GTX 1060 ve Ryzen 3 2200G sistemde darboğaz var mı?

blacksea7x

Hectopat
Merhabalar,

Ekran kartım GTX 1060 6 GB NVIDIA, işlemci AMD Ryzen 3 2200G ve 8 GB RAM, 144 Hz monitör kullanıyorum. Sistemimde "dar boğaz" var mı? İşlemci değiştirmeyi düşünüyorum. Bu hususta yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler,

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, Ryzen 5 2600 sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır. Şu anda 1000 TL altı fiyatlara bulunabiliyor. Ben de o işlemciyi 1660 ekran kartıyla kullanıyorum, performansı son derece tatmin edici. Elinizdeki işlemciyi de kolayca satarak harcama kaleminizi daha da düşürebilirsiniz.

Teşekkür ederim yakın çevrende bulabilirsem bugün alacağım, yoksa sokağa çıkma yasağından sonra sipariş vereceğim. RAM 8 GB sizce günümüz oyunları için yeterli mi ek 8 GB FPS almamda yardımcı olur mu?

Teşekkür ederim yakın çevrende bulabilirsem bugün alacağım, yoksa sokağa çıkma yasağından sonra sipariş vereceğim. RAM 8 GB sizce günümüz oyunları için yeterli mi ek 8 GB FPS almamda yardımcı olur mu?
Merhaba, RAM'i 2x8 GB olarak kullanırsanız ciddi bir performans artışı elde edersiniz. Bunun sebepleri de hem Ryzen işlemcilerin Dual Channel RAM ile %20'ye kadar daha verimli çalışması hem de oyunların RAM kaynaklı darboğaz nedeniyle yapabildiği kısıtlamaların kalkmasıdır.
İşlemci için piyasayı biraz kovalayın. Dün 990 TL'ye satılıyordu. Az önce baktığımda 1100 TL etiketi gördüm. Arctic mx-4 termal macun da almanızı öneririm. Stok termal macunu rezalet kalitede çünkü. Sormak istediğiniz bir şey olursa çekinmeden etiketleyebilirsiniz.

Merhaba, RAM'i 2x8 GB olarak kullanırsanız ciddi bir performans artışı elde edersiniz. Bunun sebepleri de hem Ryzen işlemcilerin Dual Channel RAM ile %20'ye kadar daha verimli çalışması hem de oyunların RAM kaynaklı darboğaz nedeniyle yapabildiği kısıtlamaların kalkmasıdır.
İşlemci için piyasayı biraz kovalayın. Dün 990 TL'ye satılıyordu. Az önce baktığımda 1100 TL etiketi gördüm. Arctic MX-4 termal macun da almanızı öneririm. Stok termal macunu rezalet kalitede çünkü. Sormak istediğiniz bir şey olursa çekinmeden etiketleyebilirsiniz.

Hep motorla uğraştım al sat tamir iyi bilirim yeni yeni bilgisayarı hobi edindim oyun için 2'Inc'i el aldım. Performanslı hale getirmeye çalışıyorum pek anlamadığım için sizlerden öğreniyorum her hususta sıkılmadan cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. İşlemci ve macun tamamdır gidip alacağım. Bilgisayarı aldığım kişi RAM'ın 3000 MHz olduğunu söylemişti araştırma yaptım biraz CPU-Z ve AIDA64 programlarından 2400 MHz galiba yanlışta anlamış olabilirim bilmediğim için. Resim'i yüklüyorum bakıp anladığınız bir nokta varsa söylerseniz sevinirim işlemci ile birlikte RAM'de alacağım, doğru ürünü alayım. @Dr. Bıyık!
Adsız.png

Hep motorla uğraştım al sat tamir iyi bilirim yeni yeni bilgisayarı hobi edindim oyun için 2'Inc'i el aldım. Performanslı hale getirmeye çalışıyorum pek anlamadığım için sizlerden öğreniyorum her hususta sıkılmadan cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. İşlemci ve macun tamamdır gidip alacağım. Bilgisayarı aldığım kişi RAM'ın 3000 MHz olduğunu söylemişti araştırma yaptım biraz CPU-Z ve AIDA64 programlarından 2400 MHz galiba yanlışta anlamış olabilirim bilmediğim için. Resim'i yüklüyorum bakıp anladığınız bir nokta varsa söylerseniz sevinirim işlemci ile birlikte RAM'de alacağım, doğru ürünü alayım. @Dr. Bıyık! Eki Görüntüle 542631
RAM'in üzerinde yazar değer. BIOS, eğer elle girilmediyse RAM frekansınızı 2133 ya da 2400'de çalıştıracaktır. Seri numarasından baktığımızda aşağıda linkini bıraktığım RAM olduğu görünüyor. Muhtemelen BIOS ayarıyla alakalı olmalı.
Siz yine de kasanın içini açarak foto çekin. Daha sağlıklı olanı ise elinizdeki mevcut RAM'i satıp, DUAL kit olarak almanızdır. Böylece aralarında zamanlama farkı olmayacaktır.

Merhabalar,

Ekran kartım GTX 1060 6 GB NVIDIA, işlemci AMD Ryzen 3 2200G ve 8 GB RAM, 144 Hz monitör kullanıyorum. Sistemimde "dar boğaz" var mı? İşlemci değiştirmeyi düşünüyorum. Bu hususta yardımcı olursanız sevinirim.

İyi günler,
R5 1600 AF modeli işini görür ama 1500TL bütçen varsa ileriye de yönelik olarak R5 3600 alman bence daha iyi olur.
Hep motorla uğraştım al sat tamir iyi bilirim yeni yeni bilgisayarı hobi edindim oyun için 2'Inc'i el aldım. Performanslı hale getirmeye çalışıyorum pek anlamadığım için sizlerden öğreniyorum her hususta sıkılmadan cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. İşlemci ve macun tamamdır gidip alacağım. Bilgisayarı aldığım kişi RAM'ın 3000 MHz olduğunu söylemişti araştırma yaptım biraz CPU-Z ve AIDA64 programlarından 2400 MHz galiba yanlışta anlamış olabilirim bilmediğim için. Resim'i yüklüyorum bakıp anladığınız bir nokta varsa söylerseniz sevinirim işlemci ile birlikte RAM'de alacağım, doğru ürünü alayım. @Dr. Bıyık! Eki Görüntüle 542631
İçindeki RAM 3000MHz ama 2400MHz hızda çalışıyor. Sistemin ilk sahibi BIOS üzerinden XMP ayarını açmayı unutmuş olabilir. Onu açıp 3000MHz yapın.

@Dr. Bıyık! İşlemci ve RAM'i aldım 1600 civarına geldi bilgisayarcı ya taktıracağım format attırmama gerek var mı?
Hocam teşekkür ederim bilgi için akşam deneyeceğim yeni RAM'ide takıp.

Son düzenleme:
@Dr. Bıyık! İşlemci ve RAM'i aldım 1600 civarına geldi bilgisayarcı ya taktıracağım format attırmama gerek var mı?
Formatı kendiniz de atabilirsiniz. İşlemci değiştiğinden çip set sürücüleri güncellenecek. Eğer format atmazsanız da kullanabilirsiniz ancak ufak da olsa hata alma olasılığı var.

Formatı kendiniz de atabilirsiniz. İşlemci değiştiğinden çip set sürücüleri güncellenecek. Eğer format atmazsanız da kullanabilirsiniz ancak ufak da olsa hata alma olasılığı var.
İşlemci özelliklerine baktığımda 4 çekirdek gözüküyor sanırsam 6 çekirdekli olması gerekiyordu.Ryzen5 2600 yanlış mı bakıyorum umarım başınızı çok şişirmemişim dir ? @55superx

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı