GTX 1060 İçin Monitör Önerisi

Aperox

Kilopat
Daha fazla  
ASUS GeForce GTX1060 STRIX OC 6GB ekran kartım ve bu ekran kartı ile uyumlu bir kasaya sahibim. 2560x1440 60 Hz Dell 2515H model monitörüm var.

Fakat bazı oyun sinematiklerinde yırtılmalar oluyor. Efektlerin yoğun olduğu yerlerde saniyelik takılmalar FPS düşüşleri yaşıyorum.

Ekran kartı ile uyumlu 1920x1080 144 Hz bir monitör mü almam doğru olur, 2560x1440 144 Hz bir monitör mü almam doğru olur? Aldığım monitör yüksek ihtimal Freesync teknolojisine sahip olacak G-Sync olan monitörler çok pahalı.

Max bütçe 2500 TL diyebiliriz. Bu fiyat ve yukarıda belli ettiğim olayı çözebilecek tüm monitör seçeneklerine açığım.

1542841545604.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
2560x1440 ve 5Ms almaktansa 1920x1080 ve 1Ms bir monitör alman daha mantıklı olacaktır. Eğer oyun için diyorsan tepki süresi en az yenileme hızı kadar önemli. Tepki süresi ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.
Yine oyun için istiyorsan 144Hz den aşağısını düşünmemeni tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Rekabetçi oyunları çok yoğun şekilde oynuyorsan eğer 1080P, 144Hz bir monitör tercih edebilirsin. AAA oyunlar tercihinse eğer monitörünü değiştirmene gerek bile yok.

Sinematikler sırasında gerçekleşen yırtılmalar oyundan kaynaklanıyordur muhtemelen. Witcher 3 oynerken G-Sync açık halde oynanışta hiç sorun yokken, sinematik girdiğinde yırtılma oluyordu. Yeni çıkan, büyük harita ve kalabalık oyunları HDD'ye yüklediysen anlık takılmanın kaynağı da o olabilir.

Yukarıdaki detayları belirtip, MSI Afterburner ile oyun içinden değerleri paylaşırsan monitör almana gerek kalmadan çözeriz belki.

Son düzenleme:
Eğer oyun için diyorsan tepki süresi en az yenileme hızı kadar önemli. Tepki süresi ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.

Bu önermenin geçerliliğine inanmıyorum. Daha doğrusu ne doğru ne yanlış olduğunu düşünüyorum. 5ms ile 1ms arasında tabii ki fark var, ama bunu fark edebileceğinizi düşünmüyorum. Onun dışında IPS ya da PLS panel kullanmalısınız ki hem farklı açılardan düzgün bir görüntü alabilin, hem de uzun süreli kullanımlarda sağlığınız bir miktar daha korunsun. Benim önerim 144hz IPS ya da PLS monitör almanız, NVIDIA ekran kartınız olduğundan dolayı FreeSync işinize yarayacak bir teknoloji değil, ileride AMD ekran kartlarına yönelmeyi düşünmüyorsanız eğer.

GTX1060 1080p kartı üstünde alacağın zaten maks 60 fps.
Bence ekran kartını sat ve üzerine koyacağın para ile gidip RTX 2070 al.
4000 4500 TL arasına rahatlıkla RTX2070 bulursun.
Çılgın kara mübarek efsane cumada bir indirimde olur. Kartını satmadan alma imkanın varsa fırsatıda değerlendirmiş olursun.

MSI GeForce RTX2070 Armor 8G OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı

GTX1060 1080p kartı üstünde alacağın zaten maks 60 fps.
Bence ekran kartını sat ve üzerine koyacağın para ile gidip RTX 2070 al.
4000 4500 TL arasına rahatlıkla RTX2070 bulursun.
Çılgın kara mübarek efsane cumada bir indirimde olur. Kartını satmadan alma imkanın varsa fırsatıda değerlendirmiş olursun.

MSI GeForce RTX2070 Armor 8G OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı

RTX serisi ve Ray Tracing teknolojisi tam anlamıyla bir balon. Ayrıca yine de kullanılmak istenirse önerilen kartlar 2080 ve 2080 Ti. Bu yüzden 2070 almanın pek de bir artısı yok, onun yerine 1080 alınabilir.

Sistemim aşağıda sizce hangi monitör daha uygun olur?

ASUS XG27VQ
ASUS VG278Q
MSI Optix MAG27CQ
MSI Optix MAG27C
MSI OPTIX MPG27C

(1440 144hz veya 1080 144hz)

1542998901281.png

Eğer müsaitseniz sizin de fikirlerinizi almak isterim iyi akşamlar.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Sistemim aşağıda sizce hangi monitör daha uygun olur?

ASUS XG27VQ
ASUS VG278Q
MSI Optix MAG27CQ
MSI Optix MAG27C
MSI OPTIX MPG27C

(1440 144hz veya 1080 144hz)

Eki Görüntüle 346074

Eğer müsaitseniz sizin de fikirlerinizi almak isterim iyi akşamlar.

@Recep Baltaş @Ali Güngör
Valla hacı bana sorarsan en alttaki efsane duruyor. Özellikleri de güzel fakat diğerleri de iyidir yani. İlkini almanı tavsiye etmem. Çünkü dediğim gibi tepki süresi oyun oynamak için alacaksan önemli.
Öte yandan ekran kartını konusunda bir şey diyebilmem için öncelikle hangi oyunları oynadığını bilmem gerek.

Valla hacı bana sorarsan en alttaki efsane duruyor. Özellikleri de güzel fakat diğerleri de iyidir yani. İlkini almanı tavsiye etmem. Çünkü dediğim gibi tepki süresi oyun oynamak için alacaksan önemli.
Öte yandan ekran kartını konusunda bir şey diyebilmem için öncelikle hangi oyunları oynadığını bilmem gerek.
Teşekkür ederim hocam
Assassin's Creed Odyssey oyun içinden benchmark değerleri indirip inceleyebilirsiniz
Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı