Çözüldü GTX 1060 oyunlarda bir anda ekran gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CeV35

Hectopat
Merhaba, her oyuna girdiğimde ekran kararıyor ve no signal yazmıyor. Ve ekran kartı fanları çok hızlı bir şekilde dönmeye başlıyor.

Sistem özelikleri:

Ryzen 5 2600.
GTX 1060 6 GB Galax Exoc.
3000MHz 8x2 16 GB RAM.
Gigabyte B450M S2H.
240GB kingspec SSD 550mb\sn 500mb\sn. (test yaptım gayet sağlıklı)

Akasa 500W güç kaynağı (en çok bundan şüpeliyim. Kasada toplam 5 fan CPU fan dahil ve mavi ışıklı.)

Son düzenleme:
Çözüm
Ok ama işte PSU'yu değiştirmem lazım. Ayrıca bu son zamanlarda oluyor bir de ekran kartı arızalı olabilir çünkü ekran gidince fanları çok hızlı dönüyor.
Son noktayı koyayım detaylar verdikçe %100 psu sıkıntısı.
Son zamanlarda olmuş, PCI-E girişinden bağlamamışsın. Kullandığın PSU 2.el ve 500w +80 sertifikası yok. Benim de ekran kartı fanları aniden son güçte dönmeye başlıyordu.
Bu durumda olacak şeyler şunlardır bu yazıyı okuyanlar için yazayım;
1- Pc yük altında kalınca, GTA 5 tarzı oyunlara girince, After Effects gibi ağır edit programları açınca veya normal bir oyuna girerken bilgisayar kapanabilir.
2- Ekranın gitmesi, ani fan sesi artışı, PSU kablolarında erime bu sorunun başlıca belirtileridir.
3- 500w +80 sertifikası olmayan PSU'lardan uzak durun. En az 600w +80 bir PSU alın. AMD 500 serisi ekran kartları için önerim 650w +80 PSU'lardır.
4- Cooler Master, FSP, Corsair , HighPower , Thermaltake gibi psuların fiyat performans modelleri mevcut.
Teşekkür edrim bakarak alırım 600 - 650 Watt mı olmalı. (80Plus)
Senin ekran kartına 600w +80 psu uygun olur ama dandik marka alma. Bütçen varsa 650w al, zararı olmaz.
600 ile 650w arasında çok fiyat farkı olacağını sanmıyorum.
Kanka benim de 4 5 ay önce 500W PSU vardı +80 Plus değildi ve oyuna girince tam PC zorlanacağı vakit, tak gidiyordu ve sıkıntı psudaydı. PSU kablosu erimişti PCI-E kablosu. Biraz daha zorlasaydım belki ekran kartı bile yanabilirdi. RX590 birde benimki, 1060tan daha fazla güç çekiyor sen düşün. Sorunun %100 PSU'dan, kasayı aç psunun kablolarını kontrol et, erime olmuş mu diye.Sana tavsiyem psuyu değiştirene dek, pcyi pek açma.
OCCT7.0.4 Adlı programı yükle. Programı aç, oradan Power yazan yere tıkla ve Power testi yap. Power testine başlar başlamaz ya da başladıktan sonra ekran giderse sıkıntın kesin olarak PSU'da. Ekran kartında veya başka parçanda arıza yok. Cooler Master 650W +80 Plus PSU aldım. Şu an PC sağlıklı çalışıyor.

Peki ekran karardıktan sonra geliyor mu? Garanti durumları nedir?

Maalesef sadece anakart RAM ve işlemci garantili.
Kanka benim de 4 5 ay önce 500W PSU vardı +80 Plus değildi ve oyuna girince tam PC zorlanacağı vakit, tak gidiyordu ve sıkıntı psudaydı. PSU kablosu erimişti PCI-e kablosu. Biraz daha zorlasaydım belki ekran kartı bile yanabilirdi. RX590 bir de benimki, 1060TAN daha fazla güç çekiyor sen düşün. Sorunun %100 PSU'dan, kasayı aç PSU'nun kablolarını kontrol et, erime olmuş mu diye. Sana tavsiyem PSU'yu değiştirene dek, PC'yi pek açma.
OCCT7.0.4 adlı programı yükle. Programı aç, oradan Power yazan yere tıkla ve Power testi yap. Power testine başlar başlamaz ya da başladıktan sonra ekran giderse sıkıntın kesin olarak PSU'da. Ekran kartında veya başka parçanda arıza yok. Cooler Master 650W +80 Plus PSU aldım. Şu an PC sağlıklı çalışıyor.

Sanırım aynı sorun bende 2. el almıştım ve fark ertim ki GPU kablosu yok 2 tane IDE ile bağlanıyor o yüzde kestiler herhalde. programı deniyorum

Teşekkür ederim sorunu buldum.

Kanka benim de 4 5 ay önce 500W PSU vardı +80 Plus değildi ve oyuna girince tam PC zorlanacağı vakit, tak gidiyordu ve sıkıntı psudaydı. PSU kablosu erimişti PCI-e kablosu. Biraz daha zorlasaydım belki ekran kartı bile yanabilirdi. RX590 bir de benimki, 1060TAN daha fazla güç çekiyor sen düşün. Sorunun %100 PSU'dan, kasayı aç PSU'nun kablolarını kontrol et, erime olmuş mu diye. Sana tavsiyem PSU'yu değiştirene dek, PC'yi pek açma.
OCCT7.0.4 adlı programı yükle. Programı aç, oradan Power yazan yere tıkla ve Power testi yap. Power testine başlar başlamaz ya da başladıktan sonra ekran giderse sıkıntın kesin olarak PSU'da. Ekran kartında veya başka parçanda arıza yok. Cooler Master 650W +80 Plus PSU aldım. Şu an PC sağlıklı çalışıyor.

Teşekkür ederim sorun PSU imiş sizin bir PSU öneriniz var mı?

Üstte yazdığım PSU modelini almanı şiddetle öneririm.

Ha birde, psuyu alırken genişliğine dikkat et. Şu an kullandığın psu, kaç mm? Psuyu alırken ona dikkat et, kasana göre bir psu al. Eğer önerdiğim psu kasana uygun geliyorsa al. Genişliği 12 mm.

Üstte yazdığım PSU modelini almanı şiddetle öneririm.

Ha bir de, PSU'yu alırken genişliğine dikkat et. Şu an kullandığın PSU, kaç mm? PSU'yu alırken ona dikkat et, kasana göre bir PSU al. Eğer önerdiğim PSU kasana uygun geliyorsa al. Genişliği 12 mm.

Teşekkür edrim bakarak alırım 600 - 650 Watt mı olmalı. (80Plus)

Aynı sorun bende de vardı RTX 2060 sahibiydim yeni toplamıştım sistemi oyuna giriyorum loading yazınca tak ekran kararıyor ekran siyah fanlar son hız dönüyordu Allah Allah dedim sanırım sorun oyunda baktım diğerlerinde yapmadı sonra bir oyunda daha yaptı format vs her şeyi denedim PSU'dan şüphelendim gittim MWE 700W aldım sorun devam etti sonra ekran kartını aldığım yere gittim MediaMarkt'a dedim sorun böyle böyle iade aldılar gittim 2070S almıştım sonra taktım denedim sorunum çözülmüştü.

Yeni konular

Geri
Yukarı