MSI GTX 1060 6 GB ekran kartım var ve 6 aydır DisplayPort daha iyi dendiği için monitörüm 75 Hz olduğu için bu bağlantıyı kullanıyordum lakin 6 aydır ızdırap gibi oldu Witcher 3'den tutun GTA 5, Far Cry gibi oyunların tümünde 60 FPS'den fazla aldım ama akıcılık yoktu. Hatta konu bile açmıştım o zaman 2 gün önce dedim. Bir de bu monitörle HDMI kablosu geldi dur bakim onu takim dedim. Allah'ım ben ne yaşamışım? Low ayarlarda oynadığım oyunları Ultra'ya aldığımda sabit 60 FPS harika bir akıcılıkla oynadım. Bu kablo sorunu mu, yoksa başka bir sorun mu? Bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

MSI GTX 1060 6 GB.
MSI A320 m Pro VH Plus.
8 GB 3000 MHz.
AMD Ryzen 1600.
750 Watt.
AOC 21.5" G2260VWQ6 1MS 75Hz FreeSync.

Yani şimdi benim akıcılık sorunu yaşamamın nedeni yağ gibi akmamasının nedeni Çift kanal RAM kullanmamak mı? 2X8 3000 MHz yaparsan aynı HDMİ gibi oynayabilir miyim ?

Bu ram le falan alakalı değil. Display port monitör ün verebileceği en yüksek kalitede datayı monitöre iletiyor. Ama pc bu hızı karşılayacak kadar fps alamıyor bundan kaynaklanan kırılmalar doğuyor. O kırılmalar akıcılığı olumsuz etkiliyor. Bu yüzden freesync ve g sync özelliği ni çıkardılar ve pcde o an alanildiğin fps ne ise monitör de hz değerini ona eşitliyor saniyelik değişimlerde dahi.
Hdmi, dp port kadar hızlı ve kaliteli iletmediği için pc fps i ile monitör hz si arası fark azaldığından kırılmalar azalıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı