GTX 1060 için Anakart ve İşlemci önerisi

Levii

Kilopat
Daha fazla  
  • ASUS P8H61M - LE
  • Intel Core i3 2100 3.1 GHz
  • 4GB DDR3 1333MHz
  • ASUS GTX 1060
  • 500GB HDD
Arkadaşlar sistemim bu. Aslında şu anlık sadece anakartımı yenilemeyi düşünüyorum. İşlemci tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Maksimum 2oo TL civarı anakart tavsiyeleriniz nelerdir? 2. el veya 0 fark etmez. Anakartımın eskidiğini düşünüyorum. Oyunları oynuyorum ama darboğaz sorunum var. Anakart ve işlemci tavsiyelerinizi bekliyorum.

Anakart tavsiyelerinizde çok fazla eskiye kaçmazsanız sevinirim çünkü şuanki anakartım için RAM aldım desteklemediği için elimde kaldı. RAM'i kolay bulunabilen bir anakart olursa daha iyi olur. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz sorununu anakart yüzünden yaşamıyorsun muhtemelen ekran kartından kaynaklı bir sıkıntın var. İşlemci ve RAM olayına bir el at derim önce.

Darboğazın sebebi ekran kartından kaynaklanıyor. Ekran kartı sistemi kaldırmıyor. DDR4 bir anakart için MSİ B250m gaming pro tercih edebilirsin. İntel İ5 Core 7500 veya 7400 alıp kullanabilirsin. DDR4 2133 mhz 8 gb bir ram de yeterli olacaktır.

Cevap veren arkadaşların biraz kafası karışmış sanırım. İşlemcinizin bu ekran kartına darboğaz yapması çok doğal. Üstelik RAM'iniz de yetersiz. Eğer anakartta donanımsal bir arıza yoksa, ki olmadığını düşünüyorum. İşlemcinizi Intel 2. nesil i5 2500 veya i7 2600 ile değiştirip RAM'in yanına aynı değerlerde en az bir 4 GB daha RAM eklerseniz sistem gayet hızlı ve uyumlu bir hale gelir. Bahsettiğim işlemciler 200-400 TL arasında bulunabiliyor ikinci el sitelerinde.

Ben 4 yil önce aldığim Asus z87 pro anakartımı kullaniyorum bi sikintı yaşamadım şimdiye kadar. 7 PCIe girişi var. Güzel anakart.

Anakart ve işlemciyi ayrı ayrı değiştiremezsiniz. Piyasadaki anakartlarla 2. nesil Intel işlemci çalıştıramazsınız. İşlemci ve anakartı beraber değiştirmeniz en doğrusu. B350 yongalı bir anakart ve Ryzen 3 serisi bir işlemci, biraz daha zorlayarak Ryzen 5 serisi de olabilir. Bütçeyi biraz daha zorlayarak 8. Nesil Intel işlemcilere yönebilirsiniz ama anakart fiyatları hala yüksek bence.

Mevcut anakarta uygun 2. Nesil Intel işlemci de almanızı önermem. Gereksiz para harcamak olur bence. Çünkü bahsettiğiniz işlemciler yaklaşık 6-7 senelik. Ancak bütçeniz çok çok kısıtlıysa böyle bir yöntem izleyebilirsiniz son çare olarak.

@Onur Erdoğan 2. nesil ve 4. nesil veya 6. nesil işlemcilerin oyun performanslarının kıyaslandığı videolara bakmanızı öneririm. 8. nesil hariç önceki nesillerin oyun performansı arasında atla deve şeklinde fark yok. Oyun için halen ekonomik olarak bu tarz bilgisayarlarda 2. nesil özellikle i7 2600 kullanılabilir ve yeni çıkan çok çekirdek isteyen oyunlarda da avantaj sağlar.

Cevap veren arkadaşların biraz kafası karışmış sanırım. İşlemcinizin bu ekran kartına darboğaz yapması çok doğal. Üstelik RAM'iniz de yetersiz. Eğer anakartta donanımsal bir arıza yoksa, ki olmadığını düşünüyorum. İşlemcinizi Intel 2. nesil i5 2500 veya i7 2600 ile değiştirip RAM'in yanına aynı değerlerde en az bir 4 GB daha RAM eklerseniz sistem gayet hızlı ve uyumlu bir hale gelir. Bahsettiğim işlemciler 200-400 TL arasında bulunabiliyor ikinci el sitelerinde.

Sizce i5 2500k mı yoksa i7 2600 mü ? 2500k yeterli derseniz onu almayı düşünüyorum. Şu anki mevcut anakartım için RAM bulmakta zorlanıyorum. O yüzden anakartı değiştirmeyi düşünüyordum. RAM bulabilirsem mevcut anakartım için anakart değiştirmeyi düşünmüyorum

Konuyla ilgilenip görüş belirten herkese çok teşekkür ederim. Aklımdaki soru işaretleri gitti. Sercan1096 kardeşimin dediği gibi işlemci ve RAM takviyesi yapacağım :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı